Biyografi

Turhan Kapanlı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Turhan Kapanlı kimdir?, Turhan Kapanlı kaç yaşında?, Turhan Kapanlı evi nerede?, Turhan Kapanlı nerelidir? Turhan Kapanlı ev adresi?, Turhan Kapanlı kaç yaşında?, Turhan Kapanlı nerede oturuyor?, Turhan Kapanlı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Turhan Kapanlı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.191620.Kasım.1980 senesinde doğan Turhan Kapanlı şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Turhan Kapanlı doğum yeri ise Kadıköy, İstanbulAnkara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bakan olarak devam ettirmektedir.

Turhan Kapanlı Kimdir? – Turhan Kapanlı Evi Nerede? – Turhan Kapanlı Nerede Oturuyor?

Turhan Kapanlı Kimdir?, evi nerede?

Tarım ve Orman bakanlıkları görevlerinde bulunmuş olan Türk siyasetçi.

1916’da İstanbul – Kadıköy’de dünyaya geldi. 1937’de liseyi bitirdi. 1940’ta Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu, Ankara Belediyesinde işe başladı. 28 Ekim 1940’ta Belediye İktisat Müdürlüğünde şefliğe atandı. 1 Mayıs 1941 ile 30 Eylül 1943 tarihleri içerisinde askerlik hizmetini yerine getirdi. 25 Ekim 1943’te Adalet hizmetine girerek İzmir Hakim adayı olarak görev aldı. 18 Aralık 1943’te Ankara Hakim adaylığına nakledildi. 26 Mayıs 1944’te Hassa, 30 Kasım 1944’te Bozcaada Cumhuriyet Savcı Yardımcısı; 19 Mart 1946’da Ankara Sulh Hakimi, 30 Ocak 1948’de Cumhuriyet Savcı Yardımcısı; 22 Ağustos 1951’de Kayseri, 25 Kasım 1954’te Bursa Cumhuriyet Savcısı olarak vazifelendirildi. 29 Aralık 1957’de İçişleri Bakanlığına geçerek Burdur Valiliğine atandı. 26 Ekim 1959’da Adana Valisi oldu. 27 Mayıs 1960 Darbesi‘nde koruma altına alınarak İstanbul‘a gönderildi. 8 Haziran 1960’ta Bakanlık emrine alındığı bildirilerek, 30 Haziran’da serbest bırakıldı. Valilik görevinden 6 Aralık 1960’ta istifa etti.

1961’de Adalet Partisi adayı olarak Cumhuriyet Senatosu Sakarya Üyeliğine seçildi. 11 Ocak 1963’te Yeni Türkiye Partisi’ne geçti. 20 Şubat 1965’te kurulan Suat Hayri Ürgüplü Kabinesinde Tarım Bakanlığına atandı. 6 Şubat 1966’da tekrar Adalet Partisine geçti. 5 Haziran 1966’da Ankara’dan Senato kullanıcı hesabıne seçildi. 3 Kasım 1969’da II. Süleyman Demirel Hükümetinde Köyişleri Bakanlığına getirildi. III. DEMİREL Kabinesinde yeniden atanmak suretiyle Bakanlığını 12 Mart 1971’de Hükümetin istifasına kadar korudu. 31 Mart 1975’te IV. DEMİREL Kabinesinde Orman Bakanlığına atandı. 21 Haziran 1977’de Kabinenin istifası ile Bakanlığı bitti.

21 Temmuz 1977’de Başbakanlığa getirilen Süleyman Demirel‘in Koalisyon Kabinesinde Sosyal Güvenlik Bakanlığına atandı. 1 Kasım 1977’de Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 5 Ocak 1978’de Kabinenin istifası ile görevden ayrıldı. Senato kullanıcı hesabıni 12 Eylül 1980’e kadar korudu.

20 Kasım 1980’de Ankara‘da vefat etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün