Bilgi

Türk Köpek Cinsleri: Türkiye’deki 5 Türk Köpek Cinsi

Türk Köpek Cinsleri: Türkiye’deki 5 Türk Köpek Cinsi, hayvanlar ile ilgili Türk Köpek Cinsleri: Türkiye’deki 5 Türk Köpek Cinsi başlığı altında bilgiler paylaştık.. Türk Köpek Cinsleri: Türkiye’deki 5 Türk Köpek Cinsi ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Türk Köpek Cinsleri: Türkiye’deki 5 Türk Köpek Cinsi

Türk köpek cinsleri,gerek çoban köpeklerinin çeşitliliği ile gerekse farklı yapılara sahip olması ile çoğunlukla talep oranları fazladır. Gün geçtikçe dünya çapında olan popülerliğinde artış görülen Türkiye köpek cinslerini ve kişiliğistik ayrıntı kısmını siz değerli okurlarımıza tanıtmak için bu yazımızı bir araya getirdik. Buyrunuz, bu müthiş ve hünerli köpekleri daha yakında zamandan gözlemleyelim.

Şimdi, güzel ülkemiz Türkiye’de yaşam süren bir çok köpek türlerini ve kişiliğistik ayrıntı kısmını şöyle sıralayalım;

Anadolu Çoban Köpeği

Anadolu çoban köpekleri ilk kez Türkiye’de yaşanan ve Anadolu bölgesinde yaşam süren köpek cinslerdir.Sürü korumacılığı görevinde uzun süredir bekçilik yapmakla sorumlu tutulmuş ve şimdilerde de korumacılık özelliği yüksek olduğu için devamlı tercih edilmektedir. Dünyaca ünlü ve tanınan bu köpek cinsleri, müthiş karakterlere sahiplerdir. Kötü iklim koşullarına ve dağlık arazilere karşı dayanıklı olmaları ile birlikte son derece tehlikelere karşı şüpheci yaklaşmaktadırlar. Tehlikeleri hemen sezebilen yapısından ötürü genelde aile köpeği olarak değilde çiftlik yahut sürü korumacılığı için sahipleniliyor. Birbirinden çeşitli Anadolu çoban köpeklerini daha yakında zamandan tanımak isteyenler, En Bilindik 5 Anadolu Çoban Köpeği yazımızı inceleyebilirler.

1- Türk Tazısı

Türk Tazısı
Türk Tazısı

Türkiye köpek cinsleri içinde bulunan ve en nadir köpek cinslerinden bir araya gelen Türk tazısı, heybetli ve cüsseli bir görüşüne sahiptir. Uzun senelerdır yaşam süren bu köpek cinsi, uzun bacakları ve bi hayli bi hayli hızlı koşabilmesi ile ünlüdur. Nadir olarak bulunan Türk tazısı, dünyaca tanınmaktadır fakat yurt dışına çıkmak için izin gereklidir. Çünkü Türkiye aracılığıyla türü korunmaktadır. Duyuları bi hayli fazla gelişmiş olduğundan sahiplerini korumada öncelikli ve saygılı bir bağlılık ilişkisi kurarlar. Özgür ve bağımsız olmaktan hoşlansalar da bağlılık ve sadık olma duyguları yüksektir. İklim koşulları yönünden sıcak iklimlere uyumlu fakat soğuk iklim koşullarına çok fazla dayanıklı değillerdir. Bu nedenle soğuk iklim koşullarına dikkat edilmelidir. Ayrıca apartman dairesi gibi ortamlar yerine arazi tarzı mekanlarda yaşamaları uygundur.

2- Çatalburun

Çatalburun
Çatalburun

Tarsus Çatalburun yahut Çatalburun köpeği olarak isimlendirilen bu köpek cinsi, Türk ırkına sahiptir ve Türkiye’nin Akdeniz yöresinde sıklıkla bulunmaktadır. Özellikle de Mersin’de görüldüğünden Tarsus Çatalburun olarak anılıyor.

Ayrıca burun bölgesinin iki parçadan oluşması da ona Çatalburun ismini vermiştir. Geçmişi uzun senelera dayanan bu tür, avcılık kabiliyetleri ile ön plana çıkmaktadır. Tür olarak, nadir bulunan ve çevikliği ile profesyonel hareket edebilen köpeklerdir. Dünya çapında burun şekillerinin farklı olması ile dikkat çekmesinin yanında avcılık özelliğinin yüksek enerjide olması tercih edilmesine neden olan etmenlerdir. Turkish Pointer adıyla yurt dışında anılmaktadır. Aşırı bi hayli hızlı olmaları en ideal özelliği olarak görülür ve zorlu görevleri üstlenebilir. Apartman dairelerinde yaşamaya uygun olmamakla birlikte doğada yahut arazilerde daha çok yaşayabiliyorlar. Bu tür nedenlerden dolayı her insan için uygun değildir. Genelde bahçeli evler içinde zaman geçirmekten hoşlanan bu köpek cinsi, şüpheci tavırlarından dolayı yabancılara karşı hırçın olabilirler.

3- Trabzon Zerdavası

Trabzon Zerdavası
Trabzon Zerdavası

Adından da anlaşılacağı üzere Karadeniz Bölgesi’nin Trabzon ilçesi ve etrafında sıklıkla görülen Trabzon zerdavası, Türk ırkındandır. Türkiye’deki köpek cinslerinden bir diğeri olan olarak, karakter özellikleri sebebiyle pitbullara benzetilmektedir. Genelde inatçılığı ve hırçınlığı ile ön plana çıkmakta ve sert mizaçlıları ile tanınmaktadır. Kestane renginden bir araya gelen bu köpek türü, tek renge sahiptir fakat mevsimsel geçişlere göre koyulaşabilir. Zerdava köpekleri, geçmişten beridir sürü korumacılığı görevlerini üstlenen hünerli bir bekçi köpeğidir. Ne yazık ki zeki ve sadık bu cinsin soyu, tükenme ile yüz yüzedır.

4- Tonya Finosu (Kobi)

Tonya Finosu (Kobi)
Tonya Finosu (Kobi)

Tonya Finosu yahut Kobi olarak adlandırılan bu köpek cinsi de Türkiye’ye de yaşam sürmektedir. Görünüş olarak ufak bir yapıya sahip olan bu Türk köpek cinsi, ikazcı verici bir özelliğine sahip olduğu için çeşitli amaçlarla sahiplenilir. Var olduğu ortamı iyi gözlemler ve tehditleri sezerek sahibine hemen haber verir. Bu tür özellikleri ile istekleri yükseltir. Sevimli, zeki ve sadık Tonya Finosu, tüm tehlikelere karşı havlayarak sahibine uyarıda bulunmaktadır. Çok fazla sevilmesine ve dünyaca tanınmasını rağmen, ne yazık ki ki şimdilerde türü, yok olma tehlikesiyle yüz yüzedır. Şu an birtakım çalışmalarla kobi türünün soyu tükenmemesi için faaliyetler yapılıyor. Genel olarak spitz köpek yapısıyla benzerlik kurulan köpekler, yalnızca beyaz kürk rengine sahiptirler ve sevecen yapıları ile çocuklarla iyi bağlılık kurmaktadırlar.

5- Dikkulak (Çivikulak/Zağar) Köpeği

Türkiye köpek cinslerinden bir diğeri olan dikkulak yahut zağar olarak isimlendirilen türdür. Türkiye’nin Kars, Iğdır, Ardahan ve Erzurum illeri çevrelerinde yetiştirilir. Dikkulak köpek cinsi, ufak ve iri olmayan dış görüşlerine sahip olsa da çoğunlukla bekçilik görevlerini üstlenmek maksadıyla beslenmektedir. Sürü korumacılığı özellikleri yerine iyi bir ikazcı olmaları, onları ön plana çıkaran özelliklerdir.

“Türk köpek cinsi” başlıklı bu yazımız, Türkiye’de yaşam süren köpek cinslerine karşı ilgi duyanlara özellikle hitap etmektedir. Açıklanan bu konuyla alakalı akla takılan tüm soruları web sitemize yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün