Ümit Aktan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ümit Aktan kimdir?, Ümit Aktan kaç yaşında?, Ümit Aktan evi nerede?, Ümit Aktan nerelidir? Ümit Aktan ev adresi?, Ümit Aktan kaç yaşında?, Ümit Aktan nerede oturuyor?, Ümit Aktan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ümit Aktan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Ocak.1949 senesinde doğan Ümit Aktan şu an için 72 yaşında ve Kova burcundandır. Ümit Aktan doğum yeri ise Nazilli, Aydın olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SpikerTV sunucusu olarak devam ettirmektedir.

Ümit Aktan Kimdir? – Ümit Aktan Evi Nerede? – Ümit Aktan Nerede Oturuyor?

Ümit Aktan Kimdir?, evi nerede?

Spor Spikeri, Spor Yorumcusu, Gazete Yazarı

Ümit Aktan, 21 Ocak 1949 tarihinde Aydın Nazilli’de ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Ümit Yusuf Aktan’dır.Annesi Mualla Karabay’dır. Dokuz yıl Galatasaray Lisesi’nde yatılı okudu. Lise senelerından beri futbola başlamış ve Galatasaray altyapısına girmiştir. Okul takımında dört sene futbol oynayıp, Galatasaray’ın genç takımda da iki sene kaptanlık yaptı. Ancak sakatlanması sebebiyle futbol hayatı erken bitmiştir.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne gitmek istemesine rağmen, babasının ısrarı ile halen açılmış olan Marmara Üniversitesi gazetecilik bölümüne girerek orada okudu.

TRT sınavlarına girip kazanınca, 1972 senesinde TRT’de spor spikerliğine başladı. Ayrıca çeşitli spor programlarında sunuculuk yaptı. 17 Şubat 1973 tarihinde İnönü Stadında oynanan Vefa-Mersin İdman Yurdu maçını anlatarak ilk maç spikerliğini yapmış oldu.

1975 senesinde Son Havadis gazetesinin spor servisinde çalışırken Türkiye Spor Yazarları Derneği ‘ne üye oldu. Yeni Asır gazetesinde de spor servisi müdürlüğü yaptı.

22 Nisan 1993 tarihinde yayın hayatına başlayan TGRT (Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu) kuruluşunda görev aldı ve burada maç yayınlarını anlattı. Daha sonra da TGRT’de spor ve yarışma programları sundu. 1997 senesinde TGRT’nin spor müdürlüğüne getirildi. Kanal 6’ya transfer olduktan sonra “Haydi Maça” adlı programı sunmaya başladı. Kanal 6’dan Kanal A’ya geçtikten sonra da “Haydi Maça” programını 2009 yılına kadar devam ettirdi.

TGRT Haber’de yayımlanan Futbol Gecesi adlı programda yorumculuk yaptı. Ayrıca Tercüman,Yeni Şafak ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Ümit Aktan’ın her sene tatilini geçirdiği Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nde bir yazlığı mevcuttur.

Evlilikleri :

1.eşi: ?
2.eşi: ?
3.eşi: Üçüncü evliliğinden “Enkidu” (d.1981) adında oğlu mevcuttur.
4.eşi: ?
5.eşi: Ümit Aktan, 3 Kasım 1991 tarihinde oyuncu Selin Dilmen ile evlendi. 1999 senesinde boşandı. 1995 doğumlu Dilara adında bir kız çocukları var.
6.eşi: ?
7.eşi: 2007 senesinde Sema Küçükşahin ile evlendi.

Kitapları :

– Futbol Erkek Oyunu
– Büyüteç
– Spikeriz Diye

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün