Ümit Kocasakal Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ümit Kocasakal kimdir?, Ümit Kocasakal kaç yaşında?, Ümit Kocasakal evi nerede?, Ümit Kocasakal nerelidir? Ümit Kocasakal ev adresi?, Ümit Kocasakal kaç yaşında?, Ümit Kocasakal nerede oturuyor?, Ümit Kocasakal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ümit Kocasakal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Mayıs.1966 senesinde doğan Ümit Kocasakal şu an için 55 yaşında ve Boğa burcundandır. Ümit Kocasakal doğum yeri ise Köln, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise AvukatHukuk AdamıAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Ümit Kocasakal Kimdir?, evi nerede?

İstanbul barosu başkanı idi, 23 Ekim 2016 tarihinde yapılmış olan baro başkanlığı seçimlerinde tekrar aday olmadı.Ümit Kocasakal, 11 Mayıs 1966 tarihinde Sinoplu bir baba ve Gümülcine göçmeni bir annenin çocuğu olarak ailesinin işçi olarak çalışmak için gittiği Almanya’nın Köln şehrinde doğmuştur. Rahmetli babası 1964 senesinde Almanya’ya ilk giden kuşaktan. 4 yaşında iken İstanbul’a getirilip, Büyükdere Sarıyer’de babaanne ve dedesinin yanında tek çocuk olarak büyümüş. Babasının ikinci eşinden kendisinden 19 yaş küçük kız kardeşi mevcuttur. 1977 senesinde girdiği Galatasaray Lisesi‘ni 1986 senesinde bitirdi. Lisede tiyatro ile de uğraştı. Üniversitede tiyatro topluluğu kurdu. 9-10 oyun sergiledi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1990 senesinde mezun oldu. Üniversitede öğrenci temsilciliği yaptı. 1996 senesinde İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını bitirdi.

Avukatlık stajını Prof.Dr. Köksal Bayraktar’ın yanında yaptı ve sonrasında Hocanın yanında dört yıl kadar avukatlık yaptı. İstanbul Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapmaya başladı.

Askerliğini Sekizinci Kolordu Komutanlığı’nda askeri savcı olarak yaptı.

1995 senesinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usul Hukuku asistanlığı yapmaya başladı. Kara para aklama suçu konulu doktora tezini hazırlamak için Fransa’ya gitti, on ay kadar kaldı. 2000 senesinde “Karapara Aklama Suçu” konulu adlı tezini yazarak doktorasını bitirdi. 2001 senesinde Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Fakülte Kurulu Üyesi görevi yaptı. 2005 senesinde da “AB Ceza Hukukunun Esasları” adlı bir çalışmayla da doçent oldu.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı” başkanlığı görevini sürdürmekte ve öğretim kullanıcı hesabı yapmakta olan Ümit Kocasakal’ın, fazlasıyla makale ve yazısı yayımlanmıştır.

Fransızca bilen Ümit Kocasakal, 2000 senesinde hukukçu Hatice Özdemir ile evlendi. Yasemin (d.2001) adında kızı ve Kerem (d.2006) adında oğlu mevcuttur.

7 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Barosu Genel Kurulu kapsamı içinde gerçekleştirilen seçimde İstanbul Barosu başkanlığına seçildi. 14 Ekim 2012 tarihinde ikinci defa aynı vazifeye seçildi.

18 Ekim 2014 tarihinde yapılan seçimde üçüncü defa İstanbul Barosu başkanlığına seçildi. 23 Ekim 2016 tarihinde yapılmış olan baro başkanlığı seçimlerinde tekrar aday olmadı. Yerine Av. Mehmet Durakoğlu seçildi.

Ümit Kocasakal, 23 Ekim 2016 tarihi itibari ile Türkiye Barolar Birliği delegesidir. Ayrıca kendisi Yeditepe Üniversitesinde Ceza Hukuku derslerini vermektedir.

Ümit Kocasakal, 17 Ocak 2018 tarihinde Taksim’deki bir otelde basın toplantısı düzenleyerek 3-4 Şubat 2018 tarihinde yapılacak 36. Olağan Kurultay’da CHP Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Ancak yeterli imza toplayamadığı için aday olamadı.

Genel başkanlık için Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce‘nin yarıştığı CHP’nin 3 Ocak 2018 cumartesi günü yapılan 36’ncı Olağan Kurultayı’nda yapılan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkanı seçildi.

Akademik Yayınlar:

Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 2000, Ticaret Odası Yayınları, İstanbul, 245, 4, s:67-81: Depreme Bağlı Yapı Hasarları Sonucu Meydana Gelen Ölüm ve Yaralanma hallerinde Yüklenicinin Ceza Sorumluluğu; İnşaatçıların Deprem Hasarlarından Doğan Sorumlulukları ile Hasarlı Binaları Onarma ve Güçlendirme Yolları
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 2000, Milliyet Gazetesi: Karapara Demokrasiye Tehdit
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 2000, Radikal Gazetesi: Soykırım ve Yasalar
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 1999, Ocak-Şubat, Aktüel Hukuk Dergisi, s:26: Ölüm Orucunda Bulunan Tutuklu ve Hükümlülere Yapılabilecek Rıza Dışı Müdahalenin Hukuka Uygunluğu Sorunu
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 1998, Galatasaray Üniversitesi Yayınları, 3, s:247-265: Yeni Fransız Ceza Kanununda Genel Hatlarıyla Cezalar Sistemi
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 1997, Radikal Gazetesi: Suç Artışındaki Neden CMUK Değildir
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 1997, 15, Nokta Dergisi, 37: Kadın ve Erkek Aynı Hükme Tabi Olmalıdır (Zina suçu ile alakalı görüşler)
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 1997, Radikal Gazetesi: Tarikat, Şeyh, Nikah (TCK 237. madde kapsamı içinde resmi nikah olmaksızın dini nikah yapma eyleminin irdelenmesi
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 1996, Ocak, Karayollarında Denetimin Caydırıcılığı-Trafik Sempozyumu, Galatasaray Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 4, s:87-96: Trafik Suçları ve Cezalar
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 1996, Galatasaray Sosyal Bilimler Dergisi, s:3-33: Sanığın Korunması
Makale (Yayımlanmış eser):
– Çeviren; Ümit Kocasakal, 1996, Palazzo FRANCESCO, İstanbul Barosu Dergisi, İstanbul, 70, 10-11-12, s:818-829: Organize Suçluluğa Karşı İtalyan Mevzuatı
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ümit Kocasakal, 1996, Cumhuriyet Gazetesi: Terörle Mücadele Yasasına Eklenen
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 1996, Radikal Gazetesi: Yüksek Ceza Caydırıcı Olabilir
Makale (Yayımlanmış eser):
– Ü.Kocasakal, 1996, Cumhuriyet Gazetesi: Avrasya Feribotu Eylemcileri Yanlış Değerlendiriliyor
Yüksek Lisans Tezi:
– Ümit Kocasakal, 1996, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü: Ceza Hukukunda İtiyad
Doktora Tezi:
– Ümit Kocasakal, 2000, Doktora tezi, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İstanbul: Karapara Aklama Suçu

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker