Biyografi

Ümmü Gülsüm Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ümmü Gülsüm kimdir?, Ümmü Gülsüm kaç yaşında?, Ümmü Gülsüm evi nerede?, Ümmü Gülsüm nerelidir? Ümmü Gülsüm ev adresi?, Ümmü Gülsüm kaç yaşında?, Ümmü Gülsüm nerede oturuyor?, Ümmü Gülsüm nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ümmü Gülsüm hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Mayıs.190403.Şubat.1975 senesinde doğan Ümmü Gülsüm şu an için 71 yaşında ve Boğa burcundandır. Ümmü Gülsüm doğum yeri ise Tamay Zahayra, Dakhaliye Eyaleti, MısırKahire, Mısır olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Ümmü Gülsüm Kimdir? – Ümmü Gülsüm Evi Nerede? – Ümmü Gülsüm Nerede Oturuyor?

Ümmü Gülsüm Kimdir?, evi nerede?

Ümmü Gülsüm, tam adı Ümmü Gülsüm İbrahim Elbeltaci’dır. 4 Mayıs 1904 tarihinde Mısır’da Dakhaliye eyaletinde Tamay Zahayra köyünde bir imamın kızı olarak doğmuştur. Babası İbrahim Elbeltaci tarafından keşfedilen sesinin ilk eğitimini halen beş yaşındayken Kur’an-ı Kerîm okumayı öğrenerek yaptı. Kuran’ın tamamını ezbere okuyabiliyordu. 12 yaşına geldiği zaman ise babası tarafından üzerine erkek giysileri giydirilerek komşularına ve yakın köylere, özellikle Ramazan gecelerinde götürülerek ilahiler, kasideler ve Kuran okutulurdu. Erkek giysileri giydirilirdi, çünkü o zamanda küçük kızların şarkı söylemeleri günah olarak kabul edilirdi.

1923 senesinde babası Kahire‘ye götürerek ses eğitimi aldırdı. Kahire’de kısa bir sürede ünlenerek Şair Ahmad Rami, Muhammed Abdülvahab gibi sanatçıların arasına karıştı. Kariyerinin bu noktasında Ahmad Rami adında ünlü bir şairle tanıştırıldı ve dersler almaya başladı, çünkü Mısır bilindiği gibi Arapça’nın en düzgün kullanıldığı yerdir ve halkın konuştuğu Arapça ile Klasik Arap müziğinde kullanılan ‘Fasih Arapça’ içerisinde farklılıklar mevcuttur. :Şiir ve Fasih Arapça dersleri için götürüldüğü Ahmad Rami’nin onun için yazdığı ortalama yüz otuz yedi şarkıyı da daha sonraları seslendirecekti

Ancak 1926’dan sonra aşk şarkıları okumaya ve 1928 yılına gelindiğinde ise artık Kahire’nin en başarılı icracıları içerisinde ilk sırada sayılmaya başladı. Mısır Kralı Faruk zamanında kralın doğum gününde şarkılar okuyacak kadar saray etrafında el üzerinde tutuldu. Sesi erkekle kadın sesi içerisinde bir ses olarak tanımlandı. Mısır Radyosu’nun 1934 senesinde kurularak, onun şarkılarına yer vermesi ile tüm Ortadoğu’da tanınması gerçekleşti.

1935 senesinde ise Mısır film piyasasına girdi ve Mısır’da geniş halk kitlelerine ulaşmak için sinemayı ustalıkla kullandı ve o zamanda bütün Ortadoğu ve Türkiye’de de gösterilen altı filmde başrol oynadı

1937 senesinde Mısır Radyosu ile yaptığı ve her ayın ilk Cuma gecesi (yani Perşembe gecesi) saatlerce sürecek canlı konser programlarıyla ününün doruğuna ulaşmayı başardı. Böylelikle kendisini konserlerinde izleyemeyecek kadar yoksul olan halkına ulaştığı gibi Fas‘tan Türkiye’ye kadar olağanüstü büyük bir coğrafyada sesini sevenlerine açıkladı.

Krallık rejiminin 1952’de sona ermesiyle Ümmü Gülsüm‘ün radyo konserleri kısa bir süre yasaklandıysa da bu yasak, yanlışlığın bilinmesiyla direkt Mısır Arap milliyetçilerinin başı ve Ümmü Gülsüm hayranı Cemal Abdülnasır’ın emriyle kaldırıldı.

Ümmü Gülsüm, Arap ülkeleri dışında yalnızca Fransa‘da 1967 senesinde bir konser verdi. Paris Olympia Konser Salonu’nda olağanüstü ilgiyle karşılanan bu muhteşem konserin sonrasında Ortadoğu sazlarıyla bu salonda seneler sonra eserler icra eden tek sanatçı Bülent Ersoy oldu.

Kralın amcalarından biri olan Şerif Sabri Paşa 1946′da Ümmü Gülsüm ile evlenmek istedi, fakat sanatsal başarısı ne olursa olsun bir Nil köylüsünü kendilerine asla denk görmeyen kraliyet ailesi, bu evliliğe şiddetle karşı çıktı. Evlenemeyince çok üzüldü. Aşk yaşamındaki hayal kırıklığı yüzünden duygusal olarak çöküntü yaşadığı bu zaman içinde Gülsüm, bestekar ve udi Mahmut Şerif’le evlendi fakat bu evlilik birkaç gün sürdü.

1954 senesinde şair Ahmed Rami’nin kendisiyle tanıştırdığı Dr. Hasan el Hifnavi ile evlendi. Hiç çocuğu olmadı.

Ümmü Gülsüm, 3 Şubat 1975 tarihinde Kahire’de 71 yaşında yaşamını kaybetti.

Ümmü Gülsüm mezzosoprano-kontralto arası bir sese sahiptir. Sesi kadın ve erkek sesi içerisinde bir ses olarak kabul edilir. Yedi ile sekiz oktav arası bir sese sahiptir. Ses telleri her saniye ortalama 14.000 titreşim üretmektedir, fakat gençliğindeki titreşimin ne kadar olduğu hesaplanamamıştır. Eşsiz bir sesi ve nefesi vardı. Aynı notayı bir buçuk dakika boyunca basabildiği de bunun eşsiz emsallarinden biridir. Sesinin senelera rağmen hiç bozulmaması da en mühim özelliğidir. Çünkü o zamanda konserlerin yapıldığı salonlarda sigara içilmesi serbestti.

Filmleri :
Nashid al-Amal
Wedad
Dananir
Fatmah
Aydah
Salamah

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün