Biyografi

Uzun Mehmet Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Uzun Mehmet kimdir?, Uzun Mehmet kaç yaşında?, Uzun Mehmet evi nerede?, Uzun Mehmet nerelidir? Uzun Mehmet ev adresi?, Uzun Mehmet kaç yaşında?, Uzun Mehmet nerede oturuyor?, Uzun Mehmet nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Uzun Mehmet hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.182008.Kasım.1829 senesinde doğan Uzun Mehmet şu an için 9 yaşında ve burcundandır. Uzun Mehmet doğum yeri ise Kestaneci Köyü, Ereğli, Zonguldakİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Uzun Mehmet Kimdir? – Uzun Mehmet Evi Nerede? – Uzun Mehmet Nerede Oturuyor?

Uzun Mehmet Kimdir?, evi nerede?

Taşkömürünü Türkiye’de Zonguldak bölgesinde ilk bulan kişidir.

Uzun Mehmet, Zonguldak, Ereğli’ye bağlı Kestaneci Köyü’ndendir. 1820’li senelerda Ereğli’nin belli başlı ailelerinden Karamahmutzadeler sülalesinden olduğu bilinir.

Uzun mehmet, asker oldu. İstanbul‘a gitti. Orada deniz eri olarak askerlik yaptı.

19. yüzyılda kömür İngiltere’den ithal ediliyordu. Padişah II. Mahmut, bir ferman çıkararak memleketin her yerinde kömür aranmasını emretti. Uzun Mehmet, askerliğini bahriye eri olarak yapmıştır. Terhis olurken kendisine, subayları tarafından kömür numunesi gösterilmiş ve memleketine dönünce siyah taşlardan araması istenmiştir.

Uzun Mehmet, bir gün Ereğli’de Kösedağı mevkiindeki Neyren Köyü civarındaki değirmene gider. Mevsim hasat sonu olduğu için, değirmen doludur. Uzun Mehmet, kendine sıra gelene kadar dere kenarında dolaştığı sırada siyah taşlar görür. Bir anda askerde kendisine gösterilen siyah taş (yanan taş) aklına gelir. Bunlardan biraz toplayarak evinde yanan ocağa atar. Taşların yandığını görünce çok sevinir. Ertesi gün aynı yere gizlice giderek daha kapsamlı arama yapar. Bazı yerleri kazan Uzun Mehmet, çuvala koyduğu kömür numunelerini İstanbul‘a götürüp alakalı yere teslim etti.

Padişah II. Mahmut, kömürün bulunuşuna çok sevinerek Uzun Mehmet’i 50 altınla ödüllendirir. Ayrıca kendisine kaydı hayat şartıyla 600 kuruş maaş bağlandı. Böylelikle taş kömürünün bulunuşu, 8 Kasım 1829 olarak tarihe geçer.

Bir heyetle Zonguldak’a dönüp, kömürü bulduğu yeri göstereceği sırada daha İstanbul’da iken kahvesine zehir konarak dönemin Ereğli Ayanı Hacı İsmail Ağa tarafından Leblebici Hanı’nda 8 Kasım 1829 tarihinde yaşamını kaybettirtüldü.

Zonguldak’taki maden ocaklarından ikisine Uzun Mehmet-I, Uzun Mehmet-II adları verildi. Ayrıca şehrin caddelerinden birinin adı da Uzun Mehmet’dir. Şehrin en güzel yerindeki madenci feneri şeklindeki anıt Uzun Mehmet’in anısı olarak dikildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün