Biyografi

Valentina Tereshkova Kimdir? Nerelidir?

Valentina Tereshkova Kimdir? – Valentina Tereshkova Evi Nerede? – Valentina Tereshkova Nereli?

Valentina Tereshkova kimdir?, Valentina Tereshkova kaç yaşında?, Valentina Tereshkova evi nerede?, Valentina Tereshkova nerelidir? Valentina Tereshkova ev adresi?, Valentina Tereshkova kaç yaşında?, Valentina Tereshkova nerede oturuyor?, Valentina Tereshkova nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Valentina Tereshkova hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Mart.1937 senesinde doğan Valentina Tereshkova şu an için 84 yaşında ve Balık burcundandır. Valentina Tereshkova doğum yeri ise Yaroslavl Oblast, Rusya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Astronot olarak devam ettirmektedir.

Valentina Tereshkova Kimdir?, evi nerede?

Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin bayrağı altında uzay yolculuğu yaparak uzaya çıkan ilk kadın astronot ünvanını kazanmış olan emekli Rus kozmonot.

Valentina Vladimirovna Tereshkova, 6 Mart1937 tarihinde, Yaroslavl Oblast, Rusya (eski SSCB)’da dünyaya geldi. Annesi tekstil fabrikasında çalışan bir işçi, babası ise tarım sektöründe çalışan bir traktör sürücüsü olan Tereshkova, 1953 senesinde, liseyi yarıda bırakarak tekstil fabrikasında çalışmaya başladı, öte yandan da özel eğitim alıyordu.

Amatör bir paraşütçü olan olan Tereshkova, bunun yanında Sosyalist Gençler Birliği (Komsomol)’un da sekreterlik görevini yürütüyordu. Devlete bağlı bir vatandaş olması, babasının II. Dünya Savaşı’nda, Finlandiya Cephesi’nde yaşamını kaybetmiş bir asker olması ve şahsi özellikleri birleşince, SSCB’nin uzay programı için aradığı ideal kadın prototipine uygun birisi oldu.

Sergey Korolyov başkanlığındaki Sovyet uzay araştırmaları birimi, 1961 senesinde, Yuri Gagarin’in gerçekleştirdiği uzay uçuşunun sonrasında, kadın astronotların bu uçuşlara vereceği fiziksel ve zihinsel tepkileri incelemek için uzaya kadın astronot göndermeyi kararlaştırdı.Tereshkova’nın da içinde bulunduğu 5 kadın, bu iş için seçildi. İçlerinden en genci olan Tatyana Kuznetsova, uzaya gitmesi hedeflenen asıl kişiydi, fakat 1962 senesinde geçirdiği fiziksel ve duygusal bazı sorunlar, onun yerine Tereshkova’nın seçilmesini sağladı.

120’den fazla paraşüt uçuşu, Mig-15UTI model jet uçakları ile yapılan uçuş denemeleri, ağırlıksız ortamda yapılan eğitimler ve roket&uzaymekiği mühendisliği üzerine eğitim alan Tereshkova, 16 Haziran1963 tarihinde, Vostok 6 adlı uzay mekiği ile uçuşunu gerçekleştirerek uzaya çıkan ilk kadın pilot oldu. Dünyanın yörüngesinde 48 tam tur atan ve ortalama olarak üç gün boyunca uzayda kalan astronot, uzay mekiğinden ayrıldıktan sonra, paraşütle Orta Asya’ya iniş yaptı. Yolculuğu esnasında çektiği fotograflar, daha sonra astronomlar tarafından araştırmalarında kullanıldı. Tereshkova ile beraber uzaya çıkmak üzere seçilen 4 kadın kozmonotun hiçbiri bu şansı yakalayamadı ve uzaya ikinci olarak çıkma şansı elde eden kadın, 1982 senesinde, gene bir Sovyet olan Svetlana Savitskaya oldu.

Vosvok 6 ile olan uçuşundan sonra Zhukovsky Air Force Academy’de havacılık dersleri alan Tereshkova, 1966 ylında kozmonot/mühendis olarak mezun oldu ve 1977 senesinde, mühendislik alanında doktorasını bitirdi.

1963 senesinde, kendisi gibi bir kozmonot olan Andrian Nikolayev ile evlenen Tereshkova, bu evlilikten Elena adlı bir kız çocuk sahibi oldu. Çiftin 1982 senesinde boşanmasının sonrasında, Yuli Shaposhnikov ile dünya evine giren ünlü kozmonot, bu evliliği 1999 senesinde eşinin vefat etmesine kadar sürdürdü.

Uzaydan dönmesinin sonrasında dünyanın birden fazla ülkesinden ziyaret teklifleri alan ve Sovyet Hükümeti’nin de desteklemesi ile dünyayı dolaşan Tereshkova, birden fazla onur ödülünün bunun yanında, Sovyet Kahramanlık Madalyası’nı da almaya hak kazandı. Uzay yolcuğunun sonrasında Komünist Parti ile siyasi hayata da atılan başarılı kadın astronot, SSCB’nin çökmesinin sonrasında siyasi kariyerini bitirmiş olsa da, Rus halkının gözünde milli bir kahraman olarak yaşamayı sürdürdü.


Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu