Biyografi

Vasfi Uçaroğlu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Vasfi Uçaroğlu kimdir?, Vasfi Uçaroğlu kaç yaşında?, Vasfi Uçaroğlu evi nerede?, Vasfi Uçaroğlu nerelidir? Vasfi Uçaroğlu ev adresi?, Vasfi Uçaroğlu kaç yaşında?, Vasfi Uçaroğlu nerede oturuyor?, Vasfi Uçaroğlu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Vasfi Uçaroğlu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.192829.Haziran.2011 senesinde doğan Vasfi Uçaroğlu şu an için 83 yaşında ve burcundandır. Vasfi Uçaroğlu doğum yeri ise İzmirİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Vasfi Uçaroğlu Kimdir? – Vasfi Uçaroğlu Evi Nerede? – Vasfi Uçaroğlu Nerede Oturuyor?

Vasfi Uçaroğlu Kimdir?, evi nerede?

Vasfi Uçaroğlu, 1928 de İzmir’de doğmuştur. Beş yaşındayken babasının çalıştırdığı cambazhanede bir elde zil, öteki elde tokmak olduğu halde çalınan bir müzik aleti olan “krankas davulu” çalarak müziğe başladı. İzmir Şehir Orkestrası’nda Klarnet çalarak işinde uzman müzik hayatına atıldı. İlk kez “Ege Caz Orkestrası”nda davul çalarak işinde uzmanliğe geçti. Daha sonra “Müfit Kiper Orkestrası”yla birlikte Beyrut’a giderek bir süre orada çalıştı. 1964 senesinde Türkiye’ye döndü.

1950′lerin mühim orkestralarından olan İsmet Sıral’ın orkestrasında da bateri çalmıştır. 1952 senesinde ise ”Orkestra Hisar” adlı kendi orkestrasını kurmuştur. Bu orkestra; tenor saksofonda Nevzat Yalaz, piyanoda Turgut Dalar, vokalde Tanju Okan, bateride Vasfi Uçaroğlu, trompet ve akordeonda Erol Sıdal gibi kıymetli isimlerden oluşuyordu.

1966 senesinde kendi adını taşıyan “Vasfi Uçaroğlu orkestrası”nı kurdu. Orkestrasıyla birlikte, Tanju Okan, Berkant Akgürgen ve Kamuran Akkor gibi dönemin ünlü solistleriyle birlikte sahne almış, plaklar doldurmuş ve bir çok filmde de rol almıştır. “Vasfi Uçaroğlu Orkestrası”nda 1967 senesinde solist olarak şarkı söylemeye başlayan, bunun yanında Gönül Akkor’un da kızkardeşi olan Kamuran Akkor‘la 1968 senesinde evlendi.

Birçok türküye caz yorumu getirmesiyle tanınan sanatçı kendi orkestrası dışında bir çok başka orkestrada da çalmıştır.
Ayrıca, 1964 senesinde Belgrat’ta gerçekleştirilen ‘Balkan melodileri festivali’nde’ Türkiye’yi başarıyla temsil eden Vasfi Uçaroğlu “millî baterist” ünvanı da almıştır.

Müzisyen çift 2002 senesinde kurulan “Gayrettepe Çevre Kültür Türk Müziği Korosu”nda uzun süre büyük bir özveri ile çalıştılar.
29 Haziran 2011de akciğer kanseri nasıl tedavi edileceği gördüğü Çapa Tıp Fakültesinde 83 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
Evlilikleri : 1968 senesinde Kamuran Akkor‘la evlenmiştir. Vasfi Uçaroğlu ve Kamuran Akkor‘un Mine ve Menekşe adını verdikleri iki kızları oldu.

45’lik Plakları:
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Başar Tamer: ‘Hey Ayşe’ [‘Sevgili Babam’ filminden]
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Halit Kıvanç: ‘Yaşa Fenerbahçe’ [Ezgi Plak]
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Berkant: ‘Ah Kızlar/ Seni Özlerim’
Vasfi Uçaroğlu Orkestrası & Kamuran Akkor: Çok sayıda 45’lik plak.

Filmleri:
Şıngırdak Melahat [1965], Altın Kollu Adam [1966], Siyah Otomobil [1966], Can Düşmanı [1966], Deli Fişek [1967], Sevgili Babam [1969] ve Tatlı Günler [1969]

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün