Vissarion Belinski Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Vissarion Belinski kimdir?, Vissarion Belinski kaç yaşında?, Vissarion Belinski evi nerede?, Vissarion Belinski nerelidir? Vissarion Belinski ev adresi?, Vissarion Belinski kaç yaşında?, Vissarion Belinski nerede oturuyor?, Vissarion Belinski nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Vissarion Belinski hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Mayıs.181126.Mayıs.1848 senesinde doğan Vissarion Belinski şu an için 37 yaşında ve İkizler burcundandır. Vissarion Belinski doğum yeri ise Suomenlinna, Helsinki, FinlandiyaSt. Petersburg, Rusya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Vissarion Belinski Kimdir? – Vissarion Belinski Evi Nerede? – Vissarion Belinski Nerede Oturuyor?

Vissarion Belinski Kimdir?, evi nerede?

Çok genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazar ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır.

Vissarion Belinski, 11 Haziran 1811 tarihinde Suomenlinna, Helsinki, Finlandiya’da askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede doğmuştur. Babası Grigoriy Belynskiy, annesi Maria Ivanovna Ivanova’dır. Tam adı Vissarion Grigoryeviç Belinski’dir. Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü.

Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Edebi Düşler yazısıyla bireylerin dikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, bir çok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 yıllık hayatına birden fazla eser sığdıran yazar, toplumsal olaylara karşı her daim hassas davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördüğü sıralarda 1832 senesinde serflik sistemine dair yazdığı bazı olumlu olmayan yazılar neticesinde okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın sonrasında gazetecilik mesleğini yapmaya başlamış ve 1839 senesinden beri bir gazetede düzenli olarak yazmaya başlamıştır.

1846 senesinde Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlayan Grigoryeviç Belinski, yaşarken yazdığı bir çok eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün sonrasında Sovyet uzman kişiler, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

Henüz 23 yaşında iken Molva dergisi için yazdığı Edebi Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Edebi Düşler yazısında romantik milliyetçilik temasını benimsemiş ve Felsefeci Friedrich Schelling’in etkisinde kalmıştır.

Dostoyevski’nin 1846 senesinde yazmış olduğu “İnsancıklar” adlı ilk romanını bir eleştirmen olarak okudu ve ona şu mektubu gönderdi: ”Siz problemin ruhunun en derinlerine varmış ve birkaç çizgide büyük bir gerçeği ortaya koymuşsunuz. Sizden rica ediyorum, kabiliyetinizi değerlendirin ve ona karşı hep dürüst olun. Böylelikle büyük bir yazar olabilirsiniz.”

Vissarion Belinski, St. Petersburg’da İvan Turgenyev ile tanıştı ve onun çalışmalarını destekledi.

1837 senesinde verem hastalığına yakayı ele verdi ve sanatoryumda birkaç ay geçirmek zorunda kaldı. 1838’de Moskova Watcher dergisinde editör oldu.

Vissarion Belinski, 7 Haziran 1848 tarihinde St. Petersburg, Rusya’da 37 yaşında verem hastalığından ölmüştür. St. Petersburg’daki Volkovskoye mezarlığına gömüldü.

Kitapları :
1847 – Gogol’e Mektup

1848 – Edebiyat, Sanat, Kültür, Tarih, Felsefe Üzerine Yazılar

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker