Biyografi

Vyosa Osmani Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Vyosa Osmani kimdir?, Vyosa Osmani kaç yaşında?, Vyosa Osmani evi nerede?, Vyosa Osmani nerelidir? Vyosa Osmani ev adresi?, Vyosa Osmani kaç yaşında?, Vyosa Osmani nerede oturuyor?, Vyosa Osmani nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Vyosa Osmani hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Mayıs.1982 senesinde doğan Vyosa Osmani şu an için 39 yaşında ve Boğa burcundandır. Vyosa Osmani doğum yeri ise Mitrovica, Kosova olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Cumhurbaşkanı olarak devam ettirmektedir.

Vyosa Osmani Kimdir? – Vyosa Osmani Evi Nerede? – Vyosa Osmani Nerede Oturuyor?

Vyosa Osmani Kimdir?, evi nerede?

4 Nisan 2021 tarihinde Kosova Meclisi’nde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde üçüncü turda 120 üyeli Meclis’te oylamaya katılan 82 milletvekilinden 71 milletvekilinin oyunu alan Vyosa Osmani, Kosova’nın ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Vyosa Osmani, 17 Mayıs 1982 tarihinde Kosova‘nın Mitrovica kentinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mitrovica kentinde okuduktan sonra Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Vyosa Osmani, yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD‘deki Pitsburg Üniversitesinde bitirdi.

Gençlik senelerında Kosova Demokratik Birliği (LDK) partisine katılan Vyosa Osmani, bu partiden birkaç dönem milletvekilliği de yaptı.

Uluslararası hukuk ve ticaret hukuku alanlarında bazı kitap, makale, monografi ve çalışmalar paylaştı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Vyosa Osmani, ana dili Arnavutçanın bunun yanında İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Sırpça biliyor.

Kosova Meclis Başkanı olarak görev yapan Vyosa Osmani, eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi‘nin 5 Kasım 2020 tarihinde istifa etmesinin sonrasında cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüttü.

Kosova‘da 14 Şubat 2021 tarihinde yapılan genel seçim öncesi Kosova Demokratik Birliği (LDK)’den ayrılan Vyosa Osmani, seçime İktidar partisi Kendin Karar Al Hareketi’nin (VV) adayı olarak katıldı.

4 Nisan 2021 tarihinde Kosova Meclisi’nde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde üçüncü turda 120 üyeli Meclis’te oylamaya katılan 82 milletvekilinden 71 milletvekilinin oyunu alan Vyosa Osmani, Kosova’nın ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Vyosa Osmani, 4 Nisan 2021 akşamı Kosova Meclisinde yemin ederek görevine başladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün