Walt Disney Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Walt Disney kimdir?, Walt Disney kaç yaşında?, Walt Disney evi nerede?, Walt Disney nerelidir? Walt Disney ev adresi?, Walt Disney kaç yaşında?, Walt Disney nerede oturuyor?, Walt Disney nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Walt Disney hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 05.Aralık.190115.Aralık.1966 senesinde doğan Walt Disney şu an için 65 yaşında ve Yay burcundandır. Walt Disney doğum yeri ise Hermosa, Şikago, Illinois, ABDBurbank, Kaliforniya, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YönetmenProdüktörSenaristDublaj Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Walt Disney Kimdir? – Walt Disney Evi Nerede? – Walt Disney Nerede Oturuyor?

Walt Disney Kimdir?, evi nerede?

Mickey Mouse’un yaratıcısıdır.

Walt Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde Hermosa, Şikago, Illinois, ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Walter Elias Disney’dır. 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. 7 yaşında Kansas City ailesiyle birlikte taşındı. Hasta olan babasına ve ailesine bakmak zorunda olduğu için çeşitli işlerde çalıştı.

14 yaşında katıldığı sanat kursunda çizimini geliştirdi ve karikatürler çizmeye başladı. Bir yandan okula, öte yandan da Chicago Sanat Enstitüsü’ne giderken 16 yaşında eğitimini yarıda bırakan ve ambulans şoförü olarak orduya yazılan Disney, 1919’a kadar Fransa’da Kızıl Haç’ta çalıştıktan sonra Amerika’ya geri döndü.

Çizdiği karikatürleri gazetelere götürüyordu, fakat kimseye beğendiremiyordu. Sonunda mahalli kiliselerden birinin rahibi; bu genç insanı, kilisedeki etkinliklerin fotoğraflarını çizmesi için küçük bir ücret karşılığı işe aldı. Çalışması ve kalması için bir de oda verdi.

Walt Disney, odada yalnız değildi. Ona eşlik eden bir fareyle birlikte yaşamaya başladı. Günlerini birlikte geçirdiği bu fare, tıpkı o genç sanatçı gibi dünya çapında şöhrete kavuşacaktı. Disney o fareye Mickey Mouse adını taktı.

Mickey Mouse ile başlayan serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü. Miki Fare’yi, kız arkadaşı Mini Fare izledi; sonrasında Pluto, Goofy ve Donald Duck, neşeli tavşan Oswald ve diğer ünlü Walt Disney karakterleri geldi.

Onun gerçek yeteneği olan animasyona yönelişi 1923 senesinde Hollywood’a gelmesi ve Robert amcasının garajında küçük bir stüdyo kurması ile gerçekleşti. Los Angeles’ta kurduğu bu küçük stüdyoda hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise hemen hemen yarısını tamamlamış olduğu küçük bir kız ve yanındaki animasyon karakterlerden oluşan Alice Harikalar Diyarı idi.

Alice serisinin bi hayli başarı kazanmasına rağmen yeterli talebi görmemesi Walt Disney’i, yeni bir karakter üzerinde çalışmaya yöneltti: Şanslı Tavşan Oswald. Walt Disney’in Şanslı Tavşan Oswald’ın sonrasında hayalini kurduğu bir sonraki çizgi karakter Mickey Mouse’tu. Önceleri bu karektere Mortimer adını vermişti ama eşi Lilly’in önerisiyle ismi Mickey oldu. Mickey Mouse eleştirmenler tarafından, en mühimsi de halk tarafından sevildi. Mickey’ın başarısı ile yeteri kadar para kazanan Disney, bu birikimini en tecrübeli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni şirketler kurmak için harcadı.

Walt Disney, Temel Reis gibi Mickey Mouse ile yarışan rakipleri karşısında yeni bir adım atarak ilk uzun süreli ve renkli animasyon müzikali üzerinde çalışmaya başladı. Bu işin başarısız yer alacağına dair yapılan tüm eleştirilere kulak tıkayan Walt, 1937’de romantizm dolu olağanüstü bir hikâye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and 7 Dwarfs) hikâyesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney’e bir çok Oscar getirdi.

1930’lu senelerlarda Walt Disney, bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler 1938’de gösterime girdi.

1940 senesinde; çalışanlarının çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği özel bir park kurma düşüncesini hayata geçiren Walt Disney, beş yıl içinde Disneyland projesini oluşturdu. Bu projede çalışan ‘hayal mühendislerine’; “Disneyland’ın dünya çapındaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum” demişti.

1955’de California’da, Los Angeles’ın güneyindeki Anaheim’da ilk Disneyland eğlence parkını açtı.

Ardından Florida eyaletinin Orlanda kentinde ikinci eğlence parkının açılışını yaptı. Paris ve Tokyo’da da parklar açtı. 1966 senesinde Walt Disney’in ölümünden sonra da Disney şirketi; 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak şifrketi, 11 televizyon kanalı ile büyümeye devam etti.

Walt Disney, 13 Temmuz 1925 tarihinde Lillian Bounds ile evlendi. Diane Marie Disney, Sharon Mae Disney adlarında iki çocuğu oldu.

Walt Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde Burbank, Kaliforniya, ABD’de 65 yaşında gırtlak kanserinden ölmüştür. Vasiyeti gereği 17 Aralık1966’da cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na toprağa verildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker