Biyografi

Wilhelm Grimm Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Wilhelm Grimm kimdir?, Wilhelm Grimm kaç yaşında?, Wilhelm Grimm evi nerede?, Wilhelm Grimm nerelidir? Wilhelm Grimm ev adresi?, Wilhelm Grimm kaç yaşında?, Wilhelm Grimm nerede oturuyor?, Wilhelm Grimm nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Wilhelm Grimm hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Şubat.178616.Aralık.1859 senesinde doğan Wilhelm Grimm şu an için 73 yaşında ve Balık burcundandır. Wilhelm Grimm doğum yeri ise Hanau, Hesse-KasselBerlin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarDilbilimci olarak devam ettirmektedir.

Wilhelm Grimm Kimdir? – Wilhelm Grimm Evi Nerede? – Wilhelm Grimm Nerede Oturuyor?

Wilhelm Grimm Kimdir?, evi nerede?

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserlerle tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Jacob Grimm ile beraber kaleme aldıkları eserler aracılığıyla Grimm Kardeşler adıyla tanınmış olsa da, abisinden bağımsız olarak kaleme aldığı folklor eserleri ile de klasik dil bilimi ve edebiyatçılar içerisinde saygın bir seviyeye sahiptir.

Wilhelm Karl Grimm, 24 Şubat1786 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş büyük olan abisi ile beraber büyüyen Willhelm Grim, abisi Jacob gibi Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 senesinde, abisinin peşinden Malburg Üniversitesi’ne giren Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Abisiyle aynı odada eğitim yaşamını sürdüren Willhelm, ölümüne kadar abisinden hiç ayrılmadı.

1925 senesinde, Henriette Dorothe Wild ile evlenen Wilhelm, bu evliliğe rağmen abisinden ayrı kalamadı ve çift Jacob’a ait olan geniş bir evde yaşamaya başladı. Çiftin bu evlilikten dört çocukları dünyaya geldi.

Yaşadığı uzun hastalık süreçlerinin sonunda kırılgan ve sağlıksız bir genç olarak büyüyen Wilhelm Grimm, bu açıdan abisinin bir tezatı gibiydi. Güçlü ve sağlıklı olan Jacob Grimm, bu fiziksel detaylarını kişiliğine de yansıtarak araştırmacı ruhlu, yenilikçi bir akademisyen olurken, daha içine kapanık olan Wilhelm ise, kendi yaptığı araştırmalar dışındaki hiçbir bilimsel veriye inanmayan geleneksel bir bilim adamı profili çizmekteydi.

18141829 senelerı içerisinde Kassel’de kütüphane memuru olarak görev yapa Wilhelm Grimm, daha sonra ise Gottingen Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalışmaya başladı; 1835 senesinde ise profesör ünvanını kazandı.

18371841 senelerı içerisinde beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Willhelm Grimm, bu grupla beraber anayasaya zarar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun bütün elemanları August tarafından üniversiteden uzaklaştırıldı.

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Wilhelm Grimm’in kendi kendine yarattığı eserler de akademik çevrelerce büyük ilgi gördü. Alman yiğitlik destanları ve folklor hikayeleri üzerine uzmanlaşan Wilhelm Grim, bunun bunun yanında abisiyle beraber Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, dev bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu.

Wilhelm Karl Grimm, 16 Aralık1859 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir.

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün