Wong Kar-wai Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Wong Kar-wai kimdir?, Wong Kar-wai kaç yaşında?, Wong Kar-wai evi nerede?, Wong Kar-wai nerelidir? Wong Kar-wai ev adresi?, Wong Kar-wai kaç yaşında?, Wong Kar-wai nerede oturuyor?, Wong Kar-wai nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Wong Kar-wai hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Temmuz.1958 senesinde doğan Wong Kar-wai şu an için 63 yaşında ve Yengeç burcundandır. Wong Kar-wai doğum yeri ise Şangay, Çin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

Wong Kar-wai Kimdir? – Wong Kar-wai Evi Nerede? – Wong Kar-wai Nerede Oturuyor?

Wong Kar-wai Kimdir?, evi nerede?

Wong Kar-wai, 1958 Şanghay doğumlu, yenilikçi ve çarpıcı üslubuyla Hong Kong sinemasının mihenk taşlarından biri kabul gören senarist ve usta yönetmen. 1997’de konusunu yazdığı ve yönettiği filmi ”Happy Together” la Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Çinli oldu.

17 Temmuz1958‘de Şanghay‘da dünyaya geldi. Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Hong Kong’a taşındı. Küççükken zamanının büyük bir kısmını annesiyle birlikte gittiği sinema salonlarında geçirdi ve sinemaya olan aşkı bu senelerda dünyaya geldi.

Hong Kong’da bir sanat okulunda grafik tasarım eğitimi alan usta yönetmen, 1980‘de mezun olduktan kısa bir süre sonra televizyon yapımcısı asistanı olarak sinema kariyerine ilk adımı attı.

Birçok televizyon yapımında ve filmde metin yazarlığı yaptıktan sonra ilk yönetmenlik deneyimi olan ”As Tears Go By” (1988) ile kendine özgü görsel dili ve çarpıcı anlatım şekiliyle 1989 Cannes Uluslararası Film Festivali Eleştirmenler Haftası‘nda dikkatleri üzerine çekti.

Wong’un bir sonraki filmi olan ” Days of Being Wild”, Hong Kong Film Festivali‘nde, aralarında en iyi film ve en iyi yönetmenin de bulunduğu toplam beş ödüle layık görüldü. Bu filmde, daha sonra bir çok kez beraber çalışacağı Tony Leung Chiu Wai, Maggie Cheung, Leslie Cheung gibi Hong Kong sinemasının en mühim starlarıyla ve sinematograf Christopher Doyle‘la çalıştı. Böylelikle Christopher Doyle’la beraber sinema tarihinin en mühim ikililerinden birini oluşturdular.

Sinema dehasının bir göstergesi olarak görülen ve büyük başarı yakalayan bir sonraki filmi ”Ashes of Time” (1994) ın çekimlerine ara verildiğinde, sonradan kült filmler içerisinde bulunacak olan, Tony Leung ve Faye Wong‘un oyunculuklarıyla efsaneleşen ”Chungking Express”i çekti. Quentin Tarantino, bu filmi yılın en iyi filmi olarak değerlendirdi.

Fallen Angels”la 1995 Toronto Film Festivali‘nde, Hong Kong’tan Arjantin’e uzanan tutkulu ve çalkantılı bir aşk öyküsünü anlattığı ”Happy Together”la da Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alarak başarı grafiğini yükseltti.

Wong’un ”In the Mood for Love”ı 2000 senesinde Cannes’da yankı uyandırdı ve Tony Leung’a en iyi aktör ödülünü kazandırdı. In the Mood for Love’ın devamı niteliğindeki ”2046”, yönetmenin ilk bilim kurgu deneyimi oldu.

Wong’un ülkeler arası başarısı, sinemaya getirdiği yeni dilden kaynaklanmaktadır. Senaryoya bağlı kalmayıp, öyküsünü rastlantılarla yönlendirmesi ve oyuncuların kendi kişiliklerini, canlandırdıkları karakterlere taşımalarını sağlaması Wong Kar-wai filmlerini eşsiz yapan en mühim etkenlerdir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün