Biyografi

XVI. Carl Gustaf Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

XVI. Carl Gustaf kimdir?, XVI. Carl Gustaf kaç yaşında?, XVI. Carl Gustaf evi nerede?, XVI. Carl Gustaf nerelidir? XVI. Carl Gustaf ev adresi?, XVI. Carl Gustaf kaç yaşında?, XVI. Carl Gustaf nerede oturuyor?, XVI. Carl Gustaf nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için XVI. Carl Gustaf hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Haziran.1946 senesinde doğan XVI. Carl Gustaf şu an için 75 yaşında ve Yengeç burcundandır. XVI. Carl Gustaf doğum yeri ise Haga Sarayı, Solna, İsveç olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

XVI. Carl Gustaf Kimdir? – XVI. Carl Gustaf Evi Nerede? – XVI. Carl Gustaf Nerede Oturuyor?

XVI. Carl Gustaf Kimdir?, evi nerede?

İsveç Kralı

XVI. Carl Gustaf, 30 Haziran 1946 tarihinde İsveç, Solna, Haga Sarayı’nda doğmuştur. Babası Prens Gustaf Adolf, annesi Saxe-Coburg ve Gotha Prensesi Sibylla’dır. Prenses Margaretha, Prenses Birgitta, Prenses Désirée, Prenses Christina adlarında 4 kız kardeşi mevcuttur. Babası, İsveç kralı olan dedesinin 2. veliaht prensi iken 26 Ocak 1947’de Kopenhag‘daki Kastrup Havaalanı’nda gerçekleşen uçak kazasında yaşamını kaybetti. Bunun üzerine XVI. Carl Gustaf veliaht Prens oldu.

XVI. Carl Gustaf, veliaht prens olarak okul öncesi senelerında Stockholm Kraliyet Sarayı’nda özel olarak eğitildi. 1952 yılı sonbaharında okula başladı, Broms Okulu’na ve sonrasında Sigtuna Yatılı Okulu’na devam etti. 1966 senesinde liseden mezun oldu. Ardından askeri eğitim alarak Ordu, Donanma ve Hava Kuvvetlerinde iki buçuk yıllık eğitimi bitirdi. Diğer askeri faaliyetlerin bunun yanında, 1966-67 kışında mayın döşeme gemisi Älvsnabben ile uzun bir yolculuğa çıktı.

Veliaht Prens, 1968’de Deniz Subayı Sınavını geçti. Daha sonra İsveç Ulusal Savunma Koleji’nde bir komuta kursunu bitirdi ve deniz eğitimini İsveç Donanması’ndaki çeşitli gemilerde subay görevleri ile bitirdi.

1968 senesinde Üniversitesi’nde Tarih, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Finans Hukuku ve Ekonomiden oluşan bir yıllık akademik çalışmalar programına katıldı. Daha sonra Stockholm Üniversitesi‘nde Ekonomi okudu. Ardından ulusal ve yerel makamlara, sanayilere, fabrikalara, laboratuarlara ve okullara özel olarak oluşturulmuş bir saha gezileri programını izledi.

XVI. Carl Gustaf, ülkeler arası deneyim kazanmak için New York‘taki Birleşmiş Milletler İsveç Daimi Misyonu’nun çalışmalarına katıldı ve Afrika‘da SIDA (İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı) ile çalışarak zaman geçirdi. Ayrıca Londra‘da – Hambro Bank, İsveç Büyükelçiliği ve İsveç Ticaret Odası’nda – ve Fransa‘da Nevers’deki Alfa Laval fabrikasında mühim zaman geçirdi.

Veliaht Prens olarak birkaç resmi vesileyle dedesi İsveç Kralı VI. Gustaf Adolf‘u temsil etti. Misal verilecek olursa 1970 senesinde, Osaka, Japonya‘daki Dünya Fuarı’na İsveç heyetine başkanlık etti.

İsveç kralı olan dedesi VI. Gustaf Adolf, 15 Eylül 1973 tarihinde ölünce 19 Eylül 1973 tarihinde XVI. Carl Gustaf, kral olarak tahta çıkmıştır.

XVI. Carl Gustaf, 1972 senesinde Almanya‘nın Münih kentinde yapılan Olimpiyat Oyunları esnasında tanıştığı Silvia Sommerlath ile 19 Haziran 1976 tarihinde Stockholm Katedrali’nde evlendi. 14 Temmuz 1977 doğumlu Veliaht Prenses Victoria, 13 Mayıs 1979 doğumlu Prens Carl Philip ve 10 Haziran 1982 doğumlu Prenses Madeleine adlarında 3 çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün