Biyografi

Yalçın Doğan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Yalçın Doğan kimdir?, Yalçın Doğan kaç yaşında?, Yalçın Doğan evi nerede?, Yalçın Doğan nerelidir? Yalçın Doğan ev adresi?, Yalçın Doğan kaç yaşında?, Yalçın Doğan nerede oturuyor?, Yalçın Doğan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Yalçın Doğan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1945 senesinde doğan Yalçın Doğan şu an için 76 yaşında ve burcundandır. Yalçın Doğan doğum yeri ise Konya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Yalçın Doğan Kimdir? – Yalçın Doğan Evi Nerede? – Yalçın Doğan Nerede Oturuyor?

Yalçın Doğan Kimdir?, evi nerede?

Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

Yalçın Doğan, 1945 senesinde Konya’da doğmuştur. Esasen Konyalı olan Yalçın Doğan’ın ailesi 1951 senesinde gelip İstanbul’a yerleşmiştir. Yalçın Doğan İstanbul’da büyümüştür.

Alman Lisesinde okuyup 1965 senesinde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü 1969 senesinde bitirdikten sonra 1972 senesinde Tuzla Piyade Okulu’nda askerlik hizmeti için yedek subay olmak maksadıyla 6 ay eğitimini aldı. Ama eğitimi sonunda er olarak mezun oldu ve askerliğinin geri kalan kısmını er olarak yaptı.

Askerlik bittikten sonra 1973 senesinde üniversite hocasının yardımı ile iş bulduğu Cumhuriyet gazetesinde İstanbul’da bir yıl ekonomi muhabirliği ve sonrasında 1974 senesinde Cumhuriyet gazetesinin Ankara ekonomi muhabirliği yaptı, 1981 senesinde da Ankara temsilciliğini yapmaya başladı. 1989 senesinde Milliyet gazetesinin köşe yazarlığı ve genel yayın yönetmenliğine geçti. 2001-2002 senelerı içerisinde yeniden Cumhuriyet‘e girdi ve köşe yazarı olarak çalıştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nde ilk defa adı; o senelerda Urfa’da yapılan Toprak Reformu ile alakalı bir haber ve röportajda çıktı. O röportajla da Gazeteciler Cemiyeti’nin röportaj dalında birincilik ödülünü aldı. Daha sonra Yılmaz Güney ve Çetin Altan ile bir röportaj yaptı. Ayrıca dünyanın değişik ülkelerinde mühim röportajlar yaptı. İran’da ve Irak’ta da röportajlar yaptı.

Yalçın Doğan, Sabah gazetesinde haber koordinatörü, Milliyet gazetesinde köşe yazarı, yayın koordinatörü ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. TRT‘de program yaptı. 2002 senesinden beri çalıştığı Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır.

Yalçın Doğan, Almanca ve İngilizce biliyor.

Ödülleri:
– 7 kez gazetecilik ödülü
– Türk Dil Kurumu Ödülü
– Sedat Simavi ödülü
– Bülent Dikmener Haber Ödülü

Kitapları :

1978 – Komünist Enternasyonelde Faşizmin Tahlili (Çevirmen)
1980 – IMF Kıskacında Türkiye 1946-1980
1985 – Dar Sokakta Siyaset
1990 – Kodes A.ş.
1999 – Fenerbahçe Cumhuriyeti
2007 – Fenerbahçe Cumhuriyeti – Dün , Bugün , Yarın ve Daima
2011 – Aşkın Yüreği
2012 – Savrulanlar Dersim 1937-38 Hatta 1939

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün