Biyografi

Yaşar Özel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Yaşar Özel kimdir?, Yaşar Özel kaç yaşında?, Yaşar Özel evi nerede?, Yaşar Özel nerelidir? Yaşar Özel ev adresi?, Yaşar Özel kaç yaşında?, Yaşar Özel nerede oturuyor?, Yaşar Özel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Yaşar Özel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.193416.Nisan.2019 senesinde doğan Yaşar Özel şu an için 85 yaşında ve burcundandır. Yaşar Özel doğum yeri ise DiyarbakırEmirgân, Sarıyer, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Yaşar Özel Kimdir? – Yaşar Özel Evi Nerede? – Yaşar Özel Nerede Oturuyor?

Yaşar Özel Kimdir?, evi nerede?

Yaşar Özel “Ses Kralı” unvanıyla da bilinen bas bariton sesli Türk sanat müziği solistidir.

Yaşar Özel, 1934 senesinde Diyarbakır’da doğmuştur. Eğitimine Diyarbakır’da başlayan Yaşar Özel ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirdi. Diyarbakır’da 1952 senesinde Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Fen Heyeti Müdürlüğünde ressam olarak görev yaptı.

1955 senesinde Ankara’ya gelerek müzik eğitim hayatına devam etti. İlk özel müzik derslerini Ankara’da Fahri Kopuz ve Vedia Tunççekiç’ten aldı.

Yaşar Özel, 1957’de Erzurum‘da askerlik görevini yaptı. 1957 senesinin Ağustos ayında gerçekleştirilen iki ayrı yarışmada art arda finale kaldı ve “Ses Kralı” unvanıyla anılmaya başlandı. 1959 senesinde stajyerlik sınavını kazanarak Ankara Radyosu’na girdi. Okul niteliği olan ve birden fazla ses sanatçısını yetiştiren Ankara Radyosu’nda 3 yıl görev yaptı. Bu zamanda içlerinde Saadet İkesus’un da bulunduğu ünlü hocalardan ders aldı.

Yaşar Özel, ilk konserini 1962‘de Ankara‘da verdi. “Kalbimin Sahibi Sensin”, “Bu Son Şarkımda Sen Varsın”, “Sen Gözlerimde Bir Renk” “Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var” adlı şarkılar ilk çalışmalarıydı.

İlk özel gazino programlarına Ankara’da başlayan Yaşar Özel, 1970 senesinde İstanbul Radyosu’na geçti. İstanbul’a gelişiyle birlikte albüm çalışmalarına başladı. 1980 senesinde İstanbul Radyosu’ndan emekli oldu; ama müzikal çalışmalarına radyo ve televizyondaki solo konserleriyle devam etti.

2010 senesinden beri Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Caddebostan Gönüllü Merkezinde “Yaşar Özel TSM Sanat Topluluğunun” şefliğini yürüterek, bunun yanında İBB Kültür AŞ’nin sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi.

Çalışmalarında Türk Sanat Müziğinin özünü koruyarak bugüne uygun bir anlayışla tekrar yorumlayan Yaşar Özel, sanat hayatı boyunca müziğin yeni nesiller tarafından en doğru biçimde anlaşılarak ileri noktalara taşınması için çalıştı.

Müziğin bunun yanında güzel sanatlar ve tiyatro eğitimi de alan Yaşar Özel bunun bunun yanında sporla da ilgilendi ve atletizmde Türkiye birincilikleri kazandı.

200’ü aşkın albümü bulunan Yaşar Özel’in 1970’li senelerda Fransız bir müzik yapımcısıyla birlikte İstanbul’da kaydettiği uzunçalar Fransa’da yayımlandı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi birden fazla ülkede gerçekleştirilen konser ve turnelere katıldı.

Yaşar Özel, Oya Özel evli idi ve Renan Mert Özel ve Gülnur Özel adlarında iki çocuğu mevcuttur.

Yaşar Özel, 16 Nisan 2019 tarihinde Sarıyer, İstanbul’da Emiɾgan’daki evinde 85 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün