Biyografi

Yasemin Çongar Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Yasemin Çongar kimdir?, Yasemin Çongar kaç yaşında?, Yasemin Çongar evi nerede?, Yasemin Çongar nerelidir? Yasemin Çongar ev adresi?, Yasemin Çongar kaç yaşında?, Yasemin Çongar nerede oturuyor?, Yasemin Çongar nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Yasemin Çongar hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Aralık.1966 senesinde doğan Yasemin Çongar şu an için 55 yaşında ve Oğlak burcundandır. Yasemin Çongar doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Yasemin Çongar Kimdir? – Yasemin Çongar Evi Nerede? – Yasemin Çongar Nerede Oturuyor?

Yasemin Çongar Kimdir?, evi nerede?

“Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu”nun kurucularındandır.

Yasemin Çongar, 22 Aralık 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi piyanist Gülay Uğurata, babası ise Jeoloji Mühendisi Behiç Çongar’dır. Liseyi Amerika Birleşik Devletlerinde okudu.

1984 senesinde ANKA Haber Ajansı’nda gazeteciliğe başladı, diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Bir yandan da o yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünde okumaya başladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrenci derneği etrafındaki siyasal etkinliklere katıldı. Behice Boran‘ın önderliğindeki Türkiye İşçi Partisi‘ne yakınlığıyla bilinen ‘Yarın’, ‘Bilim ve Sanat’ dergilerinde yazdı. Bu zamanda, İstanbul DGM‘de ‘komünizm propagandası yapmak’ suçundan yargılandı ve beraat etti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olduktan sonra ABD Georgetown Üniversitesi’nde Amerikan Etüdleri mastırını yaptı.

ANKA Haber Ajansı’ndan sonra Hasan Cemal‘in idaresindeki Cumhuriyet Gazetesi‘nde çalıştı. 1990‘ların başında BBC‘de, Londra‘da çalıştı. Türkiye’ye dönünce, İstanbul‘da Strateji-Mori araştırma şirketinde yöneticilik yaptı.

Ardından Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı. Ufuk Güldemir‘in teklifi üzerine Milliyet‘e geçti. Milliyet’in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995’ten sonra Washington’da gazetecilik yaptı. 2007‘de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayınlandı. Öldürülen Hrant Dink’in gazetesi Agos gazetesinde yazı ve söyleşileri yer aldı.

CNN Türk‘ün Washington temsilciliğini de yaptı. 2006 senesinde CNN Türk’te ‘Burası Washington’ adlı bir aylık program sundu. ABD’li bir diplomat ve CIA görevlisi Amerikalı Chris Mason ile evlendi. 2007 senesinin Haziran ayında gerçekleşen Hudson olayı haberiyle gündeme geldi. 2007’de Milliyet ve CNN Türk’ten ayrılarak, Taraf gazetesinin kurucu kadrosuna katıldı. Bu gazetede 14 Aralık 2012 tarihine kadar 5 yıl Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve “Ya Da” adlı köşede köşe yazarı olarak görev yaptı. 14 Aralık 2012’de, Ahmet Altan ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.

2013 senesinde Hasan Cemal, Doğan Akın, Yavuz Baydar ile birlikte Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nu kurdu.

Yasemin Çongar, Amerikalı Chris Mason ile evlidir. Bir kızı mevcuttur.

Kitapları :
-Çok Sevdiklerimiz, Yarım Bıraktıklarımız
-İnşaata Girmek Tehlikeli ve Mubahtır
-İsyan ve Yerçekimi
-Artık Sır Değil

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün