Biyografi

Yücel Altunbaşak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Yücel Altunbaşak kimdir?, Yücel Altunbaşak kaç yaşında?, Yücel Altunbaşak evi nerede?, Yücel Altunbaşak nerelidir? Yücel Altunbaşak ev adresi?, Yücel Altunbaşak kaç yaşında?, Yücel Altunbaşak nerede oturuyor?, Yücel Altunbaşak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Yücel Altunbaşak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1971 senesinde doğan Yücel Altunbaşak şu an için 50 yaşında ve burcundandır. Yücel Altunbaşak doğum yeri ise Kayseri olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Akademisyen olarak devam ettirmektedir.

Yücel Altunbaşak Kimdir? – Yücel Altunbaşak Evi Nerede? – Yücel Altunbaşak Nerede Oturuyor?

Yücel Altunbaşak Kimdir?, evi nerede?

TÜBİTAK Başkanıdır.

Yücel Altunbaşak, 1971 senesinde Kayseri’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de bitirdi. İzmir Fen Lisesi’nden 1987 senesinde mezun oldu.

1992 senesinde Ankara, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1992 senesinde doktora eğitimi için ABD‘ye gitti. 1993 senesinde yüksek lisansını New York, Rochester Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde bitirdi. Hemen sonrasında doktorasını da burada yaparak 1996 senesinde Dr. Oldu. 1996 senesinde Hewlett–Packard’ın Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki Palo Alto Araştırma Laboratuvarlarında vazifeye başladı. Aynı zamanda Kaliforniya, Stanford ve San Jose Devlet Üniversitelerinde danışman yardımcı doçent olarak dersler verdi.

1990 ve 1991 senelerı içerisinde Kayseri’de Türk Telekom’da yaz stajını yaptı.

Silikon Vadisinde 3 yıl çalıştıktan sonra 1999 senesinde, Atlanta, Georgia, (GATECH) Georgia Institute of Technology’de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olarak işe başladı. Burada 10 yıl çalıştı. Uydu ve kablo TV şirketlerine MPEG video sıkıştırıcı cihazı üreten bir firma Altunbaşak’ın geliştirdiği ürün prototipini lisanslayarak başarılı bir halde satışına başladı.

2003-2006 yaz aylarında Sabancı Üniversitesi‘nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Network Öğretim Üyesi kadrosunda çalıştı. 2005 – 2008 senelerı içerisinde Manisa’da Vestel ile danışman olarak çalışmaya başladı. 2004 senesinde Doçent Doktor, 2009 senesinde Profesör oldu. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, LCD TV’ler için TÜSİAD Jüri Özel Ödülüne layık görülen “Pixellence” markalı görüntü işleme projesinin başlatılmasına öncülük etti. Uluslararası alanda Sayısal İşaret İşleme üzerine yaptığı akademik çalışmaları ile adından söz ettirdi.

Araştırmaları şimdiye kadar 170’den fazla makale ve 40’dan fazla patent/patent başvurusu ile neticelendi. Bazı buluşları hâlihazırda lisanslanmış ve çeşitli ürünlere girmiştir. Kurucu ve danışman olarak yeni kurulan teknoloji şirketleriyle aktif olarak ilgilenmektedir. Alanının prestijli dergilerinde editörlük ve mesleki örgütlerde başkanlık yapmaktadır. Çok sayıda akademik onur, ödül ve taltifleri bulunmaktadır.

Temmuz 2009 ayında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine Rektör olan Yücel Altunbaşak, 2009-2011 senelerı içerisinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Rektörlük görevinde bulundu.

Yücel Altunbaşak, 26 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı olarak vazifeye getirildi.

Yücel Altunbaşak, evlidir. Melike adında bir kızı mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün