Zenon Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Zenon kimdir?, Zenon kaç yaşında?, Zenon evi nerede?, Zenon nerelidir? Zenon ev adresi?, Zenon kaç yaşında?, Zenon nerede oturuyor?, Zenon nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Zenon hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. senesinde doğan Zenon şu an için yaşında ve burcundandır. Zenon doğum yeri ise Elea, Antik Yunan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FilozofMatematikçi olarak devam ettirmektedir.

Zenon Kimdir? – Zenon Evi Nerede? – Zenon Nerede Oturuyor?

Zenon Kimdir?, evi nerede?

Antik Yunan filozofu ve matematikçisi. Zenon deyince akla paradokslar gelir.

Zenon, milattan önce güney İtalya’da bir Yunan kenti olan Elea’da milattan önce 495 senesinde doğmuştur. Zenon’un kendi kendini yetiştirmiş bir köylü çocuğu olduğu söylenir. Elea Okulu’nun en mühim filozofları içerisinde yer alır.

Zenon, hocası Parmenides’in Bir’ci anlayışını ve yalnızca Varlık’ın değişmez gerçek olduğunu öne süren görüşünü geliştirmiş, çokluk ve değişmenin gerçek olduğunu savunan karşıt görüşlerin tezlerine karşı mantıksal güçlükleri gözler önüne seren dolaylı ispatlarla değişimin olanaksızlığını göstermeye çalışmış, ileri devam ettiği örneklemeleriyle felsefe tarihinde ün kazanmıştır.

Aristotales tarafından diyalektiğin kurucusu olarak nitelenir. Parmenides‘in öğrencisi olan Elealı Zenon’un, mantık ve matematiğin gelişmesinde mühim rol oynayan ünlü paradoksları devamlılik ve sonsuzluk kavramlarının açıklık kazanmasına değin çözümsüz kalmıştır.

Zenon, varlığın birliğini kabul ettirmek için, haklı olarak ün yapmış ispatlarıyla, hareketin olanaksızlığını göstermeye çalıştı. Zeno’nun paradoksları üzerine her çağın en büyük bilginleri kafa yormuşlardır. Olmayan ergi yöntemi çok erken bir tarihte bu paradokslara göz alıcı bir halde uygulanmıştır.

Zenon, varlığın birliğini ve devamlıliğini ortaya koymak için bulduğu ispatlarla (ok ispatı, kaplumbağa ispatı, vb.) hareketin varlığına karşı çıktı. Parmenides’in soyut, analitik tarzını sürdürmüş, ama rakiplerinin tezlerinden yola çıkarak reducito ad absurdum (saçmaya indirgeme) yöntemiyle bunları çürütmüştür.

İlk paradoksta, ünlü bir yunanlı koşucu olan Aşil, bir kaplumbağayla yarışacaktır. Kaplumbağa biraz daha önde olacaktır koşuya başlarken. Zenon, bu koşuda hızlı Aşil’in hiç bir zaman kaplumbağayı geçemeyeceği, bunun mantıksal olarak olabilecek olmadığını öne sürer. Çünkü her seferinde Aşil’in aşması gereken bir mesafe kalacaktır, kaplumbağanın bulunduğu noktaya her gelişinde kaplumbağa bir başka noktaya geçmiş olacaktır ve Aşil’in onu geçebilmesi için her seferinde bu noktaları ilk olarak geçmiş olması gerekir. Ok paradoksunda da benzer bir sonuca varılır.

Buradaki temel argüman şöyledir: Mesafe sonsuz noktalardan bir araya gelmektedir ve bunlar sonlu bir süre içinde geçilemezdir. Böylelikle Zeno mantıksal ve diyalektik olarak anılan diyalektikcilerin tam karşıt yönünde hareketin ve değişmenin olanaksız olduğunu, bunların bir yanılsama olduğunu ve temelde varlık’ın değişmeyen bir halinde bulunduğunu öne sürer.

Aristoteles tarafından diyalektiğin bulucusu kabul edilmesinin nedeni de büyük olasılıkla bu çıkış noktası ve çok etkili olan çürütme yöntemidir.

Parmenides’in devinimsiz varlık kavrayışını ispatlamak istedi. Bunun için birkaç ispat ortaya koydu. O da Parmenides gibi gerçek varlığın, birlikli ve devinimsiz varlığın duyumlarla algılanamaz olduğuna, duyuların fakat fizik dünyayı, görüntü dünyasını, yokluk dünyasını algılayabildiğine inanıyordu. Devinimi anlamsız kılan, uzayın sonsuza kadar bölünür olmasıydı. Buna göre en küçük devinim de sonsuzdu.

Başlıca eserleri, ”Tabiat Üstüne” , ”Karşı Fikirler” ve Emperdokles üstüne eleştirili bir “Yorumlama” dır.

Zenon, Elea tiranına gerçekleştirilen bir suikaste karıştığı için milattan önce 435 senesinde başı kesilerek yaşamını kaybettirüldü.

Zenon’un paradoksları:
1. Her çeşit hareket olanaksızdır.
2. Achilles, önünde ilerleyen kaplumbağayı hiçbir zaman yakalayamayacaktır.
3. Atılan bir ok her daim hareketsiz ya da hareket halindedir.
4. Bir zamanın yarısı, aynı zamanın iki katına eşittir.

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker