Ziya Hurşit Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ziya Hurşit kimdir?, Ziya Hurşit kaç yaşında?, Ziya Hurşit evi nerede?, Ziya Hurşit nerelidir? Ziya Hurşit ev adresi?, Ziya Hurşit kaç yaşında?, Ziya Hurşit nerede oturuyor?, Ziya Hurşit nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ziya Hurşit hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.189014.Temmuz.1926 senesinde doğan Ziya Hurşit şu an için 36 yaşında ve burcundandır. Ziya Hurşit doğum yeri ise Çamlıhemşin, Rizeİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Ziya Hurşit Kimdir? – Ziya Hurşit Evi Nerede? – Ziya Hurşit Nerede Oturuyor?

Ziya Hurşit Kimdir?, evi nerede?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin I. Dönem milletvekillerinden birisi olan Türk devlet adamı. Mustafa Kemal ATATÜRK’e suikast düzenlemeye teşebbüs suçundan yargılanıp idama mahkum edilmiştir.

Ziya Hurşit Bey, 1890 senesinde, Çamlıhemşin, Rize’de dünyaya geldi. Kürdoğlu ailesine mensup olan Hurşit Bey, gemi inşaası ve radyo operatörlüğü hususunda Gdansk, Almanya’da eğitim gördü ve eğitimini tamamlamasının sonrasında Osmanlı’ya geri döndü.

Kurtuluş Savaşı’na gönüllü olarak katılan Hurşit Bey, savaşın sonrasında Trabzon Delegesi olarak Erzurum Kongresi’ne katıldı. 1920 senesinde ise Trabzon milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katıldı ve Yozgat İstiklal Mahkemesi’nin üyesi olarak görev aldı.

Meclis’de olduğu sürede Mustafa Kemal ATATÜRK ile büyük görüş ayrılıklarına düşmesinin sonrasında II. Dönem’de milletvekili seçilmeyen Hurşit Bey, 16 Haziran1926 tarihinde, Atatürk’e karşı suikast çalışmalarında bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Gürcü Yusuf, Laz İsmail ve Çopur Hilmi ile beraber İzmir’de bulunan Kemeraltı Karakolu önünde Mustafa Kemal’e ateş edip daha sonra kargaşadan yararlanarak kaçmayı planlayan Hurşit Bey, kaçışlarına yardım edecek olan Giritli Şevki Bey’in pişmanlık duyarak planı ihbar etmesi üzerine dostları ile beraber yakayı ele verdi.

Suikastte parmağı bulunan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kapatılırken aralarında Ziya Hurşit Bey, Laz İsmail ve Çopur Hilmi’nin de bulunduğu 13 eylemci, 14 Temmuz1926 tarihinde idam edildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün