Akihito Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Akihito kimdir?, Akihito kaç yaşında?, Akihito evi nerede?, Akihito nerelidir? Akihito ev adresi?, Akihito kaç yaşında?, Akihito nerede oturuyor?, Akihito nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Akihito hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Aralık.1933 senesinde doğan Akihito şu an için 88 yaşında ve Oğlak burcundandır. Akihito doğum yeri ise Tokyo, Japonya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Akihito Kimdir? – Akihito Evi Nerede? – Akihito Nerede Oturuyor?

Akihito Kimdir?, evi nerede?

7 Ocak 1989 tarihinde Japonya imparatoru oldu.

Akihito, 23 Aralık 1933 tarihinde Tokyo, Japonya’da doğmuştur. Yamato hanedanından gelmektedir. Babası Japonya imparatoru Hirohito ve annesi Empress Kōjun’dur. Masahito Hitachi, Shigeko Higashikuni, Sachiko, Prenses Hisa, Kazuko, Prenses Taka, Atsuko, Prenses Yori, Takako, Prenses Suga, Shigeko, Prenses Teru adlarında kardeşleri mevcuttur.

Akihito, 11 yaşında iken 1944 senesinde Japon veliaht prenslerinin orduya katıldığı yaşa gelince, babası izin vermediği için bu geleneğe uymadı. İkinci Dünya Savaşından sonra Japonya, ABD kuvvetleri tarafından işgal halinde iken Gakuşuin Lisesine devam etti. Bir yandan da ABD’li bir kadından dersler aldı. Tenis ve at sporlarının yanında, ileride makaleler yazacağı deniz biyolojisine çalıştı. Kaya balığı üzerinde yaptığı ihtiyolojik araştırmalarıyla tanındı.

II. Dünya Savaşından sonra Japon toplumunda bir çok değişiklikle birlikte imparatorun yönetim yetkisi de kaldırıldı ve törenlerle sınırlandı.

1952 senesinde veliaht prens ilan edildi. Siyasal bilimler öğrenimi görmek için Tokyo’daki Gakuşuin Üniversitesine girdi. 1953’te ilk defa yurt dışına çıkarak Londra’da Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme törenine katıldı.

1959 senesinde zengin bir sanayicinin kızı olan Şoda Michiko ile evlenerek 1500 yıllık Japon imparatorluk sülalesinde halktan biriyle evlenen ilk kişi oldu. Şoda Michiko Katolik, kendisi Şinto dinine mensuptur.

18 Eylül 1988’de Japon imparatoru Hirohito’nun ağır hasta olduğu ilan edilince, kabinenin isteği üzerine 55 yaşında iken 22 Eylül 1988 günü imparator ilan edildi. Babası Hirohito’nun 7 Ocak 1989’da ölmesi üzerine imparatorluk tahtına çıktı.

Akihito, 1959 senesinde Şoda Michiko ile evlendi. Naruhito (d. 23 Şubat 1960) oğlu, Fumihito Prens Akishino (d. 30 Kasım 1965) oğlu, Sayako Kuroda (d. 18 Nisan 1969) kızı olmak üzere 3 çocuğu mevcuttur.

Akihito, 2016 senesinin Temmuz ayında kalp cerrahi operasyonu oldu ve bunun bunun yanında prostat kanseri tanısı da konuldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker