Biyografi

Ayn Rand Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ayn Rand kimdir?, Ayn Rand kaç yaşında?, Ayn Rand evi nerede?, Ayn Rand nerelidir? Ayn Rand ev adresi?, Ayn Rand kaç yaşında?, Ayn Rand nerede oturuyor?, Ayn Rand nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ayn Rand hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Şubat.190506.Mart.1982 senesinde doğan Ayn Rand şu an için 77 yaşında ve Kova burcundandır. Ayn Rand doğum yeri ise St. Petersburg, RusyaNew York olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarFilozof olarak devam ettirmektedir.

Ayn Rand Kimdir? – Ayn Rand Evi Nerede? – Ayn Rand Nerede Oturuyor?

Ayn Rand Kimdir?, evi nerede?

Ayn Rand, asıl adı Alissa Zinovievna Rosenbaum. 19051982 senelerında yaşamış Rus asıllı yazar, düşünür. Kurduğu ve kitaplarına yansıttığı objektivizm felsefesiyle tanındı.

2 Şubat1905 tarihinde, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde dünyaya geldi. Altı yaşından beri okumayı keşfetti ve iki yıl sonra bir Fransız dergisinde ilk imgesel çocukluk kahramanını buldu. Dokuz yaşına geldiğinde kariyerini roman yazmak üzerine kurmaya karar verdi. Rus kültüründeki mistisizm ve kolektivizme tamamiyle karşıydı. Özellikle hayranı olduğu Victor Hugo’nun eserleriyle tanıştıktan sonra kendini Avrupa’lı bir yazar olarak görmeye başladı.

Lise senelerındayken, 1917 senesinde gerçekleşen ve desteklediği “Kerenski Devrimi”ne ve tamamiyle karşı olduğu “Bolşevik Devrimi”ne tanıklık etti. Karışıklıktan kaçmak isteyen ailesi Kırım’a göç etti. Lise eğitimini burada bitirdi. Komünist düzene geçildikten sonra babasının sahip olduğu eczane kamulaştırıldı. Bu durum yüzünden yazar ve ailesi, açlıkla mücadele ederek yaşamak zorunda kaldılar. Lise eğitiminde Amerikan tarihi ile karşı karşıya geldiğında, bu ülkeyi özgür bir insanın yaşayabileceği bir yer olarak model aldı.

Ailesi Kırım’dan döndükten sonra, felsefe ve tarih eğitimi almak için Pentograd Üniversitesi’ne girdi. Burada eğitim gördüğü süre boyunca onun için daha da sıkıcılaşan ülkesindeki en büyük eğlencesi Western filmleri oldu. Bunun üzerine 1924 senesinde sinema sanatları okuluna girdi.

1925 senesinin sonlarında, Sovyet Rusya’dan, bir ziyaret için aldığı izinle A.B.D’ye gitti. Rus yetkililere bu ziyaretin kısa süreceğini söylemesine rağmen, bir daha geri dönmemeyi başına koymuştu.

Şubat 1926’da New York’a geldi. Altı ay boyunca Chicago’daki akrabalarıyla vakit geçirdikten sonra, 1931 senesinde Amerikan vatandaşlığı aldı ve senaristlik yapmak için Hollywood’a gitti.

Hollywood’daki ikinci gününde, Cecil B. DeMille’nin teklifiyle ilk işine başladı. Film stüdyosundaki işinin ilk haftasında, aktör Frank O’Connor ile tanıştı ve 1929 senesinde, elli yıl sürecek olan evlilikleri başladı.

Studyoda çalışmaya başladıktan seneler sonra, 1932 de “Red Pawn” adlı konusunu Universal Pictures’a sattı. 1934 senesinde ilk romanı “We the Living” (Yaşamak İstiyorum) ‘i bitirdi. Ancak bu kitap birden fazla yayınevi tarafından geri çevirildi. İki yıl sonra,1936’da, A.B.D’ deki The Macmillan Company ve İngiltere‘deki Cassells and Company bu kitabı paylaştı.

1935 senesinde “The Fountainhead” (Hayatın Kaynağı) adlı kitabını yazmaya başladı. Kitabını bitirdiktan sonra, yayına girmesi için gittiği oniki yayınevi tarafından geri çevirildi. Sonunda, Bobs – Merrill adlı yayınevi, 1943 senesinde kitabı paylaştı. Bu kitap kısa bir süre içinde en fazla satanlar arasına girdi.

1938 senesinde “Anthem” (Ben) kitabını paylaştı.

1942 senesinde Roma’da kendisinin haberi olmadan “We the Living” kitabı üzerine iki film yapıldı ve bu filmler Benitto Mussolini idaresindeki hükümet tarafından sansürlendi. Sansüre rağmen Sovyet Rusya’yı kötüleyen içeriği yüzünden birsüre daha yayına girmesina izin verildi.

1943 senesinin sonlarında The Fountainhead kitabını senaryolaştırmak için Hollywood’a döndü. Ancak savaş yüzünden bu prodüksyon 1948 yılına ertelendi.

1946 senesinde, Hall Wallis şirketi için çalıştığı sıralarda “Atlas Shurugged” (Atlas Vazgeçti) adlı romanına başladı. 1951 senesinde New York’ a taşınarak bütün zamanını yeni kitabına harcamaya başladı.

En büyük esesi olan “Atlas Shurugged” , 1957 senesinde basıldı ve çok büyük bir başarı yakaladı. Bu kitabında yazar kendine özgü objektivist felsefesini dramatize ederek anlattı. Rand daha sonra kendi oluşturduğu “Objektivizm” felsefesi hakkında yazılar yazdı ve bu konuyla alakalı konferanslar verdi. 1962 senesinden 1976 yılına kadar yazılarını paylaştı.

Yakalandığı kanser hastalığını yenen Rand, 6 Mart1982 tarihinde kalp krizi geçirerek yaşamını kaybetti. Mezarı, New York’taki Kensico Mezarlığı’ndadır.

Rand’ın kitapları yaşamını kaybettikten sonra da basılmaya ve satılmaya devam etti. Kitapları toplamda yirmi milyona yakın sattı.

Eserleri

1934 Night of January 16th

1936 We The Living

1938 Anthem

1943 The Fountainhead

1957 Atlas Shrugged

1961 For the New Intellectual

1964 The Virtue of Selfishness

1966 Capitalism: The Unknown Ideal

1967 Introduction to Objectivist Epistemology

1969 The Romantic Manifesto

1971 The New Left: The Anti-Industrial Revolution

1982 Philosophy: Who Needs It

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu