Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Baltacı Mehmet Paşa kimdir?, Baltacı Mehmet Paşa kaç yaşında?, Baltacı Mehmet Paşa evi nerede?, Baltacı Mehmet Paşa nerelidir? Baltacı Mehmet Paşa ev adresi?, Baltacı Mehmet Paşa kaç yaşında?, Baltacı Mehmet Paşa nerede oturuyor?, Baltacı Mehmet Paşa nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Baltacı Mehmet Paşa hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1662??.Temmuz.1712 senesinde doğan Baltacı Mehmet Paşa şu an için 50 yaşında ve burcundandır. Baltacı Mehmet Paşa doğum yeri ise Osmancık, ÇorumLimni, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Asker olarak devam ettirmektedir.

Baltacı Mehmet Paşa Kimdir? – Baltacı Mehmet Paşa Evi Nerede? – Baltacı Mehmet Paşa Nerede Oturuyor?

Baltacı Mehmet Paşa Kimdir?, evi nerede?

Rusya Çarlığı ile Osmanlı Devleti içerisinde yapılan Prut Savaşı esnasında, Rus çarı I. Petro’nun müstakbel eşi I. Katerina ile görüştüğü ileri sürülmektedir.

Baltacı Mehmet Paşa, 1662 senesinde Bugün Çorum’a bağlı bir kaza olan Osmancık’da doğmuştur. Genç yaşta ilim merakıyla Trablus, Tunus ve Cezayir’e kadar gitti. Daha sonra İstanbul’a döndü ve akrabalarından Hacı Sefer Ağa vasıtasıyla saraya intisap etti. Burada sırasıyla baltacılık, yazıcılık ve müezzinlik gibi görevlerde bulundu. Bu sırada Şehzade Ahmed ile de yakın münasebet kurdu.

Baltacı Mehmet Paşa, 1703 Edirne Vak’ası esnasında âsilerle yakın ilişkilerde bulundu ve Sultan III. Ahmet’in cülusu hususunda büyük gayret gösterdi. III. Ahmet tahta geçtiği zaman padişaha olan yakınlığı bundan dolayı süratle yükseleceğini ümit ettiyse de Sadrazam Morali Damad Hasan Paşa, Baltacı Mehmet Paşa’yı kendisine rakip gördüğünden onu uzun süre terfi ettirmedi. Bir ara birinci mîrâhur’luğa tayin edildiyse de az sonra Trablus ve Halep taraflarına tahsildar olarak gönderilmek suretiyle saraydan uzaklaştırıldı. Ancak Kalaylıkoz Ahmed Paşa’nın sadâreti zamanında İstanbul’a dönebildi ve 6 Kasım 1704 tarihinde vezâretle kaptan-ı derya oldu.

Bu sırada Kalaylıkoz Ahmed Paşa’nın sadâretten azline neden olan birtakım tertiplere girişti ve sonunda sadârete geçmeyi başardı. Bu ilk sadrazamlığı esnasında kendisine taraftar olanları iş başına getirmekten başka mühim bir iş yapamadan azledildi. Daha sonra 1707 senesinde Erzurum valiliğine ve Sakız muhafızlığına tayin edildi. 21 Ocak 1709 tarihinde Halep valisi olan Baltacı Mehmet Paşa, 18 Ağustos 1710 tarihinde Köprülüzâde Nûman Paşa’nın yerine ikinci defa sadrazamlığa getirildi. Bu sırada ilk iş olarak İsveç Kralı XII. Carl’ın (Demirbaş Karl) Osmanlı topraklarına ilticası ile gelişme gösteren Osmanlı-Rus münasebetleriyle meşgul oldu. Hemen sonrasında, Osmanlı Devleti’nin kuzey sınırlarına tecavüz eden Ruslar’a karşı yapılacak Prut Seferi’ne serdâr-i ekrem olarak tayin edildi.

Sefer çalışmaları tamamlandıktan sonra 9 Nisan 1711’de İstanbul’dan ordusuyla ayrılan Baltacı Mehmet Paşa, 18 Temmuz 1711 günü Prut nehri bataklıkları civarında Rus kuvvetleriyle karşı karşıya geldi. Dört gün kadar devam eden ve tarihte Prut Savaşı adıyla anılan bu muharebe esnasında Rus ordusunun kuşatma altında ve çaresizlik içinde kalması üzerine Rus Çarı I. Petro müstakbel eşi I. Katerina ile Osmanlılar’ın her istediğini yerine getirecek bir barış teklifinde bulundu. Baltacı Mehmet Paşa’nın da uygun görmesi üzerine iki taraf içerisinde 22 Temmuz 1711’de bir antlaşma yapıldı.

Antlaşmanın imzalanmasından III. Ahmet de tatmin olmuş ve kendisini İstanbul’a çağırmıştı. Ancak Baltacı ile I. Katerina içerisinde bir ilişki kurulduğuna dair dedikodular çıkarıldı ve ordusunu muhasaradan kurtaran Çar I. Petro’nun vaad ettiği konuları yerine getirmemesi, sadrazama karşı İstanbul’da bir muhalefet grubunun oluşmasına sebep oldu.

Gerçekten antlaşmanın neticesini alabilme hususunda ağır davranan Baltacı Mehmet Paşa’nın bu tutumu İstanbul’da yanlış yorumlara yol açmıştı. Nihayet III. Ahmet’in emriyle Eylül 1711’de Edirne’ye gelen ve 20 Kasım 1711’de sadâret mührü kendisinden alınan Baltacı Mehmet Paşa Aralık 1711’de kalebent olarak Midilli’ye sürüldü. Temmuz 1712’de de Limni adasına gönderildi. Aynı yılın eylülünde orada yaşamını kaybetti. Kabri Niyâzî-i Mısrî’nin medfun bulunduğu hazîrededir. Bir oğlu ile Fatma adında bir kızı vardı.

Vefat ettiğinde yaşı elliyi geçmiş bulunan Mehmed Paşa, mizaç yönünden hırslı ve devlet işlerinde entrikaya meyilli, devlet idaresinde fazla kabiliyeti olmayan bir kimse idi.

Baltacı Mehmet Paşa, Temmuz 1712 tarihinde Limni, Yunanistan’da 50 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün