Bilgi

Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine…

Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine…, arayışı içine giren okurlarımız için Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine… ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine… sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Başvuru Yapan Herkese Ödeniyor! SGK O Paraları İade Ediyor Sigortalı Çalışanların Dikkatine…

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çifte maaş alan on binlerce kişiyi ilgilendiren yeni bir açıklama geldi. Bu paraları başvuru halinde geri alabileceksiniz! Sosyal Güvenlik kurumundan paranızın iadesini almanız içinse uymanız gerekenler var. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların birden fazla işletmede çalışmasını engellemiyor. Kişi eğer iki işyerinde de ayrı ayrı sigorta yaptırdığını bildirmişse ödenen primlerin bir kısmı geri yatırılabilir. Prime temel hasılat yasaya göre üst rakamı aşan primlerin geri iadesi olabilecek. Sigortalı çalışan adına ödenmiş bu prim fiyatını geri iadesini alabilir. Bunun içinse sigortalı çalışanın yapması gerekenler var.

Sosyal Güvenlik Kurumundan çifte maaş alanları ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Prime esas kazancı hususuna göre vatandaşlar primlerinin geri iadesini alabilir.

Sosyal Güvenlik sistemi sebebiyle vatandaşlara hastalık ve iş gibi durumlarda devlet aracılığıyla ücretsiz destek sunuluyor. Bu yardımlar ise vatandaşların gelirinden kesilmekte. Bireyin primleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatar ve bir çok masrafı bu biçimde sağlanır. Sigortalı çalışan vatandaşlarımızın kazandıkları maaşlarına göre belli miktarda prim ödemesi yapılırlar. Prim ücreti ise çalışanın maaşı baz alınarak hesaplanır. Prim kesilen ücrete ise literatürde prime esas kazanç denir. Bu durum ise kanunlarla belirlenmiştir. Çalışanın maaşı çok yüksek sayılar olsa bile prime esas kazanç miktar kanunca gösterilen sınırı aşamaz. Bu tavan ücretin ise aşılmaması gerekiyor. Yaptığı tek işten ücret alan ve prim ödeten vatandaşlar için böyle bir sorun yaşanmıyor. Lakin eğer birey birden fazla ücret alıyorsa tavan sınır aşılabiliyor. SGK aracılığıyla vatandaşların birden fazla iş yerinde çalışmaları engellenmemekte. Bu durumda kişi her iki işyerinde de ayrı ayrı sigortalı olarak gösterilebiliyor. Ödenen primler ise esas kazanç üst sınırı aşıp aşmadığı ödeme boyunca tespit edilemiyor.

Milyonlarca kişi erken emekli olabilir! Emeklilik yaşı 48, 49, 51, 52 oluyor! İşte şartlar...

Milyonlarca kişi erken emekli olabilir! Emeklilik yaşı 48, 49, 51, 52 oluyor! İşte şartlar…

Bu durumun ödeme sırasında tespit edilememesi sebebiyle vatandaşın adına senelerca sınırı aşan ödemeler yapılabiliyor. Miktarlarda genelde öylece kalıyor. Lakin eğer vatandaşımız Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparsa paranın iadesi durumu görülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bu durum tespit edilmek vatandaşların bizzat kurumlara giderek dilekçe doldurarak başvuru yapmaları ve süreci başlatmaları gerekmektedir. Bu nedenle bir çok vatandaş aracılığıyla bu durum bilinmemekte. Birçok vatandaşımız içeride toplu parası olduğu halde farkında olmadığı için senelerca bu paralarının iadelerini talep etmiyor. Talepler üzerine SGK aracılığıyla durum kontrolü başlatılır. Eğer iş veren aracılığıyla böyle bir prim ücreti yatırıldıysa idesi sağlanır yatırılmadıysa da talep reddedilir. Vatandaşların eğer içeride hakkı olan parası varsa da iki ay içinde toplu para iadesi gerçekleşir.

Yaşlılık aylıkları ve diğer sigorta fiyatları ise primler dikkate alınarak bağlanmakta. Tavan fiyatını aşan bu ekstra prim ödemeleri de yaşlılık aylığına bağlanmamakta. Bu nedenle yaşlılık aylığı verilirken de vatandaşlar paralarını geri alamıyor. Toplu para idesini ise yalnızca yüksek prim ödeyen sigortalı vatandaşların alma hakkı mevcuttur. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla vatandaşlardan alınan primlerin aylıklara bağlanmayan kısımları iade edilecektir. Çalışan hissesini alırken ise iş veren para idesi almamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün