Bedri Baykam Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Bedri Baykam kimdir?, Bedri Baykam kaç yaşında?, Bedri Baykam evi nerede?, Bedri Baykam nerelidir? Bedri Baykam ev adresi?, Bedri Baykam kaç yaşında?, Bedri Baykam nerede oturuyor?, Bedri Baykam nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Bedri Baykam hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1957 senesinde doğan Bedri Baykam şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Bedri Baykam doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise RessamYazar olarak devam ettirmektedir.

Bedri Baykam Kimdir? – Bedri Baykam Evi Nerede? – Bedri Baykam Nerede Oturuyor?

Bedri Baykam Kimdir?, evi nerede?

Bedri Baykam, 1957 senesinde Ankara’da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İstanbul Fransız Lisesi’nde okudu.

Bedri Baykam 1975 senesinde Paris‘e taşındı. Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde işletme ve ekonomi eğitimi olan Bedri Baykam, bu fakülteden 1980 senesinde master aldı. Paris’te aynı zaman içinde “L’Actorat” isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı.

Bedri Baykam 1970’li senelerda Türkiye Tenis Şampiyonaları’nda mühim dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu. 1980 senesinde Amerika’ya taşınan Bedri Baykam, 1984’e kadar “California College of Arts and Crafts” adlı özel üniversitede resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika’da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris‘te bir çok sergiler açmaya devam etti.

1987’de atölyesini İstanbul’a taşıyan Baykam, şimdiye kadar 113 kişisel sergi açtı, bir çok grup sergisine katıldı, bir çok kısa metrajli film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam’ın yayınlanmış 23 kitabı yer alıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği‘nin aktif üyelerinden olan sanatçı, bunun yanında UNESCO‘ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanıdır.

1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu vazifeye üç sene boyunca devam etti.

Bir zamanlar, Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Akşam gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Prima TV’de üç yıl boyunca “Dönemin Rengi” isimli bir kültür tartışma programını hazırladı ve sundu. 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. FBTV’de “2 F 1 B” isimli bir futbol tartışması sundu. Bedri Baykam, bunun bunun yanında Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri için de sanatsal makaleler yazıyor.

Bedri Baykam, 80’lerin başından beri bir çok 16mm kısa film yönetti ve çesitli uzun metrajlı filmlerde oyuncu olarak rol aldı.

1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat macerasıni ele alan retrospektif sergisi İstanbul’da, AKM’de açıldı.

Bedri Baykam bunun bunun yanında 1998 senesinde merkezi İstanbul’da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile 2006 senesinde İstanbul Taksim’de hayata geçen Piramid Sanat’ın kurucusudur.

Mayıs1997 de gazeteci Sibel Yağcı ile evlendi. Ocak 1999’da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu.

Bedri Baykam’ın yazmış olduğu kitaplardan bazıları :”Boyanın Beyni” (1990), “27 Mayıs İlk Aşkımızdı” (1994), “Mustafa Kemaller Görev Başına” (1994 ), “Monkeys’ Right To Paint” (Maymunların Resim Yapma Hakkı) (1994), “Ödünsüz Laik Türkiye” (1995),”Geçici Anlar, Kalıcı Tatlar” (1996), “Gözleri Hep Üzerimizde” (1996), “Dönemin Rengi” (1997), “68’li Yıllar-Eylemciler” (1998), “68’li Yıllar-Tanıklar” (1999), “Maymunların Resim Yapma Hakkı” (Monkeys’ Right To Paint’in Türkçesi) 1999, “Küba ve Binyılın Süvarisi Che” (2000)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün