Blaise Pascal Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Blaise Pascal kimdir?, Blaise Pascal kaç yaşında?, Blaise Pascal evi nerede?, Blaise Pascal nerelidir? Blaise Pascal ev adresi?, Blaise Pascal kaç yaşında?, Blaise Pascal nerede oturuyor?, Blaise Pascal nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Blaise Pascal hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Haziran.162319.Ağustos.1662 senesinde doğan Blaise Pascal şu an için 39 yaşında ve İkizler burcundandır. Blaise Pascal doğum yeri ise Clermont-F, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFilozof olarak devam ettirmektedir.

Blaise Pascal Kimdir? – Blaise Pascal Evi Nerede? – Blaise Pascal Nerede Oturuyor?

Blaise Pascal Kimdir?, evi nerede?

Blaise Pascal, Fransız matematikçi ve filozof.

19 Haziran1623‘te dünyaya geldi, 19 Ağustos1662‘de yaşamını kaybetti. Pascal, halen küçük yaşta kendisini gösteren dehalardandır. Henüz 12 yaşındayken, hiç geometri bilgisine sahip olmadığı halde, daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur. Avukat olan ve matematikle çok ilgilenen babası, onun Yunanca ve Latince’yi iyi öğrenmeden matematiğe yönelmesini istemiyordu. Bu sebeple bütün matematik kitaplarını saklayarak Pascal’ın bu konu ile ilgilenmesini yasaklamıştır. Pascal, çocukluğunda “Geometri neyi inceler?” sorusunu babasına sormuş ve “doğru biçimde şekiller çizmeyi ve şekillerin kısımları içindeki ilişkileri inceler” cevabını almıştır. Pascal, bu cevaba dayanarak, gizlice geometri teoremleri kurmaya ve ispatlamaya başlamıştır. Sonunda babası, onun kabiliyetini anlamış ve ona Öklit’in (Euclid) Elementler’ini ve Apollonius’un Konikler’ini vermiştir.

Dil derslerinden arta kalan zamanlarında babasının verdiği kitapları okuyan Pascal, 16 yaşında konikler üzerine bir eser yazmıştır. Bu eserin olağanüstüliği karşısında Descartes, eserin Pascal gibi genç biri tarafından yazılmış olduğuna inanmakta güçlük çekmiştir.

Pascal, 19 yaşında, aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapan bir hesap makinesi icat etmiştir.

Pascal yalnızca teorik bilimlerde değil, pratik ve deneysel bilimlerde de tecrübeli ve özgün bir araştırmacıydı. 23 yaşında, Toricelli‘nin atmosfer basıncı ile alakalı çalışmasını incelemiş ve bir dağa çıkartılan barometredeki civa sütununun düştüğünü, yani yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azaldığını göstermiştir. Diş ağrısından uyuyamadığı bir gece rulet oyunu ve sikloid üzerine düşünmüş ve sikloid eğrisinin detaylarını keşfetmiştir.

Pascal, Fermat ile yazışarak, olasılık teorisini kurmuş ve bir binom açılımında katsayıları vermiştir. Pascal Üçgeni’nin keşfi de ona aittir.

Pascal, çok genç yaşlarda çok mühim çalışmaları tamamlamış ve matematiğin gelişimine çok mühim katkılar yapmıştır. Pascal, 25 yaşına geldiğinde kendisini felsefe ve dine adamış, 39 yaşında da ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün