Biyografi

Burhan Özfatura Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Burhan Özfatura kimdir?, Burhan Özfatura kaç yaşında?, Burhan Özfatura evi nerede?, Burhan Özfatura nerelidir? Burhan Özfatura ev adresi?, Burhan Özfatura kaç yaşında?, Burhan Özfatura nerede oturuyor?, Burhan Özfatura nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Burhan Özfatura hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1943 senesinde doğan Burhan Özfatura şu an için 78 yaşında ve burcundandır. Burhan Özfatura doğum yeri ise Mustafakemalpaşa, Bursa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Burhan Özfatura Kimdir? – Burhan Özfatura Evi Nerede? – Burhan Özfatura Nerede Oturuyor?

Burhan Özfatura Kimdir?, evi nerede?

İki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

Ömer Burhan Özfatura, 1943 tarihinde Bursa Mustafakemalpaşa’da doğmuştur. Fakir bir ailede büyüdü. Babası Ahmed Zihni, annesi Vahide hanımdır. Mustafa Necati Özfatura, Abdullah Necati Özfatura, adlarında abisi mevcuttur.
1937- 1940 içerisinde bir yaşlarında Burhan ve Mualla isimli kardeşleri vefat etti.
Devlet parasız yatılı okullarında okudu.

1964 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mekteb-i Mülkiye) bitirdi. 1973-1974 senelerında Belçika’da KDV hususunda yüksek lisans ihtisası yaptı.

Maliye Bakanlığı hesap uzmanlığı, İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı, İzmir Defterdarlığı, öğretim görevliliği, Başbakanlık Müşavirliği, Yeminli Mali Müşavirlik yaptı. 1966 senesinde İzmir Grubu’na tayin edildi.

1968-1970 senelerında Mardin, Cizre, Nusaybin’de Seyyar Jandarma olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü İzmir Hesap Uzmanları Grup Başkanlığı görevine getirildi. 1973-1974 senelerında Belçika’da KDV hususunda ihtisas yaptı ve İzmir Defterdarlığı’na tayin edildi. 2 yıl bu görevde kaldı.

Siyasi baskılar sebebiyle defterdarlıktan ayrıldı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Ücret Sistemleri hususunda master, İşgücü Planlaması hususunda doktora yaptı.

Dokuz Eylül Üniversitesinde 9 yıl öğretim görevlisi olarak da çalıştı.

Süleyman Demirel, 1979 senesinde Başbakanlık Müsteşarlığı’na getirdiği Turgut Özal‘a yeni bir ekonomik istikrar programı hazırlama görevi vermiş ve bu program kısa bir sürede hazırlanmıştı. Turgut Özal’ın öncülüğünde uygulamaya başlanan 24 Ocak 1980 Kararları’nda Burhan Özfatura vergi uzmanı olarak görev aldı. 1989 senesinden beri bir yıl süreyle Başbakanlık Müşaviri olarak görev yaptı ve emekli oldu. Yeminli Mali Müşavir olarak danışmanlık da yaptı.

ANAP’ın kuruluşundan sonra 1984’te yapılan ilk yerel seçimde ANAP adayı olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 1989 senesinde CHP’li Yüksel Çakmur karşısında seçimleri kaybetti. 1994 senesinde bu sefer DYP adayı olarak yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

15 Aralık 1986 tarihinde “Tansaş” İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kurdu.

1999 senesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra Ankara’da iki, Bursa’da da bir şirketin finans ve yönetim danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Yeni Asır, Dünya, Ege Haber ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Burhan Özfatura, Emine Birsen Özfatura ile evlidir. Fatih, Zeynep ve Esra adlarında üç çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün