Canan Dağdeviren Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Canan Dağdeviren kimdir?, Canan Dağdeviren kaç yaşında?, Canan Dağdeviren evi nerede?, Canan Dağdeviren nerelidir? Canan Dağdeviren ev adresi?, Canan Dağdeviren kaç yaşında?, Canan Dağdeviren nerede oturuyor?, Canan Dağdeviren nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Canan Dağdeviren hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Mayıs.1985 senesinde doğan Canan Dağdeviren şu an için 36 yaşında ve Boğa burcundandır. Canan Dağdeviren doğum yeri ise Üsküdar, İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise FizikçiMühendis olarak devam ettirmektedir.

Canan Dağdeviren Kimdir? – Canan Dağdeviren Evi Nerede? – Canan Dağdeviren Nerede Oturuyor?

Canan Dağdeviren Kimdir?, evi nerede?

Fizik mühendisi

Forbes dergisinin ‘30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesine girdi.

Canan Dağdeviren, 4 mayıs 1985 tarihinde İstanbul, Üsküdar’da Adanalı bir anne ve Sivaslı bir babanın ilk çocuğu olarak doğmuştur. Caner ve Emre adında iki erkek kardeşi mevcuttur. 5 yaşındayken babasının armağan ettiği Marie Curie ile alakalı bir kitap okumayla fiziğe karşı ilgisi oluştu. Büyüdüğünde de Marie Curie’nin eşi Pierre Curie’nin keşfi piezoelektrikten ilhamla aletler üretti.

İlkokulu ve ortaokulu okuduktan sonra liseyi Kocaeli‘nde bir Anadolu Lisesi’nde okurken 1999 depreminde okulu hasar gördüğü için, Adana Seyhan ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ne misafir öğrenci olarak gönderildi. Ardından Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 2007 senesinde mezun oldu. İstanbul’da Sabancı Üniversitesinde tam burslu olarak Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da bitirdi.

Canan Dağdeviren, 2009 senesinde Fulbright bursu kazanarak (UIUC)’da ABD’de Illinois’te bir devlet üniversitesi olan University of Illinois at Urbana-Champaign’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitim hayatına başladı. Doktora boyunca fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir/giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaptı.

Canan Dağdeviren Türkiye’nin bilim dünyasındaki genç kabiliyetlerinden biridir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden ikisinde birden aynı anda proje yürütme bunun bunun yanındalığına sahip. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdürüyor. Harvard Üniversitesi’nde ise genç akademi kullanıcı hesabı var.

Farklı disiplinleri buluşturan icatlarıyla daha 30 yaşına gelmeden medikal teknoloji alanında dünya çapında mühim bir isim olarak gösterilmeye başlandı.

Aile fertlerinin geçirdiği hastalıklardan esinlenerek kanser ve kalp hastalarının yaşamını kolaylaştıracak buluşlar yaptı. 28 yaşında kalp yetmezliği sonucu hayata veda eden dedesinin ölümünü öğrendiğinde kendisi 28 yaşına gelene kadar kalp hastaları için bir şey yapmaya kendine söz verdi. Ve Piezoelektrik aletleri tercih ederek kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat etti.

Canan Dağdeviren’in tasarladığı cihazların temelinde fizikçi Pierre Curie’nin keşfi piezoelektrikten yararlanmıştır. Önce giyilebilir kalp pili, sonrasında da cilt kanserini teşhis eden cihaz üretti.

Canan Dağdeviren’in 12 makalesi, 2 patenti ve 25’in üzerinde ulusal ve ülkeler arası ödülü bulunmaktadır.

Başarıları:
Forbes dergisinin ‘30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesine girdi
Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne (Junior Fellow of Harvard) seçildi.
MIT Technology Review’un her sene derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı.
2014 – Illinois Innovation Prize ödülü (20.000 $ )

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün