Biyografi

Celalettin Ezine Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Celalettin Ezine kimdir?, Celalettin Ezine kaç yaşında?, Celalettin Ezine evi nerede?, Celalettin Ezine nerelidir? Celalettin Ezine ev adresi?, Celalettin Ezine kaç yaşında?, Celalettin Ezine nerede oturuyor?, Celalettin Ezine nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Celalettin Ezine hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190106.Ocak.1972 senesinde doğan Celalettin Ezine şu an için 71 yaşında ve burcundandır. Celalettin Ezine doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Celalettin Ezine Kimdir? – Celalettin Ezine Evi Nerede? – Celalettin Ezine Nerede Oturuyor?

Celalettin Ezine Kimdir?, evi nerede?

Celalettin Ezine, 1901 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Celalettin Ezine’dir. Babası Memduh Bey Hukuk Fakültesi profesörü ve temyiz mahkemesi azası idi. Nazım Hikmet ile kardeş çocuklarıdır. Galatasaray Lisesi’nde ilkokulu okuduktan sonra on üç yaşında Almanya’ya gitti ve ortaöğrenimini burada bitirdi. Heidelberg ve Leipzig üniversitelerinde felsefe, Paris Siyasal İlimler Yüksek Okulu’nda ekonomi öğrenimi gördü. 1927 senesinde yurda döndü.

Celalettin Ezine, yazar Mithat Cemal Kuntay’dan özel ders aldı. 1935 yılına kadar yabancı şirketlerde çalıştı; daha sonra 1938-1941 tarihleri içerisinde Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. Tasviri Efkâr gazetesinde (1940-1943), Cumhuriyet gazetesinde (1941-1948) ve Hürses gazetesinde (1945) edebiyat ve tiyatro eleştirileri yayımladı.

Cumhuriyet gazetesi adına Amerika’ya giderek Amerika mektupları’nı, Tasviri Efkâr adına Avrupa’ya giderek savaş senelerının Avrupa’sını veren gezi röportajları yazdı.

1940 senesinde yeni edebiyat akımının güçlü kalemlerini toplayan Celalettin Ezine, H. Tanrıkurt ile birlikte Hamle adında aylık bir sanat edebiyat dergisi çıkardı.

Celalettin Ezine’nin Almanca kaleme aldığı ilk şiirleri Berliner Börsenzeitung’da çıktı; yine Almanca yazdığı “De Weg” adlı oyunu Darmstadt’da Stadttheater’de sahnelendi. Tasvir- Efkar, Cumhuriyet ve Hürses gazetelerinde eleştiriler ve gezi notları yayımladı. Edebiyat ve tiyatro eleştirilerinde Batı’daki çağdaş ve klasik bazı sanatçılarla Türk Sanatçılarının karşı karşıya geldirmalarını yaptı.

Batılılaşan bir toplumdaki eski-yeni çatışmasını ele aldığı; Yakup ve ötekiler (1938); Bir misafir geldi (1939) adlarında iki tiyatro oyunu yazdı.

“Bir Misafir Geldi” oyunu 1939’da İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi.

1941 senesinde Muhsin Ertuğrul ile yaşadıkları hamlet davası olarak anılan hamlet tartışmaları sebebiyle mahkemelik olmuşlardır.

Celalettin Ezine, 6 Ocak 1972 tarihinde İstanbul’da 71 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Oyun:
1938 – Yakup ve Ötekiler
1939 – Bir Misafir Geldi

Gezi:
1940 – Amerika Mektupları
1943 – Harb İçinde Avrupa

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün