Biyografi

Emre Uslu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Emre Uslu kimdir?, Emre Uslu kaç yaşında?, Emre Uslu evi nerede?, Emre Uslu nerelidir? Emre Uslu ev adresi?, Emre Uslu kaç yaşında?, Emre Uslu nerede oturuyor?, Emre Uslu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Emre Uslu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. senesinde doğan Emre Uslu şu an için yaşında ve burcundandır. Emre Uslu doğum yeri ise olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Emre Uslu Kimdir? – Emre Uslu Evi Nerede? – Emre Uslu Nerede Oturuyor?

Emre Uslu Kimdir?, evi nerede?

Taraf gazetesi yazarıdır.

Emre Uslu, asıl adı Emrullah Uslu’dur. Esasen Doğu kökenlidir. Babası Cuma Uslu çiftçi idi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde okumakta iken ekonomik koşullar gereği Polis Akademisi‘nin sınavlarına girdi ve kazanıp oraya geçti. Mezun olduktan sonra da Komiser yardımcısı olarak hem polislik hem de ilk işi iletişim alanında bir master yapmaya başlamak oldu.

1997 senesinde Polis Akademisi`nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığında çalışırken bunun yanında boş zamanlarında da Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde iletişim alanında bir master yaptı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Güneydoğu’daki faaliyetleri ve bunların medyada sunumu üzerine master tezi yazdı.

2000 senesinde Kanada’nın Toronto kentine dil eğitimi için gitti. Burada 1 yıl kaldı ve Kanada Polisi üzerine çalışıp, gözlemler yaptı. New York‘ta Amerika’nın Adli Bilimler alanında bir numaralı okulu John Jay Colege of Criminal Justice’de ikinci Masterini yaptı. Master eğitimi esnasında The Center on Terrorism bünyesinde, Uluslararası Terör alanında eğitim aldı. Bir yıl süren eğitim sonrasında Uluslararası Terör Uzmanı sertifikası aldı. Bu sırada Charles B. Strozier ve Robert Jay Lifton gibi alanlarında çok mühim akademisyenlerle çalıştı.

Yüksek lisans eğitimini yapmak için ABD‘deki çeşitli üniversitelerine burs başvurusu yaptı. Başvurusu için Utah Üniversitesi tarafından olumlu yanıt alınca Emniyet Genel Müdürlüğü de kendisine iki seneliğine yurtdışı için `Pasif görev` izni verdi. 2001 senesinin ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Emre Uslu, Ortadoğu Çalışmaları hususunda Amerika’nın en saygın okullarından, Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi fakültesinde Orta Doğu Çalışmaları üzerine yaptığı doktorasını, Üniversitenin verdiği burs ile bitirdi. Ardından 2009 senesinde Ankara’ya döndü ve tayini Ankara’dan Bingöl‘e çıktı. Ankara’da Terörle Mücadele’de çalışırken Bingöl’de Çevik Kuvvet’te 5-6 ay kadar çalıştı. Sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden istifa etti ve üniversiteye geçti.

Utah Üniversitesi, Westminster Collage, Kuzey Frolida Üniversitesinde Ortadoğu Siyaseti, Terörizim, İslam ve Siyaset, Milliyetçilik, Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Bilimine giriş konularında lisans ve yüksek lisans düzeysinde dersler verdi.

Washington DC’de bulunan Jamestown Foundation adlı düşünce kuruluşu analisti. Burada Türk siyaseti, Kürt problemi ve terör konularında analizler kaleme alıyor.

Taraf Gazetesi ve Today’s Zaman gazeteleri köşe yazarı, ulusal medya organlarının görüşlerine sık sık başvurduğu bir entelektüeldir. Yine, Los Angeles Times, the Guardian, Le Monde, Al Jazeera, London Times, Asia Times gibi prestijli ülkeler arası yayın organlarında görüşlerine başvurulan Türkiye uzman kişilerından biridir. Gazete yazılarında özellikle güvenlik siyaseti, terör, Kürt problemi, asker, polis, MİT konularına eğilir. Türkiye’de derin devlet kavramı üzerine çalışan az sayıda yazardan biridir. Derin devlet yapılanmasının aktif gücü ”Siyah Kuvvetler” ve ”Beyaz Kuvvetler” kavramı Uslu’nun çalışmaları sonrası literatüre girmiştir.

Kendisini liberal olarak tanımlayan Emre Uslu, Türkiye’de bireysel ve kolektif haklar tanınmamış bütün kesimlerin haklarının tanınmasını savunur. Şiddet tercih ederek hak arama şekiline şiddetli bir halde karşı çıkar. Bu sebeple PKK’nın hedefi olmuş, örgüt önderleri Abdullah Öcalan ve Murat Karayılan tarafından tehdit edilmiştir.

Emre Uslu, Taraf gazetesinden önce The New Anatolian’da yazıyordu, 2007 senesinde Taraf gazetesi kurulurken gelen teklif üzerine yazmaya başladığı Taraf gazetesinde Açılım adlı köşede köşe yazarlığı görevini yapmaktadır.

Sosyal paylaşım platformu Twitter’daki yazılarıyla çok konuşulan Fuat Avni’nin Taraf gazetesi yazarı gazeteci Emre Uslu olduğu iddia edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından savcılığa Fuat Avni mahlası ile gerek sosyal platformda gerekse de bazı internet sitelerinde boy gösteren birinin Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu olduğunu açıkladı.
Fuat Avni adı ile 17 ve 25 Aralık sürecinde sosyal platformda açtığı hesaplarla savcılık ve poliste bulunan bir çok dosyaya ilişkin gizli bilgileri paralel yapının çıkarlarına hizmet edecek biçimde afişe etti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile patlak veren AKP-Cemaat kavgasının sonrasında Sosyal paylaşım platformu Twitter’da açtığı bir hesap ile ve yazdıklarıyla sosyal platformda gündemi belirledi. “Fuat Avni” isimli Sosyal paylaşım platformu Twitter hesabı, yazdıklarıyla AKP içinden birisi izlenimi verirken, parti içinde de tedirginliğe yol açtı.

Fuat Avni hakkındaki soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun tarafından söz konusu internet sitesinin yayın yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle İstanbul Savcılığı’na gönderildi. 30 Mart 2014 Türkiye Yerel Seçimlerinden hemen önce Belçika‘nın başkenti Brüksel‘e gittiği bilinen Emre Uslu Türkiye’ye dönerse ifadesine başvurulacak.

Milli istihbarat teşkilatı, olabileceken Fuat Avni’yi tespit edemediği için, Recep Tayyip Erdoğan ve kamuoyuna bir şeyler söyleme gereği hissettiği için, ismimi ortaya atmış olmalı” diyen Emre Uslu, durumu tek cümleyle özetledi: ‘Fuat Avni’yi bulamadık Emre Uslu versek olur mu abi’ durumu.

Kitapları :
2010 – Derin Devletin Tehdit Haritası: Dün Kürtler Bugün Cemaatler

Yayımlanmış Akademik Makalelerinden Bazıları:
2010 – “Turkish Domestic Politics in 2009: Towards Normalization,” Insight Turkey
2008 – “Ulusalcılık: The Neo-Nationalist Resurgence in Turkey,” Turkish Studies
2008 – “Islamization of Kurdish Political Identity: Is a Kurdish Hamas Possible?” Liberal Düşünce,
2008 – “The Kurdistan Workers’ Party Turns against the European Union,” Mediterranean Quarterly,
2007 – “From Local Hizbullah to Global Terror:The Transformation of Militant Islam in Turkey”,Middle East Policy,
2007 – “Turkey’s Kurdish Problem: Steps toward a Solution”, Studies in Conflict & Terrorism,

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün