Biyografi

Prof.Dr.Ercüment Ovalı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Ercüment Ovalı kimdir?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı kaç yaşında?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı evi nerede?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı nerelidir? Prof.Dr.Ercüment Ovalı ev adresi?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı kaç yaşında?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı nerede oturuyor?, Prof.Dr.Ercüment Ovalı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Ercüment Ovalı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1961 senesinde doğan Prof.Dr.Ercüment Ovalı şu an için 60 yaşında ve burcundandır. Prof.Dr.Ercüment Ovalı doğum yeri ise Babaeski, Kırklareli olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Ercüment Ovalı Kimdir? – Prof.Dr.Ercüment Ovalı Evi Nerede? – Prof.Dr.Ercüment Ovalı Nerede Oturuyor?

Ercüment Ovalı Kimdir?, evi nerede?

Hematoloji uzmanı olan profesör doktor Ercüment Ovalı İstanbul, Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankasında çalışmaktadır.

Ercüment Ovalı, 1961 senesinde Kırklareli‘nin Babaeski beldesinde doğmuştur. 1979 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinde başladığı tıp eğitimini 1985 senesinde Samsun, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde bitirdi. 1991 senesinde 19 Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesinde İç hastalıkları ihtisasını bitirdi. Daha sonra Hematoloji üst ihtisasını 1997 senesinde Marmara Üniversitesi Tıp fakültesinde bitirdi.

Ercüment Ovalı, Öğretim kullanıcı hesabı hayatına 1992 senesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim dalında başladı. 1994 senesinde Doçent 1999 senesinde Profesör oldu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Hematoloji bilim dalında öğretim kullanıcı hesabı görevini yaparken 1 Aralık 2010 tarihinde İstanbul, Acıbadem Labcell hücre laboratuvarı ve Kordon kanı bankası Mesul Müdürü oldu.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın 59’u yurt dışı makale olmak üzere 370 den fazla yayına sahip olup, yurt dışı yayınlarının citation oranı 2.5 dir.

2002 senesinden beri 18 senedir hücresel tedavi ürünlerinin geliştirilmesi ve klinik uygulaması alakalı olarak çalışmaktadır. Öncelikle 1998-2007 senelerı içerisinde Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik iliği nakli Merkezi Sorumluluğunu yürüttü. Yine bu süreç içinde Sağlık Bakanlığı Kemik iliği nakli Komisyonunda üye ve Kordon kanı bankaları Koordinasyon kurulunda başkan olarak görev yaptı.

2003 senesinden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi adına ülkemizin ilk GMP (Good manufacturing practice) laboratuarının Trabzon’da kuruluşunda proje koordinatörü olarak faaliyet gösterdi ve 2007 senesinden sonrada bu proje kapsamı içinde GMP şartlarında üretim yeri ruhsatına sahip ilk mesul müdür olarak Mezenkimal kökhücreler başta olmak üzere 14 ayrı hücresel tedavi ürününü ülkemize kazandırdı.

1 Aralık 2010 tarihinden beri Acıbadem sağlık grubu hastaneleri GMP ve Hücre tedavi ürünleri danışmanlığını ve Mesul Müdürlüğünü ile Doku Tipleme Laboratuarları sorumluluğunu yapmakta ve Acıbadem Kozyatağı Kemik iliği nakil merkezinde çalışmaktadır.

Yaptığı mühim çalışmalar içerisinde, yarı uyumlu nakillerde TCR alfa beta seleksiyonuna ilave olarak APC deplesyonu ile nakil mortalitesi ve komplikasyonlarında 19 hastalık bir seride %50 azalmaya yol açtığunu göstermesi olup bu çalışması devam ediyordir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın devam eden diğer mühim çalışması ise dünya çapında ilk kez DMD hastada allogeneik umblikal kord mezenkimal kök hücreleri ile sağlıklı distrofin geninin nakledilebileceğini gösterdiği araştırmasıdır. 2013’den beri TUBA kök hücre kurul üyesi olarak görev yürüten Ovalı’nın 21 ayrı hücresel tedavi ürünü, 4 adet doku mühendisli ürünü yer alıyor.

2017 senesinde Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Prof. Dr. Ercüment Ovalı için, Amerika’dan En İyi Deneysel Araştırma ünvanı ödülü verilmiştir.

2018 senesinde GQ töreninde aldığı Yılın Bilim Ödülü’nü, Şehit Eren Bülbül, Şehit Astsubay Ferhat Gedik ve Afrin’deki askerlerimiz adına aldığını ve ödülü Mehmetçiklerimize adadığını açıklamıştır.

Ercüment Ovalı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

2 Nisan 2020 tarihinde TÜBİTAK, Youtube kanalı üzerinden “KOVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme” Başlıklı bir sanal konferans gerçekleştirdi. Sanal konferansa katılan isimlerden bir diğeride Prof. Dr. Ercüment Ovalı oldu.

Laboratuvarda bir süredir koronavirüse karşı tedavi çalışmaları üzerine çalışan Ercüment Ovalı ve ekibi, bir önceki günlerde koronavirüse karşı antikorla tedavi üzerine yaptığı çalışmalardan mühim sonuçlar elde etti ve bu bulguları Sağlık Bakanlığı ile paylaştı. Halen hastanelerde tedavi gören koronavirüs hastalarıyla tedavi için klinik çalışmalar yapmak üzere izin isteyen Ercüment Ovalı ve ekibi beklediği onayı 9 Nisan 2020 tarihinde aldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün