Christiaan Huygens Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Christiaan Huygens kimdir?, Christiaan Huygens kaç yaşında?, Christiaan Huygens evi nerede?, Christiaan Huygens nerelidir? Christiaan Huygens ev adresi?, Christiaan Huygens kaç yaşında?, Christiaan Huygens nerede oturuyor?, Christiaan Huygens nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Christiaan Huygens hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Nisan.162908.Temmuz.1695 senesinde doğan Christiaan Huygens şu an için 66 yaşında ve Koç burcundandır. Christiaan Huygens doğum yeri ise La Haye, HollandaLa Haye, Hollanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFizikçiMucit olarak devam ettirmektedir.

Christiaan Huygens Kimdir? – Christiaan Huygens Evi Nerede? – Christiaan Huygens Nerede Oturuyor?

Christiaan Huygens Kimdir?, evi nerede?

Gökbilimci, matematikçi ve fizikçi

Christiaan Huygens, 14 Nisan 1629 da Hollanda’nın La Haye şehrinde doğmuştur. Şair Constantin Huygens’in oğlu olan Christiaan, bilimsel bir ortamda yetişti. Leiden, Breda ve Angers de hukuk öğrenimi gör¬dükten sonra bilime yönelen Christiaan Huygens, fizik, matematik ve gökbilimle alakalı araştırmalar yaptı.
Matematiğe çok küçük yaşta ilgi duymaya başlamıştır. 1656 senesinde De ratiociniis in ludo aleae adını taşıyan ve olasılık hesabını ayrıntılı bir halde kapsayan ilk yapıtını yazdı. Açanlar ve açılanlar kuramını ortaya attı; burada eğrilik merkezlerini belirleyerek çevrim eğrisinin detaylarını açıkladı, sarmaşık eğrisinde düzeltme yaptı ve zincir eğrisi problemini çözdü.

Huygens, bilimsel çalışmalarına astronomide başlar. Teleskopun daha yeni yeni kullanılmaya başlandığı bu zaman içinde gözlük camı yaparak yaşamını sürdüren Spinoza ile tanışarak kuvvetli bir teleskop elde etmeyi başarmıştır. Matematik ve astronomi ile alakalı yazdığı tezler René Descartes’in dikkatini çekmiştir.
Müzik armonisi ve müzik aletleri üzerine çalışmalar yaptı. Mercekleri yontma sanatından tutunuz da, dürbün yapımına kadar her şeyle ilgilendi. Kuramsal ve uygulamalı bir adamdı.

1663’te (Royal Society’ye) İngiliz Kraliyet Bilim Akademisi kullanıcı hesabıne seçilir ve merasime gittiği Londra’da Newton’la tanışır.Newton tarafından İngiltere’de kalması yönünde bir istek gelse de, XIV. Louis’in çağrısı üzerine Fransa’ya gitmiştir. 1680 yılına kadar Paris’te kaldı. Önemli eserlerini burada yazdı. . Huygens’in yalnız matematik bölgesindeki çalışmaları bile onu ünlü yapmaya yeter.
1656 senesinde, olasılıklar kuramının ilk eksiksiz incelemesini yaptı. Açan ve açılan eğriler kuramını kurdu. Bu kuramla, eğrilik merkezinin tanımını yaptı. Sikloidin detaylarını buldu. Şisoit’un doğrulaştırılmasını başardı. Logaritma kuramını Huygens kurdu. Zincir eğrisi problemini çözümledi. Kepler’in pozitif göz merceklerinden daha üstün olan negatif göz merceklerini buldu. Bununla, Satürn, Merih ve Jüpiter gezegenlerini inceledi. Yıldızların birer güneş sistemi olduklarını ve çok uzaklardaki bu gök cisimlerinin etrafında, belki bireylerin bile yaşadığı gezegenlerin dolandığını ilk öne süren Huygens’tir. Fakat, onun en büyük buluşları fizikte, özellikle mekanik ve optik alandadır.

Huygens’in en bilinen icadı sarkaçlı saattir. 1657’de yaptığı saat bi hayli dakikti. Huygens bu icadı, ilk olarak denizcilikteki gereksinimi yüzünden ortaya koymuştu. Fakat sonuç tatmin edici olmamıştı.Yerçekiminin sarkaç üzerindeki etkisi gözden kaçırılmıştı. Saat, dünyanın merkezinden uzaklaştıkça sarkacın salınımı yavaşlıyor ve saat geri kalıyordu. Bileşik ve tersinir sarkaçlar, basit sarkaçlar, sarkaç saatleri, kol saatleri yayları hep onun buluşlarıdır. Saatler üzerine çok sayı da parçalar yaptı. Huygens, Avrupa ‘nın ilk saatçisidir. Akrep ve yelkovanın hareketleriyle ahenkli bir halde çalışan çalar saatler yapmaya imkân veren bazı mekanizmalar da bulmuştur.

Orion takımyıldızını bulmuştur ve buradaki koyu bölge Huygens’in ismiyle anılmaktadır.
1665’te Huygens, Satürn’in uydusu olan Titan’ı keşfetmiştir. Titan o zamana kadar keşfedilmiş en büyük uyduydu. Satürn’ün halkaları ile alakalı çalışmalar yapan Huygens, Mars gezegeniyle de ilgilenmiş ve bir Mars gününün ortalama 24 saat olduğunu hesaplamış, gezegenle alakalı çizimlerde yapmıştır.

1673 senesinde, merkezkaç kuvveti, eylemsizlik momenti ve çarpma problemleri gibi bir çok fizik hadiselerinı ilk inceleyen Huygens’tir. Işık üzerine yazdığı kitap, 1678 senesinde Fransa’da yayınlandı. Işığın dalga olduğunu kabul etti ve bunun üzerine sayısız buluşlar ve kuramlar geliştirdi. Yansıma ve kırılma kanunlarını buldu.

Pi sayısını 35 ondalığa kadar hesaplamış bunun bunun yanında Logaritmik eğrinin tanımını yapmıştır. Kare, koni gibi geometrik şekillerde hesaplamalar yapmıştır. Sarmaşık eğrisi üzerinde düzeltmeler yapmış ve zincir eğrisi problemini çözmüştür. Çekme eğrisini tanımlamıştır.

Christiaan Huygens, 8 Temmuz 1695 de La Haye, Hollanda’da ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker