Biyografi

Christian Lacroix Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Christian Lacroix kimdir?, Christian Lacroix kaç yaşında?, Christian Lacroix evi nerede?, Christian Lacroix nerelidir? Christian Lacroix ev adresi?, Christian Lacroix kaç yaşında?, Christian Lacroix nerede oturuyor?, Christian Lacroix nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Christian Lacroix hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Mayıs.1951 senesinde doğan Christian Lacroix şu an için 70 yaşında ve Boğa burcundandır. Christian Lacroix doğum yeri ise Arles, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tasarımcı olarak devam ettirmektedir.

Christian Lacroix Kimdir? – Christian Lacroix Evi Nerede? – Christian Lacroix Nerede Oturuyor?

Christian Lacroix Kimdir?, evi nerede?

Vogue tarafından “Hayal gücünün ve modanın kralı” olarak nitelendirilen tasarımcı, New York Times tarafından da “Tasarım dünyasının kurtarıcısı” olarak betimlenmeye layık görüldü.

Christian Lacroix, 16 Mayıs 1951 tarihinde Fransa‘da Arles, Bouches-du-Rhône’de doğmuştur. Christian Lacroix, sekreteri ile evlenen soylu bir mühendisin tek oğludur. Çocukken çizmeyi sevdi. Eskizlerinin çoğu giysilerdendi. Ayrıca büyükannesinin tavan içerisinde, 1800’lerden kalma eski moda dergilerinden de zevk aldı. Gelecekteki kariyeri hakkında bir noktada sorulduğunda, genç Lacroix ünlü Fransız tasarımcı Christian Dior olmak istediğini dile getirdi. 1969 senesinde liseden mezun olduktan sonra küratör olmayı umarak Montpellier’de Paul Valery Üniversitesi‘nde Sanat Tarihi okumaya başladı. 1973 senesinde sanat bölümünden mezun olduktan sonra 1973 senesinde Paris‘teki Sorbonne Üniversitesi‘nde okumaya başladı. Amacı, belki de çocukken keyif aldığı gibi bir kostüm müzesinde çalışan bir müze küratörü olmaktı. Bu amaca ulaşmak için Lacroix Ecole du Louvre‘da ek bir eğitim aldı. Ancak, bu eğitime rağmen, bu alanda bir iş bulamadı.

Mezun olduktan sonra halkla ilişkilerde imaj danışmanı olan Jean-Jacques Picart için çalıştıktan sonra Guy Paulin ile ve daha sonra bir yıl süre ile Japonya‘nın Tokyo şehrinde bir haute couture şifrketinda çalıştı. Daha sonra, tasarım asistanı olarak Hermes’e katılır. Hermes modaevinde işe başlayan Christian Lacroix, daha sonra 1981 senesinde Jean Patou’nun tasarım direktörü olarak çalışmaya başladı. 1985 senesinde İspanyol temalı bahar koleksiyonunu hazırladı. 1986 senesinde Altın Yüksük ödülünü kazandı. Daha sonra New York Times; “Lacroix tasarım dünyasının kurtarıcısı olarak görünüyor” diye yazdı.

1987 senesinde Jean Patou için son özel tasarım koleksiyonunu sunup CFDA Ödülü’nü aldıktan sonra, Bernard Arnault destekli özel tasarım evini açmak üzere Jean Patou’dan ayrıldı ve kendi modaevini açtı.

1988 senesinde farklı kültürlerden ilham alarak hazırladığı koleksiyonuyla bi hayli şaşırtmıştı. Eleştirmenler ilk etapta tasarımcının çalışan kadının gereksinimlerini anlamadığını düşündüler. Ancak, Lacroix’un seslendiği kesim yalnızca çalışan kadın değil tüm kadınlardı ki, kadınlar tarih boyunca farklılık aramışlardı. Tasarımcı Christian Lacroix, tarihsel kostüm bilgisi aracılığıyla fantastik tasarımları ile bilinir. Şatafatlı kumaşları, çiçek baskıları, göz alıcı renkleri, barok tarzı, işlemeli elbiseleri ve kabarık etekleri ile haute couture’ün unutulmazları içerisindedır. 1989 senesinde Lacroix takı, el çantası, ayakkabı, gözlük, eşarp ve kravatları hazır giyim ile birlikte sundu. Aynı yıl Paris, Arles, Aix-en-Provence , Toulouse, Londra, Cenevre ve Japonya‘da butikler açtı.

Christian Lacroix, Christian Dior ve Yves Saint Laurent ile birlikte modern zamanların üç tasarım şövalyesinden biri ve kurtarıcısı olarak kabul ediliyor. Lacroix’in özel tasarımları, 1980’lerin çarpıcı tüketiminin şaşalı ve bol paralı yandaşları olan Nouvelle Sosyetesini cezp etmek için olağanüstü biçimde ölçeklendirilmişti.

Vogue tarafından “Hayal gücünün ve modanın kralı” olarak nitelendirilen tasarımcı, New York Times tarafından da “Tasarım dünyasının kurtarıcısı” olarak betimlenmeye layık görüldü.

Christian Lacroix, 1974 senesinde tanıştığı Françoise Rosenthiel ile 1991 senesinde evlendi.

2004 senesinde “Kill Bill” fiminin başrol oyuncusu Uma Thurman, Oscar törenlerinde Lacroix özel tasarımını giydi. Pop yıldızı Madonna “Yeniden icat” turunda Lacroix tasarımlarını giymeyi tercih etti. 2005 senesinde Air France mürettebatı Lacroix üniformaları ile uçmaya başladı. 2006 senesinde sinema oyuncusu Thandie Newton, BAFTA törenlerinde Lacroix özel tasarımını giydi. 2007 senesinde Dame Helen Mirren metalik Lacroix kıyafetiyle katıldığı Oscar Töreni’nde ‘Kraliçe’ rölü ile “En İyi Artist” Oscarını aldı.

2007 senesinde Hyeres moda festivali jürisine başkanlık yapan Christian Lacroix, , Avon ile koku anlaşması imzaladı. Manhattan – Elli yedinci sokakta bir butik açtı. 2009 yılı Lacroix’un “Özel Tasarımcı” olarak işinde son yılı oldu ve haute couture işine son verdi.

Christian Lacroix, bugün Fransa‘da 60 satış noktasına sahiptir (mağazalar dahil). Dünyada toplam 5.000’den fazla satış noktasına sahiptir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün