Biyografi

Cynthia Nixon Kimdir? Evi Nerede?

Cynthia Nixon Kimdir? – Cynthia Nixon Evi Nerede? – Cynthia Nixon Nereli?

Cynthia Nixon kimdir?, Cynthia Nixon kaç yaşında?, Cynthia Nixon evi nerede?, Cynthia Nixon nerelidir? Cynthia Nixon ev adresi?, Cynthia Nixon kaç yaşında?, Cynthia Nixon nerede oturuyor?, Cynthia Nixon nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Cynthia Nixon hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Nisan.1966 senesinde doğan Cynthia Nixon şu an için 55 yaşında ve Koç burcundandır. Cynthia Nixon doğum yeri ise New York, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dizi OyuncusuSinema OyuncusuTiyatro Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Cynthia Nixon Kimdir?, evi nerede?

Cynthia Ellen Nixon, 1966 doğumlu Amerikalı oyuncu. Nixon, “Sex and the City” dizisinde oynadığı “Miranda Hobbes” kişiliği ile dünya çapında üne kavuştu, bunun yanında Tony ve Emmy Ödülleri’nin sahibi oldu. 12 yaşından beri Broadway yapımlarında oynuyor.

Cynthia Nixon, 9 Nisan 1966’da New York, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Walter Nixon ile annesi Anne Nixon, oyuncu küçükken boşandı. Nixon halen 12 yaşındayken “The Seven Wishes of a Rich Kid” adlı oyunda sahne aldı. Ardından 1980’de “Little Darlings” adlı filmde ve “The Philadelphia Story” adlı Broadway yapımında rol aldı. Bu yapımlardaki başarılarının sonrasında 1981 tarihli “Prince of the City”, 1982 tarihli televizyon filmi “My Body, My Child”, aynı yıl Broadway yapımı “Lady Breeze”, “I Am the Cheese” (1983) ve “Lemon Sky”(1985) geldi.

Bu sırada Hunter College Lisesi’nde öğrenimini tamamlayan Nixon, Barbard Üniversitesi’ne girdiği yıl, 1984’te, çok popüler olan iki Broadway yapımında rol aldı. Bunlardan bir tanesi Jeremy Irons’ın da kadrosunda bulunduğu “The Real Thing”, diğeri “Hurlyburly” idi. Aynı yıl Nixon’ın, Mozart’ın hizmetçisini oynadığı “Amadeus” filmi Oskar aldı ve Nixon bu küçük ama mühim rol aracılığıyla kariyerinin dönüm noktasını yaşadı.

Nixon, ilk öne çıkan rolünü 1986’da “The Manhattan Project” filminde sergiledi. 1988’de NBC kanalı için çekilen mini dizi “The Murder of Mary Phagan”da Kevin Spacey gibi ünlülerle rol aldı ve aynı yıl vizyona giren “Tanner ’88” filminde oynadı. New York Shakespeare Festivali’nde “Romeo ve Juliet” oyununda “Juliet”i canlandırdı. Pulitzer ödüllü “The Heidi Chronicles”ta, 1994 tarihli “Angels in America” adlı 2 bölümlük dizide oynadı. “Indiscretions”taki karakteri ile Tony Ödülü adaylığı aldı. Aynı zamanda “The Drama Dept” adlı tiyatro grubunun kurucuları arasına katıldı; grubun oyuncuları içerisinde Sarah Jessica Parker, Dylan Baker gibi isimler yer alıyordu.

1990lı senelerda “Addams Family” (1993), “Marvin’s Room” (1996) ve “The Out-of-Towners” (1999) gibi filmlerde rol aldı fakat esas çıkışını 1998’de “Sex and the City” dizisindeki “Miranda Hobbes” karakteri ile gerçekleştirdi. Bu rolle 2002 ve 2003’te “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Emmy Ödülü adaylığı aldı ve 2004 senesinde ödülün sahibi oldu.

Dizideki başarısı, Nixon’a 2000 senesinde “Advice from a Caterpillar” filmiyle ilk başrolünü getirdi. Aynı yıl “Papa’s Angels”, 2002’de “Igby Goes Down”da ve “The Women” adlı tiyatro oyununda rol aldı.

“Sex and the City”nin bitmesinin sonrasında popülaritesini kaybetmeyen Nixon, ER dizisine konuk oyuncu olarak katıldı, 2005’te “Warm Springs” dizinin kadrosundaydı. Buradaki karakteri ile Emmy Ödülü adaylığı aldı. Yine 2005’te tüm dünya çapında popüler olan “House” adlı dizide bir hastayı canlandırdı. 2006’da “The Rabbit Hole” oyunundaki karakteri ile Tony Ödülü sahibi oldu.

Nixon, 1988 – 2003 senelerı içerisinde Danny Mozes adlı İngiliz bir profesörle birlikteydi. Bu birliktelikten de 1996 doğumlu Samantha isimli bir kızı ve 2002 doğumlu Charles adlı bir oğlu oldu. 2004 senesinden beri ise Christine Marinoni isimli bir bayanla birlikte olmaya başladı ve oyuncu bu ilişkinin başlamasından bir süre sonra, bir ropörtajında biseksüel olduğunu ve Marinoni’ye aşık olduğunu dile getirdi.

Nixon, birkaç yıl once göğüs kanserine yakayı ele verdi fakat bunu kamuoyundan saklamayı tercih etti. 1.80 metre boyundaki oyuncu, “Sex and the City” kadrosunda Emmy Ödülü’nü kazanan tek yardımcı oyuncu olma özelliğini taşıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün