Biyografi

Diane von Furstenberg Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Diane von Furstenberg kimdir?, Diane von Furstenberg kaç yaşında?, Diane von Furstenberg evi nerede?, Diane von Furstenberg nerelidir? Diane von Furstenberg ev adresi?, Diane von Furstenberg kaç yaşında?, Diane von Furstenberg nerede oturuyor?, Diane von Furstenberg nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Diane von Furstenberg hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 31.Aralık.1946 senesinde doğan Diane von Furstenberg şu an için 75 yaşında ve Oğlak burcundandır. Diane von Furstenberg doğum yeri ise Brüksel, Belçika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tasarımcı olarak devam ettirmektedir.

Diane von Furstenberg Kimdir? – Diane von Furstenberg Evi Nerede? – Diane von Furstenberg Nerede Oturuyor?

Diane von Furstenberg Kimdir?, evi nerede?

Diane von Furstenberg, ‘wrap’ yani kruvaze diye adlandırılan, art arda geçerek belden bağlanan jarse elbiselerin mucidi.Diane von Furstenberg, 31 Aralık1946 tarihinde Brüksel, Belçika’da bir Yahudi ailede doğmuştur. Asıl adı Diane Simone Michelle Halfin’dır. Babası 1929’da Belçika‘ya Moldova‘nın Chişinău kentinden göç etmiş olan Leon (Lipa) Halfin, annesi ise Auschwitz toplama kampında Holokost’dan kurtulan Liliane Nahmias’dır.

Diane von Furstenberg, üniversite eğitim hayatına Madrid Üniversitesi‘nde başladı, sonra Cenevre Üniversitesine geçerek ekonomi üzerine tahsilini bitirdi. University of Geneva’da okurken Alman prens Egon Von Furstenberg’le tanıştı. Daha sonra Paris‘e taşındı ve Albert Koski‘nin asistanı olarak çalıştı. Daha sonra da Paris’den İtalya‘ya geçerek Angelo Ferretti‘nin tekstil fabrikasında çalışmaya başladı. Burada ilk ipek jarse kıyafetlerini tasarlayıp üretti.

Diane von Furstenberg, 1972 senesinde yarattığı ‘wrap’ yani kruvaze diye adlandırılan, art arda geçerek belden bağlanan jarse elbiselerin mucididir.

Diane von Furstenberg, Alman Prens Egon von Fürstenberg ile 1969 senesinde evlendi iki çocuğu oldu, fakat 1973 senesinde ayrıldılar ve 1983 senesinde da boşandılar. Fürstenberg soyadını kullanmaya devam etti.

İlk eşinden ayrıldıktan sonra New York‘a taşındı. Adını New York Moda Haftası Moda Takvimi’nde açıkladı. 1974 senesinde kadın kıyafetleri üzerine yoğunlaştı. Örme forması ” şal elbisesi”ni tanıttı.

Paris’te 1985 -1990 senelerı içerisinde Paris’te yaşadıktan sonra tekrar New York‘a taşındı.

Diane von Furstenberg, aile şirketi Diane von Furstenberg (DVF), dünya çapında 70’den fazla ülkede büroları mevcuttur. Şirketin merkezi için New york, Manhattan‘da eski bir meatpacking binası butik haline getirildi. Diane von Furstenberg’in koleksiyonları kendi mağazası dışında 56 ülkede lüks mağaza zincirlerinde satılıyor. Türkiye‘de de Harvey Nichols ve Beymen‘de satılan Diane von Furstenberg koleksiyonları, her sezon daha da genişliyor. İkonik kruvaze elbiseleri ve hazır giyim dışında desenli bikinileri, plaj kıyafetleri, ayakkabı ve çanta koleksiyonları da var.

2009 senesinde, ABD başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama Noel zamanı Diane von Furstenberg imzalı bir şal elbisesi giydi. Aynı yıl, Moskova ve 2010 senesinde da Brezilya‘nın Sao Paulo şehirinde ve Pekin‘de defilelere katıldı.

ABD’den Japonya’ya dünya çapındaki birden fazla ülkede 38 mağazası bulunan Diane von Furstenberg; 2010 senesinde İstanbul, Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde bir mağaza açtı.

2014 senesinde Forbes tarafından dünya çapındaki 68’inci en güçlü kadın seçilen Diane von Furstenberg, 2006 senesinde Amerika’nın Moda Tasarımcıları Konseyi Başkanlığı görevine getirildi. (CFDA) başkanıdır.

2016 senesinde Hillary Clinton‘ın başkanlık seçimlerinde kampanyası esnasında gömlek tasarlamıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1969 senesinde en zengin aristokratlarından Prens Egon Von Furstenberg ile evlendi. 1983 senesinde boşandı. Tatiana von Fürstenberg (d. 16 Şubat 1971), Prince Alexander von Fürstenberg (d. 25 Ocak 1970) adlarında iki çocuğu mevcuttur.

2.eşi: Amerikalı Barry Diller (e. 2001)

Diane von Furstenberg’in 1972 senesinde “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganıyla piyasaya çıkardığı pamuklu jarse elbiseler, bugün modadaki en mühim kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak tanımlanıyor. Elbiselerini ‘dişi’ olarak tarif eden Diane von Furstenberg’in sıkı takipçileri içerisinde Uma Thurman, Gwyneth Paltrow, Jennifer Lopez, Sienna Miller, Blake Lively, Beyonce Knowles ve Heidi Klum yer alıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün