Biyografi

Mehmet Yurdadön Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mehmet Yurdadön kimdir?, Mehmet Yurdadön kaç yaşında?, Mehmet Yurdadön evi nerede?, Mehmet Yurdadön nerelidir? Mehmet Yurdadön ev adresi?, Mehmet Yurdadön kaç yaşında?, Mehmet Yurdadön nerede oturuyor?, Mehmet Yurdadön nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mehmet Yurdadön hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 02.Haziran.1952 senesinde doğan Mehmet Yurdadön şu an için 69 yaşında ve İkizler burcundandır. Mehmet Yurdadön doğum yeri ise Sarıkamış, Kars olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sporcu olarak devam ettirmektedir.

Mehmet Yurdadön Kimdir? – Mehmet Yurdadön Evi Nerede? – Mehmet Yurdadön Nerede Oturuyor?

Mehmet Yurdadön Kimdir?, evi nerede?

Mehmet Yurdadön, 1981 senesinde Berlin yarı maratonunda Mehmet Terzi ile birlikte birinci oldu.Mehmet Yurdadön, 2 Haziran 1952 tarihinde Kars, Sarıkamış’ta doğmuştur. 9 kardeşi mevcuttur. Atletizme beden eğitimi öğretmeninin özendirmesi üzerine ortaokul öğrencisiyken başladı. 1974 senesinden sonra yarışmalara girmeye başladı ve ilk başarısını Türkiye gençler şampiyonu olarak elde etti. Orta ve lise eğitimini de Kars’ta bitirdiktan sonra 1973 senesinde Ankara‘ya geldi. 1976 senesinde Ankara’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi’nde eğitim hayatına başladı.

Pistlerde başarılı olması yanında krosta da ün yaptı. 1976 senesinde Bulgaristan’da Şumnu’da 1976 ve 1978 senesinde İstanbul’da, 1982 senesinde Atina’da olmak üzere 4 defa Balkan kros şampiyonluklarını kazandı. Pistte ise 10.000 m’de Balkan İkincisi ve Dünya Üniversitelerarası oyunlar üçüncüsü oldu.

Atatürk Koşusu’nu sekiz kez kazanarak büyük başarı elde etti. Balkan şampiyonalarında elde ettiği derecelerle takım klasmanında Türkiye’nin dereceye girmesini sağlayanlardan biri oldu. Daha sonra Maraton koşmaya başladı, yurt dışındaki ilk ülkeler arası yarışmada 16.oldu. Bu dalda en iyi derece olarak 2.16.07 yaptı. Asya-Avrupa Maratonu, Dünya Kros Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları gibi yarışlara katıldı.

Mehmet Yurdadön, 1981 senesinde Berlin yarı maratonunda Mehmet Terzi ile birlikte birinci oldu. 30 Temmuz 1982 tarihinde Finlandiya‘da yapılan 10 bin metre müsabakasında altın madalya kazandı.

Mehmet Yurdadön, 1983 senesinde Dünya Kros Şampiyonası’nda 12. Oldu.

Mehmet Yurdadön, 1983’ten sonra Fenerbahçe, 1985’ten sonra ise Şişecam Paşabahçe adına yarıştı. Mehmet Yurdadön, 1990’da atletizmi bıraktı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Kontrolörlüğü Kurul Başkanlığı görevinde iken 25 Ekim 2000 tarihinde Atletizm federasyonu başkanlığına aday olmak için istifa etti. Seçimlere kadar Gençlik Dairesi Başkanlığı’nda şube müdürü olarak vazifeye devam etti.

Mehmet Yurdadön, 18 Kasım 2000 tarihinde Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığına seçildi. Pek çok başarısı içerisinde 1984 senesinde Türkiye Pist Şampiyonası 10.000 metre birinciliği, 1985 Offenbach Yarı-maratonu birinciliği ve Balkan Kros Şampiyonluğu mevcuttur.

Sırasıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde spor uzmanlığı, Spor Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı, Şube Müdürlüğü ve 2000-2004 arası Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı yaptı. Bu sırada Türkiye Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevlerin bunun yanında Amatör Sporcular Derneği ile çeşitli dernekler ve vakıflarda başkanlık ve yöneticilik yaptı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Paralimpik Oyunları üyesi oldu.

Mehmet Yurdadön, 1983 senesinde evlendi. İki kız çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün