Biyografi

Ebru Uygun Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Ebru Uygun kimdir?, Ebru Uygun kaç yaşında?, Ebru Uygun evi nerede?, Ebru Uygun nerelidir? Ebru Uygun ev adresi?, Ebru Uygun kaç yaşında?, Ebru Uygun nerede oturuyor?, Ebru Uygun nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Ebru Uygun hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1971 senesinde doğan Ebru Uygun şu an için 50 yaşında ve burcundandır. Ebru Uygun doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Ebru Uygun Kimdir? – Ebru Uygun Evi Nerede? – Ebru Uygun Nerede Oturuyor?

Ebru Uygun Kimdir?, evi nerede?

(TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanıdır.

Ebru Uygun, 1971 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Babası tekstilci Ertan Uygun’dur. Çocukluğunda Prensesler gibi büyütüldü.

Liseyi Avusturya’da Saint George Ticaret Lisesi’nde okudu. Sonra Finishing School ve Cenevre Webster Üniversitesi’nde İşletme-Pazarlama Bölümü’nde okuyarak mezun oldu. İsviçre’deki öğrencilik yılarında Christian Children Foundation’da iki yıl süreyle staj yaptı.
Staj yaptığı zamanda gönüllü olarak UNICEF benzeri Amerikalı bir yardım kurumunda çalıştı. Türkiye’den yurt dışındaki vakıflara bağış yapıldığını fark eden Ebru Uygun, vakıf kurmaya karar verdi. Türkiye’ye döndüğünde bir süre İpaş İplik’te Muhasebe Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

1994 senesinde (TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nı kurdu. İlk önce vakfa maddi destek sağlamak maksadıyla pazarlarda giysi sattı dostları ile. Vakıf adına para kazanmaya ilk öyle başladı.

1994 senesinde 5 çocukla başlayan yolculuğu, ülkemiz ve çocuklarımız için hayata geçirdiği projelerle 17 yıl sonunda 2011 senesinde, 5 milyonu aşkın çocuk ile devam ediyorydi.

Okumak isteyen çocuklarımıza eğitim hayatları boyunca destek vermek maksadıyla ülkenin her köşesine ulaştı. Bir çocuğun nasıl diş fırçalayacağını öğretmekten iyi beslenmelerine, çocuk parklarında oynayabilmesinden daha güzel okumasına yardımcı olmaya kadar bir çok proje TOÇEV ile hayat buldu… Vakıf, 1994 senesinin Aralık ayından beri Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan 5 milyonu aşkın okuma istekli çocuğun ve ailelerinin dünyasında umuda yer açtı.

2005 senesinde, hayata geçirdiği ve köy okullarını onardığı ”Yaşasın Okulumuz” projesi ile ilk ulusal kampanyayı başlattı.

Ebru Uygun, 2001 senesinden sonra 3 yıl boyunca art arda çok büyük ameliyatlar geçirdi. Bir yandan ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığıyla mücadele ederken öte yandan da Türkiye’de hemen hemen dolaşılmadık tek karış toprak bırakmadan okumak isteyen ama buna ulaşamayan çocuklara ulaşmaya çalıştı.

Ebru Uygun, Akdeniz Ateşi diye bilinen FMF hastalığı sebebiyle 2001 senesinde yürüyemez ve konuşamaz duruma geldi. Hastalığını ve hastane günlerini “102 No’lu” adlı kitapta kaleme aldı. “Dokunduğum Yürekler”de ise küçük bir dokunuşun çocukların yaşamında yaptığı değişimleri anlattı.

İngilizce, Almanca, Fransızca bilen Ebru Uygun, Fredi Yarcan ile 1995 senesinde evlendi.11 yıllık evlilikten sonra 2006 senesinde boşandı. Ansel Yarcan ve Aksel Yarcan (d.1997) adlı ikiz erkek çocuk annesidir.

Ebru Uygun:
(TOÇEV) Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Başkanı
ELPA Tekstil’in Yönetim Kurulu Üyesi,
Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin Başkan Yardımcısı,
Aile Akdeniz Ateşi Derneği Başkan Yardımcısı,
100 Yıl Işıl Eğitim Vakfı’nın Başkanı’dır.

Yazdığı Kitaplar :
2005 – 102 No’lu Oda
2006 – Dokunduğum Yürekler
2009 – Birlikte Büyümek

Ödülleri :
1996 – İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren TYYB Junior Chamber/İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Destek Veren En Başarılı Genç Ödülü
2007 – Rotary/Başarı Ödülü
2009 – Lions 118T/Başarı Ödülü
2009 – Hello Dergisi/Pırlanta Kalpli Kadın Ödülü
2010 – Eisenhower Fellow ödüllerini aldı.

Kişisel Sergi :
2012 – Dokundum – Galeri Espas

Karma Sergiler :
2011 – Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği “Elele Karma Resim Sergisi”
2011 – Silivri Rotary Kulübü ve Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin gerçekleştirdiği “Somali’ye Yardım Sergisi”
2008 – Sanatçılar ve Sanat sevenler Derneği’nin gerçekleştirdiği “Karma Sergisi”

TOÇEV
Adres:
Nispetiye Mah. Aytar Cad.
Duru Apt. No:12 Daire:10 1.Levent / İstanbul
Telefon: 0 212 280 25 11/21
Fax: 0 212 280 60 59
E-mail: [email protected]
www.tocev.org.tr

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün