Biyografi

Hüseyin Avni Lifij Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hüseyin Avni Lifij kimdir?, Hüseyin Avni Lifij kaç yaşında?, Hüseyin Avni Lifij evi nerede?, Hüseyin Avni Lifij nerelidir? Hüseyin Avni Lifij ev adresi?, Hüseyin Avni Lifij kaç yaşında?, Hüseyin Avni Lifij nerede oturuyor?, Hüseyin Avni Lifij nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hüseyin Avni Lifij hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.188602.Haziran.1927 senesinde doğan Hüseyin Avni Lifij şu an için 41 yaşında ve burcundandır. Hüseyin Avni Lifij doğum yeri ise Karaaptalsultan köyü, Ladik, Samsunİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Hüseyin Avni Lifij Kimdir? – Hüseyin Avni Lifij Evi Nerede? – Hüseyin Avni Lifij Nerede Oturuyor?

Hüseyin Avni Lifij Kimdir?, evi nerede?

Hüseyin Avni Lifij, simgeci bir yaklaşımla yaptığı lirik resimlerle öne çıkan 1914 Kuşağı ressamlarındandır.

Hüseyin Avni Lifij, 1886 senesinde Samsun‘un Ladik ilçesine bağlı Karaaptalsultan köyünde doğmuştur. Çerkes asıllıdır. Lifij “beyaz tenli” manasına gelmektedir. Hüseyin Avni Lifij’in ailesi 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında Kafkasya’nın Kuban bölgesinden göç ederek önce Samsun‘a yerleşti. 1887 senesinde ailesi İstanbul’da Rumeli Hisarına yerleşti. İlköğrenimini 1893 senesinde girdiği İstanbul Fatih Aşıkpaşa Mahalle Mektebini 1896 senesinde resim ve müzik derslerine özel ilgi duyarak bitirdi. 1896 senesinde başladığı orta öğrenimini Şehzadebaşı’ndaki “Numune-i Terakki Mektebi”nde 1898 senesinde tamamlayarak; dönemin geçerli olan dili Fransızcayı idadi mezunu bir kişiden ders alarak öğrenmeye çalıştı. 1898 1898-1900 senelerı arası hastalandığı için iki yıl okula gönderilmedi.

Hüseyin Avni Lifij, 1901 senesinde Osmanlı Nafıa Nezareti’nin Demiryolları Müdürlüğü’nde işe girdi. Fransızcasını pekiştirmek için Alyans İsraelit okuluna kısa bir süre devam etti. İskender Ferit Bey’den de özel Fransızca dersi aldı. 1904 yılına kadar Fransızca derslerine devam etti. Anatomi öğrenmek için Mülkiye Tıbbiyesi’ne, boya tekniğini öğrenmek için ise Eczacı Mektebi’nin fizik kimya derslerine dinleyici öğrenci olarak katıldı.

Hüseyin Avni Lifij, Fransızca öğretmeni İskender Ferit ve 1906 senesinde Ayasofya’da mimari çizimler yapmakta iken tanışıp arkadaş olduğu Fransız mimar Henri Prost fotoğraflarını Müze Müdürü Osman Hamdi Bey’e göstermesini isteyince götürüp gösterdi. Resmi beğenen Osman Hamdi Bey, bundan sonra da yaptığı diğer resimleri de kendisine göstermesini istedi. 1908 senesinde Osman Hamdi Bey, Paris’e gönderilecek öğrenci adayları listesine Hüseyin Avni Lifij‘i de yazarak onun önerisiyle Halife II. Abdülmecid tarafından; bir yıl kadar Sanayi-i Nefise Mektebi’nde temel eğitim aldıktan sonra, 11 Ocak 1909 tarihinde Fransa’ya gönderilmiştir. Burada Paris’in ünlü sanat okulu L’Ecole Nationale Speciale des Beaux Arts’da dersleri izleme izni alır.

Hüseyin Avni Lifij’in 1907 senesinde yaptığı pipolu Otoportresi İstanbul Resim ve Heykel Müzesindedir.

Hüseyin Avni Lifij’in 1907 senesinde yaptığı pipolu Otoportresi.

1909-1912 senelerı içerisinde Paris’te Fernand Cormon’un atölyesinde çalışan Hüseyin Avni Lifij, 1912 senesinde Türkiye’ye dönmesinin sonrasında İstanbul Sultanisi (İstanbul Erkek Lisesi)’nde resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1915 senesinde Kandili İnas Sultanisi (Kandilli Kız Lisesi)’nde Fransızca öğretmenliği yaptı.

Ayrıca Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki eğitimi yeterli bulmayan bir grup sanatçının oluşturduğu Serbest Resim Atölyesi‘nde Ruhi Arel, Ali Sami Boyar, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat gibi mühim sanatçılarla birlikte resim kurslarını yönetmiştir.

Hüseyin Avni Lifij’in Paris’e gitmeden önce izlenimciliğe yaklaşan üslubu, Paris‘teki hocası Fernand Cormon’dan ve Avrupa’daki diğer çağdaş akımlardan etkilenmiştir. Fernand Cormon’un eğitimi ışığında izlenimci anlayışın ışıklı yüzeylerini ve renk anlayışını benimsemiştir. Nesneleri çizerken doğalarına sadık kalarak gerçekçi bir yaklaşımla çalışan Hüseyin Avni Lifij, bunun yanında simgeci ressamlardan da etkilendi. Resimlerindeki içe dönük, lirik anlatım, onu 1914 kuşağının diğer ressamlarından ayıran simgeci üslubunun yansımasıdır.

1916 yılı ilkbaharında 1. Galatasaraylılar Yurdu Resim Sergisi’ne iki resmi ile katıldı.

Hüseyin Avni Lifij, 1917 senesinde Harbiye Nezareti (şimdiki Milli Savunma Bakanlığı) Nazırı Enver Paşa‘nın emriyle Şişli‘de eski bir konakta kurulan “Şişli Atölyesi”nde (İbrahim Çallı, Ömer Adil, Ali Cemal Ben’im, Ali Sami Boyar, Cevat Bey, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, İsmail Hakkı Bey, Mehmet Ali Laga, Mahmut Bey, Namık İsmail, Ruhi Arel, Sami Yetik, Şevket Dağ, Diyarbakırlı Tahsin gibi) başka ressamlarla birlikte savaş resimleri yaptı.

1917 sonbaharında İstanbul’da Galatasaraylılar Yurdunda açılan “Savaş Resimleri ve Diğerleri” Sergisi’ne, 20 resim ile katıldı.

1918 senesinde Viyana‘da sergilenen “Savaş Resimleri ve Diğerleri Sergisi”ne 18 resim ile katıldı. 1921 senesinde Türk ressamlar Cemiyeti Tarafından gerçekleştirilen 4. Galatasaray Resim Sergisi’ne üç resim ile katıldı.

Hüseyin Avni Lifij, 11 Temmuz 1919 tarihinde heykeltıraş Nijat Sirel’in kız kardeşi ressam Harika Sirel ile nikahlandılar. O sıralar salgın olan İspanyol gribi sebebiyle 25 Mart 1922 senesinde tören yaparak evlendiler. Ekim 1922’de Bursa‘ya Mustafa Kemal Paşa’yı karşılamak için giden öğretmenler içerisinde Hüseyin Avni Lifij ile birlikte eşi Harika ve eşinin kardeşi heykeltıraş Nijat Sirel’de yer alıyordu. Mustafa Kemal Paşa, Avni Lifij’i Ankara‘ya götürdü ve Erkanı Harbiye’de dört ay misafir etti. Hüseyin Avni Lifij, Ankara‘ya bu ilk ziyaretinde Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak‘ın portresini gerçekleştirdi.

1924 senesinde Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi Tezyini Sanatlar öğretmenliğine atandı. Ölümüne kadar Sanayi-i Nefise Mektebi Alisi Tezyiniye Muallimi olarak görevde kaldı.

Hüseyin Avni Lifij, “Mareşal Fevzi Çakmak Mesaide” tablosu.

Hüseyin Avni Lifij’in 160 x 128 cm ebadındaki “Mareşal Fevzi Çakmak Mesaide” tablosu halen Resim ve heykel müzesindedir. Bu tablonun bir hikayesi mevcuttur ve bu hikaye Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak ile ressam Hüseyin Avni Lifij’in bir gün Bursa‘da karşılaşmalarıyla başlar. Ressamı, Mareşal ile tanıştıran Mustafa Kemal Paşa‘dır. “Bu zatın “Kara gün” ve “Ak gün” diye iki tablosu var.” diyen Atatürk, Mareşal Çakmak’a onun çalışmalarını gösterir Çakmak’da takdirlerini gizlemez. Bu sıralarda Lifij onun bir portre taslağını hazırlar. Aylar sonra Hüseyin Avni Lifij, Ankara‘ya gittiği zaman bu tabloyu Mareşal’a götürür. Çok beğenir Mareşal ve Atatürk‘e gösterir. Atatürk, Afet İnan‘ın düşüncesini alır. Afet İnan tablonun bir müzeye verilmesini ister. Atatürk‘ün uygun bulmasıyla tablo o dönem Topkapı sarayı müzesine verilir.

Hüseyin Avni Lifij, Kara gün tablosu 1923, Ankara’da Milli Kütüphanededir.

Hüseyin Avni Lifij’in Karagün adlı tablosu, alegorik bir yorumla tarihi bir konuyu ele alınır. Kompozisyonda Kurtuluş Savaşı esnasında düşmanın yakıp yıktığı bir köy kalıntısı içinde, ön planda giysileri parçalanmış ve tecavüz edilmiş izlenimi veren yarı çıplak ve yaşamını kaybettirülmüş bir kadın bedeni, kilim üzerinde resmedilmiştir. Kadın figürünün başucunda, Anadolu’nun yerel sanat anlayışıyla üretilmiş ve işlenmiş bir beşik üzerinde, anneye doğru sırt aşağı uzanmış ölü çocuk figürü yer almıştır. Çocuğun ölü bedeninin üzerinde bulunduğu beşiğin ayağına, sivri ve keskin gagalı, kanatlarını heybetle iki yana doğru açmış, kuyruğu beşik üzerinden arkaya doğru uzanan bir kartal yerleştirilmiştir.

Hüseyin Avni Lijij resimlerinde göz alıcı bir ışık yerine gizemli bir akşamüstü ışığı yeğlemek suretiyle şiirsel bir atmosfer yaratmaya çalışmıştır. Özellikle yağlı boya tablolarında kullandığı kırmızı, turuncu ve sarı tonlarla anlatımını güçlendirmiştir.

Hüseyin Avni Lifij, 2 Haziran 1927 tarihinde İstanbul’da Laleli’de Harikzedegan Apartmanı’ndaki odasında kalbinde yaşanan bir rahatsızlıktan dolayı 41 yaşında ölmüştür. Mezarı, Pierre Loti Tepesinde bulunmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün