Biyografi

Frans Hals Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Frans Hals kimdir?, Frans Hals kaç yaşında?, Frans Hals evi nerede?, Frans Hals nerelidir? Frans Hals ev adresi?, Frans Hals kaç yaşında?, Frans Hals nerede oturuyor?, Frans Hals nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Frans Hals hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.158226.Ağustos.1666 senesinde doğan Frans Hals şu an için 84 yaşında ve burcundandır. Frans Hals doğum yeri ise Anvers, BelçikaHaarlem, Hollanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Frans Hals Kimdir? – Frans Hals Evi Nerede? – Frans Hals Nerede Oturuyor?

Frans Hals Kimdir?, evi nerede?

Frans Hals 17. yüzyılın en mühim portre ressamlarındandır. İç mekan resimleri, natürmortları ve portreleriyle tanındı.

Frans Hals, 1582 senesinde Anvers, Belçika’da Franchois Fransz Hals van Mechelen, Adriaentje van Geertenryck çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası Franchois Hals, bir dokuma ustasıdır. Doğumundan bir süre sonra Hals, ailesi ile birlikte Haarlem’e gitti; burada 1589 senesinde kardeşi Dirk Hals dünyaya geldi. Daha sonraları O da Frans gibi ünlü bir ressam oldu. 1616 senesinde Antwerp’e kısa bir ziyaret dışında, Frans Hals tüm yaşamını Haarlem’de yaşadı.

Frans Hals, geçliğinde ressam Karel van Mander’in yanında çalıştı. 1610 senesinde Haarlem’deki ressamlar cemiyeti «Gilda di Saint Luca»ya yazıldı. Ertesi yıl da ilk mühim eseri olan «Jacobus Zaffius’un Portresi»ni yaptı.

Frans Hals, Rembrandt ile birlikte en mühim portre ressamlarının temsilcisi olmuş, tek ya da toplu portreler yapmış, ilk çalışmalarında Yapmacılık (Maniyerizm) akımının etkisinde kalmış, fakat daha sonraları Peter Paul Rubens‘in de etkisiyle çağdaş bir resim anlayışına yönelmiştir.

Frans Hals, resimlerinde Peter Paul Rubens ve Caravaggio gibi ressamların etkisinde kalmıştır. 1611 senesinde, şimdi Haarlem Müzesinde olan ilahiyatçı Jacob Zaffius’un portresini yaptı.

Frans Hals, 1616 senesinden beri Birçok asker portreleri yaptı, başarılı eserler verdi.

“Haarlem’deki St. George Civic Guard” tablosu (1616)

1616 senesinde yaptığı “Haarlem’deki St. George Civic Guard” tablosunu zamanın Hollandalı sanatında başka hiçbir şeye benzemeyen gevşek bir fırça tekniği ile boyamıştır.

1616-1635 senelerı içerisinde altı mühim grup portresi yaptı. Bunlardan “Yüzbaşı Reynier Raeal’ın Subayları” adlı portre için 1633 senesinde Amsterdam’a gitti.

“Yüzbaşı Reynier Raeal’ın Subayları” tablosu (1633)

1633 senesinde “Malle Babbe” adlı tablosunu yaptı.

“Malle Babbe” adlı tablosu (1633)

En başarılı yapıtları ise Frans Hals Müzesi’nde bulunan büyük boyutlu grup portreleridir. Bu portrelerdeki bireyleri o döneme kadar eşine rastlanmayan oranda serbest fırça vuruşlarıyla, son derece enteresan ve uyumlu bir bütünsellikle bir araya getirmiştir.

Ressamın hayal gücü ve üslubundaki canlılık, yaşadığı dönemin başyapıtı sayılan Çingene adlı tablosunda açıkça görülür. Bu tablosu Paris‘te Louvre Müzesi‘ndedir.
“gypsy-girl” adlı tablosu (1630)

Günlük yaşamdan esinlenerek işlediği yapıtları “Şarkıcılar”, “Neşeli Ayyaş”, bir renk ve bir desen ustasının niteliklerini bunun yanında ortaya çıkaran bir virtüözün fırçasından çıkmıştır.


“Neşeli Ayyaş” adlı tablosu

1641 de ise «Saint Elizabeth İhtiyarlar Yurdu Yöneticileri» adlı tablosunu yaptı. 1644 senesinde “Gilda di San Luca” idare meclisi kullanıcı hesabıne seçildi.

Frans Hals, 1613 senesinde evlendiği eşi Annetje iki yıl sonra 1615 senesinde yaşamını kaybettiğünde 2 oğlu vardı. Frans Hals’ın 1617 senesinde Lysbeth Repniers ile yaptığı ikinci evliliğinden 8 çocuğu olmuş, bunlardan beşi babası gibi ressam olmuşlardır, fakat hiçbiri ün kazanamamıştır.

1640 senesinde Peter Paul Rubens ve 1641 senesinde Anthony van Dyck’ın ölmesinin sonrasında Hollanda’nın en mühim portre ressamı halini aldı. 222 eseri olduğu bilinmektedir.

Önceleri Hollanda’da sorunsuz bir yaşam süren Frans Hals, düzensizliği, içkiye olan düşkünlüğü ve bazı basit dostları onu sefalete sürüklediler. Artık eskisi kadar bol portre siparişi almıyordu. Herkes artık yavaş yavaş kendisine yüz çeviriyordu. Bunun yanında alacaklıları da kendisini sıkıştırıyordu. 1654 senesinde evindeki eşyayı, tablolarını bir çok kez rehin bırakmak zorunda kaldı. 1662 senesinde Haarlem Belediye Meclisinden yardım isteğinde bulundu. Bir hayli münakaşalardan sonra kendisine senede 150 florin verileceği vaadedildi. Daha sonra bu miktar, 200 florine artırıldı ve bu arada kendisine kış için üç ton kömür verilmeye başlandı.

1664 senesinde son mühim yapıtı, “İhtiyarlar Yurdu Yöneticileri” adlı tablosunu yaptı.

Frans Hals, 26 Ağustos 1666 tarihinde Haarlem, Hollanda’da 84 yaşında ölmüştür.

Frans Hals’ın Hollanda dışında da ün kazanmasını sağlayan yapıtları Gülen Şövalye gibi tek kişilik portreleriydi.

“Gülen Şövalye” adlı tablosu
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün