Greta Thunberg Kimdir? Nerelidir?

Greta Thunberg Kimdir? – Greta Thunberg Evi Nerede? – Greta Thunberg Nereli?

Greta Thunberg kimdir?, Greta Thunberg kaç yaşında?, Greta Thunberg evi nerede?, Greta Thunberg nerelidir? Greta Thunberg ev adresi?, Greta Thunberg kaç yaşında?, Greta Thunberg nerede oturuyor?, Greta Thunberg nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Greta Thunberg hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Ocak.2003 senesinde doğan Greta Thunberg şu an için 18 yaşında ve Oğlak burcundandır. Greta Thunberg doğum yeri ise Stockholm, İsveç olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Aktivist olarak devam ettirmektedir.

Greta Thunberg Kimdir?, evi nerede?

Aktivist, öğrenci

Bir süredir iklim değişikliği üzerine çalışmalar yapan ve harekete geçilmesi hususunda dünya çapında mühim ifadelere bulunduran Thunberg, bir çok protestoya katıldı. İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, yeni yüzyılın çevre eylemcisi olarak tanımlanıyor.

Greta Thunberg, 3 Ocak 2003 tarihinde İsveç‘in başkenti Stockholm‘de oyuncu ve yapımcı Svante Thunberg ve opera sanatçısı Malena Ernman çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg’dir. Beata Thunberg adında kız kardeşi mevcuttur.

Öncelikle sekiz yaşında iken iklim değişikliğini duyduğunu söyleyen Greta Thunberg, neden bu kadar az şey yapıldığını anlayamadığını dile getirdi. 11 yaşındayken depresyona girdi ve konuşmayı bıraktı. Daha sonra Asperger sendromu, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), DEHB ve selektif mutizm (seçici konuşmamazlık) tanısı kondu. Konuşmasında seçici mutizmi sebebiyle fakat ihtiyaç duyduğu zaman konuşabildiğini ve “şimdi bu anlardan biri” olduğunu; ve “spektrum” da olmanın, “aşağı yukarı her şey siyah ya da beyaz olduğu için” bir avantaj olduğunu dile getirdi.

Greta Thunberg, her cuma okulu asıp Stockholm’de bulunan İsveç parlamento binası önünde, hükümetin iklim krizi için aldığı yetersiz eylem planlarına karşı oturma eylemi yapmaya başladı. Thunberg, Katowice’deki bir toplantıda İsveç’in Paris Anlaşması’yla tamamiyle uyumlu hale gelene kadar, her cuma parlamento binasının önünde oturacağını belirtiyor. Asperger sendromu ve dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulan 15 yaşındaki aktivistin genellikle siyah kapüşonlu bir sweatshirt giydiği ifade ediliyor.

İklim değişikliğine karşı hareketin sesi durumuna gelen Greta “Hâlâ oy verecek yaşta değilim, sesimi fakat böyle duyurabilirim” diyor.

Greta Thunberg, Ağustos 2018‘de iklim değişikliği ile savaşılmaya hemen başlanması gerektiği hususunda protestolara başladı. “İklim için okul grevi” ile medyanın dikkatini çekmeye başlayan Thunberg, o zamandan beri iklim aktivistliği yapmaktadır. Medya ile yayılan protestosuna destek olarak, okullar iklim hareketi için greve Kasım 2018’de başlamış ve aynı yılın Aralık ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP24) sonrasında büyüyüp dünyaya yayılmıştır.

Greta Thunberg, Ağustos 2018’de İsveç‘in iklim değişikliği hususunda harekete geçmesini sağlamak maksadıyla parlamento önünde oturma eylemleri başlatmış, aktivist ‘Fridays For Future’ eylemleri ile Avrupa’da iklim değişimine karşı yapılan öğrenci eylemlerinin sembolü halini aldı.

15 Mart 2019 tarihinde dünyanın dört bir yanındaki 112 ülkesinden tahmini 1,4 milyon öğrenci grev ve protesto çağrısına yanıt verip protestoya katıldı. 24 Mayıs 2019 tarihinde 125 ülkeden öğrenci içeren, benzer bir etkinlik düzenlendi. Temmuz 2019 tarihinde Petrol İhracatçı Ülkeler Örgütü (OPEC) adına, genel sekreter Mohammed Barkindo, iklim aktivistleri olan Greta Thunberg’i ve diğer gençleri fosil yakıt endüstrisi için “en büyük tehdit” olarak ilan etti.


Greta Thunberg, aktivizmi için çeşitli ödüller aldı. Mart 2019’da, Norveç parlamentosunun üç üyesi, Nobel Barış Ödülü için Thunberg’i aday gösterdi. Mayıs 2019’da, 16 yaşındayken, Time dergisinin kapağında yer aldı.
Bazı medya, dünya üzerindeki tesirini “Greta Thunberg etkisi” olarak nitelendirdi.

Mayıs 2019’da, sanatçı Jody Thomas, Bristol’deki bir duvara 50 fit yüksekliğinde bir duvar resminde Thunbergi çizdi. Yüzünün alt yarısını artan deniz suyunun altında görünür şeklinde.

Hava kirliliğine sebep olduğu gerekçesiyle uçağa binmeyip, İngiltere‘den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı Maliza II adlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu‘nu geçerek 23 Eylül 2019 tarihinde New York’ta yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde konuşan Greta Thunberg, duygusal konuşmasıyla önderleri sert biçimde eleştirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in evsahipliğinde gerçekleştirilen İklim Zirvesi’ne aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da olduğu 60 kadar önder katıldı.

Greta Thunberg bu konuşmasında “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla yüz yüzeyız ama siz yalnızca para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret.”‘ ifadelerini kullandı.

BM İklim Zirvesi’ne katılmak için İngiltere‘den açıldığı sıfır karbondioksit salınımlı yelkenliyle Atlantik Okyanusu‘nu geçerek New York‘a gelen Thunberg, küresel ısınmaya karşı mücadele için başlattığı iklim eylemlerine burada da devam etti. Thunberg, ABD‘deki ilk iklim protestosunu BM Genel Merkezi önünde yaptı.

Time Dergisi 2019 senesinde Yılın Kişisi ödülünü aktivist Greta Thunberg‘e verdi


Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker