Biyografi

Günseli Başar Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Günseli Başar kimdir?, Günseli Başar kaç yaşında?, Günseli Başar evi nerede?, Günseli Başar nerelidir? Günseli Başar ev adresi?, Günseli Başar kaç yaşında?, Günseli Başar nerede oturuyor?, Günseli Başar nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Günseli Başar hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Ocak.193220.Nisan.2013 senesinde doğan Günseli Başar şu an için 81 yaşında ve Kova burcundandır. Günseli Başar doğum yeri ise Diyarbakırİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Model olarak devam ettirmektedir.

Günseli Başar Kimdir? – Günseli Başar Evi Nerede? – Günseli Başar Nerede Oturuyor?

Günseli Başar Kimdir?, evi nerede?

1951 senesinde güzellik müsabakasında Türkiye birincisi oldu. Ardından 20 Ağustos 1952 tarihinde İtalya’nın Napoli şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Güzellik yarışmasında da birinci oldu.

Günseli Başar, 22 Ocak 1932 tarihinde subay olan babasının görevi sebebiyle bulundukları Diyarbakır’da doğmuştur. Babasının görevi sebebiyle nüfus kayıtlarına Erzurum‘da geçer. Anne tarafı Rumelili, baba tarafı Gürcü’dür. Annesinin babaannesinin kardeşi, İzmir Saat Kulesini yapan ve Darülacezeyi kuran Halil Rıfat Paşa‘dır. Erenköy Kız Lisesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden mezun oldu.

1951 senesinde Cumhuriyet gazetesi tarafından gerçekleştirilen, dostlarının ısrarı ile girdiği güzellik müsabakasında Türkiye birincisi oldu. Ardından 20 Ağustos 1952 tarihinde İtalya’nın Napoli şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Güzellik müsabakasında da birinci oldu. Ablasıyla birlikte Napoli’ye gittiğinde halen 19 yaşındadır. 19 yarışmacı içerisinden birinci seçilmiştir.

Avrupa birinciliği Türkiye’nin Avrupa Güzellik Yarışmalarında kazanılmış ilk birinciliği olarak tarihe geçti.

Avrupa Güzellik Yarışmasında birinci olup Türkiye’ye döndüğünde İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan İzmir’e özel bir trenle gezdirilmiş. Gittiği yerlerde gerçek bir kraliçe gibi ilgi görüp ağırlanmış.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin öncülüğünde yaptırılan İstanbul Üniversitesi’nin simgelerinden biri olan Atatürk ve Gençlik Anıtı için modellik yapan gençlerden biri oldu. Heykelde model olacak Türk genç kızlarını temsil eden 1952Avrupa ve Türkiye GüzeliGünseli Başar, Türk erkeğini temsilen 1953 Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu Reşit Örer seçilir. Atatürk ve Gençlik Anıtı, yapımının sonrasında İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü önündeki yerine yerleştirildi. Atatürk ve Gençlik Anıtı, adına yakışır biçimde 19 Mayıs 1955 tarihinde gerçekleştirilen törenle açıldı.

1955 senesinde kendisinden 18 yaş büyük İş adamı Kutsi Beğdeş ile evlendi, kısa bir sürede boşandı.

17 Mart 1958 tarihinde İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile evlendi ve Tunca Ailesi’nin İzmir Birinci Kordon’da bulunan ‘Sakız’ tipi yalısına yerleşti. 1960 senesinde Aslı Tunca adında bir kızı dünyaya geldi. 1964 senesinde boşandı.

Film teklifleri, sahne teklifleri alır, ama o işler ona göre değildir. Sonra gazetelerden teklifler gelir, Cemiyet Haberleri yazması için… İstemez… Daha sonra Hürriyet gazetesinin sahibi Erol Simavi‘nin teklifini, kızı Aslı’yı yurt dışında okutma karşılığında kabul eder. Hürriyet gazetesinde 1 sene kadar çalışır. Köşesinin adı “Günseli Oradaydı” olur…

Gazeteci Günseli, köy düğünlerine de katılır, politik bir yemekte de bulunur. 1978 senesinde bir işe giderken geçirdiği trafik kazası iş yaşamını bırakmasını gerektirir. Yüzünde 33 dikiş, kafatasında çatlak mevcuttur. Kolu kopmuştur, defalarca ameliyat olur… Tekrar hayata dönmesinin şerefine annesi ona bir seyahat armağan eder. Dönüşünde artık bir daha çalışma hayatına dönmez ama sosyal etkinlikler, sempozyumlar organize edip, dünyanın dört bir köşesinden konuklar çağırarak devam ediyordir.

Bir daha evlenmeyen Günseli Başar, babasından aldığı emekli maaşı ve İstanbul Etiler’deki evinin kirasıyla geçindi.

1995 senesinde Bodrum Turgut Reis’e yerleşen Günseli Başar, bol bol resim yaptı, beş-altı kez İstanbul ve İzmir’de resim sergisi açtı. Duman adlı kedisiyle beraber yaşadı.

1995 senesinden beri Bodrum’da yaşayan Günseli Başar, ömrünün son senelerında Alzheimer hastalığına yakalanınca son iki senesinde İstanbul’da yaşayan kızı Aslı Tunca’nın evine getirildi.

Günseli Başar, 20 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da 81 yaşında ölmüştür. Ölmeden önce yerini ayırttığı Bodrum Turgut Reis Akçaalan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Evlilikleri :

1.eşi : 23 yaşında iken 1955 senesinde kendisinden 18 yaş büyük İş adamı Kutsi Beğdeş ile evlendi, kısa bir sürede boşandı.
2.eşi : 17 Mart 1958 tarihinde İzmir Belediye Başkanı Faruk Tunca ile evlendi, 1964 senesinde boşandı. Aslı Tunca (d.1960) adında bir kızı mevcuttur.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün