Harriet Tubman Kimdir? Nerelidir?

Harriet Tubman Kimdir? – Harriet Tubman Evi Nerede? – Harriet Tubman Nereli?

Harriet Tubman kimdir?, Harriet Tubman kaç yaşında?, Harriet Tubman evi nerede?, Harriet Tubman nerelidir? Harriet Tubman ev adresi?, Harriet Tubman kaç yaşında?, Harriet Tubman nerede oturuyor?, Harriet Tubman nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Harriet Tubman hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.Mart.182210.Mart.1913 senesinde doğan Harriet Tubman şu an için 91 yaşında ve Balık burcundandır. Harriet Tubman doğum yeri ise Dorchester County, Maryland, ABDAuburn, New York, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise HemşireAktivist olarak devam ettirmektedir.

Harriet Tubman Kimdir?, evi nerede?

20 Nisan 2016‘da ABD başkanı Barack Obama’nın onayladığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığının $20’lık banknotlara Başkan Andrew Jackson‘ınki yerine Harriet Tubman‘ın portresinin konacağını açıkladı. Ancak 2020 senesinde tedavüle gireceği açıklanan 20 dolar, ABD başkanı Donald Trump onaylamadığı için yapılamadı.

Harriet Tubman, Mart, 1822 tarihinde Dorchester County, Maryland, ABD’de Harriet Green ve Ben Ross adlı kölelerin 9 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Asıl adı Araminta “Minty” Ross’dır. Kökenleri Afrika‘dan gemilerle getirilen kölelere dayanmaktadır. Annesi Harriet, Mary Pattison Brodess’ın aşçılık yapan kölesi ve babası Ben ise Anthony Thompson’ın marangozlukla uğraşan kölesi idi. Harriet Tubman, beş-altı yaşlarına geldiğinde sahibesi Brodess onu “Miss. Susan” adlı birine, çocuklarına dadılık yapması için kiralamıştır.

Çocukların uyanıp ağladığı zaman kırbaçlandığı ve hatrında kalan bir günde kahvaltı saatinden evvel beş kere kırbaçlandığını anlatmıştır. O gün kazınan yaraları ömür boyu taşıdığını ifade etmiştir. Yaşadığı eziyetlere direnmek için kaçmış ve beş gün boyunca dışarıda saklanmıştır. Büyüdükçe farklı görevler için kiralanan Araminta, tarlada ya da ormanda çalışmak, çeşitli yükleri taşımak, öküzlerle ilgilenmek gibi daha ağır işlere verilmiştir. Bu zamanda yediği bir dayakta başına dirhemle vurulması ömür boyu çekeceği baş ağrılarına, sanrılara, epilepsi nöbetlerine neden olmuştur.

Okuma yazma bilmeden yetişen Araminta, annesinin anlattığı İncil kıssalarıyla büyüdü ve bu onun ileriki yaşlarda dini inancını şekillendiren temel etkenlerden biri oldu. Yeni Ahit’teki kölelerin itaatkar olması içeriğini eleştirdi ve Eski Ahit’teki kurtuluş kıssalarına önem verdi. Dindar biri olan Harriet Tubman Epilepsi hastalığı sebebiyle gördüğü sanrıları Yaratıcı’nın bir ilhamı ve yol göstericiliği olarak değerlendirdi.

1844 senesinde John Tubman adında özgür bir Siyahi Amerikalı ile evlendikten sonra adını Harriet olarak değiştirdi. Mevcut kurallar çerçevesinde özgür bir baba ve köle bir anneden doğan çocuğun da köle yer alacağını kavrayan Harriet Tubman bu zaman içinde çocuk sahibi olmaz.

Köle olarak doğan Harriet Tubman, 1861 senesinde Amerikan İç Savaşı esnasında Konfederasyon aleyhine çalışıp Birlik lehine casusluk yapmış hemşiredlr. Port Royal’de hemşire olarak orduya hizmet etti ve yerel bitkileri tercih ederek özellikle dizanteri’den muzdarip askerlere ilaç sağladı. Güney Caɾolina’da 750 kölenin kurtarılmasına ve Güney güçleɾinin askeɾi üsleɾine hasaɾ veɾilmesini sağlayan Combahee Nehri Baskını’nı yönetti. Dönemin gazeteleri Tubman’ın çabalarını vatanperver, dirayetli, enerjik ve tecrübeli olarak manşetlere taşıdı.

17 Eylül 1849 tarihinde Ben ve Henry adlı kardeşleri ile kölelikten kaçarak Pensilvanya, Philadelphia’ya gitti. Burada William Stili ile tanışır. Stili, kölelik karşıtlarının ve eski kölelerin kurduğu, özenle inşa edilmiş gizli ev, tünel ve yollardan oluşan Yer Altı Demiryolu’nun önderidir. Daha sonra Maryland’e tekrar dönerek ailesini de kölelikten kurtarmıştır. Maryland’e döndüğünde kocasının yeniden evlendiğini ve ona katılmak istemediğini gördü.

“Yeraltı Demiryolu” (Underground Railroad) adını verdiği gizli yollar ve güvenli evleri tesis etmiş ve kölelik karşıtı ağı kurarak eylemlerine devam etmiştir. On bir yıla yakın süre boyunca toplamda On üç sefer ile yetmiş köleyi ve aileyi kölelikten kurtarmıştır. Kölelik karşıtı önderlerden John Brown‘a da yardım etmiş ve Harpers Ferry’ye yapacağı baskın için adam toplamasını sağlamıştır. Amerikan İç Savaşı sonrasında kadın hakları hususunda eylemlere ağırlık vermiştir. Kadınlara oy hakkı verilmesini savunan ve Süfrajet Hareketi’nin ileri gelen isimlerinden olan Harriet Tubman 1913’te yaşamını kaybettikten sonra Amerikan toplumu için cesaret ve özgürlüğün sembol isimlerinden biri olmuştur.

1859 senesinde New York, Auburn’da bir arsa satın aldı ve Amerikan İç Savaşından sonra oraya yerleşti. Daha sonra, Tubman, Kilise yaşamında yoğun bir halde yer aldı, Afrika Metodist Piskoposluk Zion Kilisesi ile yakın işbirliği içinde çalışmaya başladı ve yaşlılar için bir ev inşa etmek için arazi bağışladı.

20 Nisan 2016‘da ABD başkanı Barack Obama’nın onayladığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığının $20’lık banknotlara Başkan Andrew Jackson‘ınki yerine Harriet Tubman‘ın portresinin konacağını açıkladı. Ancak 2020 senesinde tedavüle gireceği açıklanan 20 dolar, ABD başkanı Donald Trump onaylamadığı için yapılamadı.

Evlilikleri :

1.eşi: John Tubman (e. 1844–1851)
2.eşi: Nelson Davis (e.1869; ö. 1888)

Harriet Tubman, 10 Mart 1913 tarihinde Auburn, New York, ABD’de 91 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün