Biyografi

Hasan Kalyoncu Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hasan Kalyoncu kimdir?, Hasan Kalyoncu kaç yaşında?, Hasan Kalyoncu evi nerede?, Hasan Kalyoncu nerelidir? Hasan Kalyoncu ev adresi?, Hasan Kalyoncu kaç yaşında?, Hasan Kalyoncu nerede oturuyor?, Hasan Kalyoncu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hasan Kalyoncu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.194922.Kasım.2008 senesinde doğan Hasan Kalyoncu şu an için 59 yaşında ve burcundandır. Hasan Kalyoncu doğum yeri ise Çaykara, Trabzonİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Hasan Kalyoncu Kimdir? – Hasan Kalyoncu Evi Nerede? – Hasan Kalyoncu Nerede Oturuyor?

Hasan Kalyoncu Kimdir?, evi nerede?

Hasan Kalyoncu, 1949 senesinde Trabzon Çaykara’da doğmuştur. Babası Mehmet Kalyoncu’dur. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da bitirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesinden makine mühendisi olarak mezun oldu.

Erzurum Atatürk Üniversitesinde okurken, Milli Türk Talebe Birliğine girdi. Buradaki siyasi Hareketleri Milli Nizam partisinin kurucusu Necmettin Erbakan’ın dikkatini çekti. Bir Erzurum gezisinde Necmettin Erbakan ile tanıştı. Erbakan’la birlikte bir çok temel atma törenlerine gitti. Necmettin Erbakan’ın Hasan Kalyoncu’yu sevmesi üzerine 1972 senesinde kurduğu Milli Selamet partisinde bir çok görevler verdi. Milli Selamet partisinin 1974 senesinde CHP ile koalisyon yapması üzerine Hasan Kalyoncu’nun hem siyasette hem de işadamlığında yıldızı hızlı bir halde parladı.

Turgut Özal’la da tanıştığı için onun ANAP partisinin görevde olduğu senelerda da işleri iyi gitti. Hasan Kalyoncu, hem Milli Selamet partisi, hem de Anavatan partisi zamanında inşaat sektöründe hızlı bir halde büyüdü. Daha sonra Hasan Kalyoncu’ya Refah Partisinin iktidar ortağı zamanlarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan’da büyük destek verdi.

Hasan Kalyoncu, Ak Partinin kuruluşunda büyük maddi destekler sağlayınca hem Abdullah Gül, hem de Recep Tayyip Erdoğan’ın en sevdiği işadamlarından biri oldu.

1980 senesinde Gaziantep’de Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfını kurdu. 1998 senesinde Gaziantep Özel Erdem Okulları’nın açılmasına öncülük eden Kalyoncu, bunun yanında da Özel Erdem Okulları’nın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Hasan Kalyoncu, üniversiteyi bitirdikten sonra babası Mehmet Kalyoncu’nun askerliğini yaptığı BitlisTatvan‘a yerleşti. İnşaat mütahitliğine başladı. 1973 senesinde Gaziantep’de bir okul inşaatının ihalesini aldı.

Hasan Kalyoncu, kardeşleriyle birlikte 1974 senesinde dört kardeş ortak Kalyon İnşaat’ı kurdu. Orhan Cemal, Ahmet, Turan adında kardeşleri var. Bu ortaklık 12 Eylül 1980’e kadar devam etti. Kardeşlerinden Turan Kalyoncu, Ankara’ya yerleşerek ayrı bir firma kurdu.

1974 senesinden beri, üniversite, hastane, konut, okul, karayolu, köprü, tünel, arıtma tesisi, isale hatları, atık su tünelleri, endüstriyel tesis gibi projeleri gerçekleştiren Kalyon İnşaat, Katar, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan ve Irak gibi bir çok ülkede faaliyet gösteriyor.

1981 senesinde İspa A.Ş., inşaat alanında, 1989 senesinde, merkezi Gaziantep’te olan, PVC Plastik sanayi alanında faaliyetleri bulunan Kalyon Plastik San. Tic. Ltd. Şti.’ni kurup, sanayi alanında başarılı bir ilerleme göstererek bu şirketi gelişmiş bir firma haline getirdi. 1992 senesinde Ankara‘da Pvc alanında ek bir fabrika kurarak plastik sanayinin gelişmesine büyük katkıda bulundu. Aynı yıl, Ankara’da doğalgaz boru üretimine başladı. 1997 senesinde, enerji sektöründe Kalen adı altında faaliyet gösteren firmayı kurdu.

2003 senesinde İnegöl Gaz Dağıtım Sanayi ve Tic. A.Ş (İNGAZ) şifrketinı kurarak bu firmayı faaliyete geçirdi.

Hasan Kalyoncu, Nevin Kalyoncu ile evli ve 4 çocuğu vardı. Hasan Kalyoncu’nun oğlu Ömer Faruk Kalyoncu‘nun İstanbul’daki nikah töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin TBMM Başkanı Bülent Arınç ile birlikte nikah şahitliği yaptı. Grand Cevahir Oteli’ndeki bu nikah töreninde, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül‘ün de aralarında bulunduğu 11 bakan hazır bulunmuştu.

Diğer bir oğlu Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, Yıldırım Demirören‘in kızı Yelda Demirören ile Sarayı’nda gerçekleştirilen törenle 13 Nisan 2019 tarihinde evlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal‘ın kıydığı nikahta, çiftin şahitliğini cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan yaptı.

Hasan Kalyoncu, 22 Kasım 2008 tarihinde İstanbul’daki işyerinde çalışma bürosunda temelini atmak istediği üniversite projesi üzerine o zamanki İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte otururken, geçirdiği kalp krizi sonucu 59 yaşında vefat etti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, daha sonra kardeşleri tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde Gazikent Üniversitesi adıyla Gaziantep’te kuruldu. 2009-2010 eğitim-öğretim senesinde faaliyetlerine başladı. Sonra okulun adı Hasan Kalyoncu Üniversitesi oldu.

Kalyon İnşaat’ın Projelerinden Bazıları Şöyle:
Taksim yayalaştırma projesi
Metrobüs ulaşım hattı
Mecidiyeköy katılımı Çağlayan Kavşağı Yol Yapımı
Bakırköy Adliyesi Binası
3. havalimanı projesi
Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi
127 km uzunluğunda, 3000mm Türkiye’deki En Büyük Çaplı Çelik Boru İsale Hattı
520 km Çelik Boru İsale Hattı
1000 km Şebeke Hattı
354 km Karayolu İnşaatı
12 km Karayolu Tüneli
18 km 3000 TBM Atık Su Tüneli
12 bin 500 Konut
2.500.000 m2 Bina İnşaatı
10.000 Kişilik Öğrenci Yurdu
1.000 Yataklı Hastane

Kalyon İnşaat’ın 2000’li Yıllardan Sonra Proejeleri :
2001- Ulus-Zincirlikuyu arası bağlantı yolu yapımı
2004- Yeşilvadi konakları
2005- Bakırköy Adalet Binası inşaatı
2006- Kalen Hidroelektrik Santrali inşaati
2007- Ataköy atık su arıtma tesisi inşaatı
2008- Melen İsale Hattı inşaatı
2010- Çanakkale – Ezine Ayvacık Devlet Yolu yapımı
2011- Atık Su Tünel İnşaatı
2012- Mersin Öğrenci Yurdu İnşaatı
2012- KKTC Askılı Sistem Deniz Geçişi
2013- Irak Erbil DUHOK Su Temini projesi
2013- Başakşehir Stadyum İnşaatı
2013- İstanbul Yeni Havalimanı projesi

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün