Biyografi

Hazal Ocak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Hazal Ocak kimdir?, Hazal Ocak kaç yaşında?, Hazal Ocak evi nerede?, Hazal Ocak nerelidir? Hazal Ocak ev adresi?, Hazal Ocak kaç yaşında?, Hazal Ocak nerede oturuyor?, Hazal Ocak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Hazal Ocak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Haziran.1990 senesinde doğan Hazal Ocak şu an için 31 yaşında ve İkizler burcundandır. Hazal Ocak doğum yeri ise Adana olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Hazal Ocak Kimdir? – Hazal Ocak Evi Nerede? – Hazal Ocak Nerede Oturuyor?

Hazal Ocak Kimdir?, evi nerede?

Cumhuriyet Gazetesi yazarıdır. Cumhuriyet Gazetesi’nin kent ve çevre muhabiri olarak görev yapmaktadır.

Hazal Ocak, 19 Haziran 1990 tarihinde Adana’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2013 senesinde mezun oldu.

2012 senesinde Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Hazal Ocak, 2014 senesinden beri Cumhuriyet Gazetesi‘nde kent ve çevre muhabiri olarak çalışmaktadır.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan kazandığı gazetecilik bursuyla 2016 senesinde Berlin’de, Taz Gazetesi’nde çalıştı.

2019 senesinde “emsalsiz ihanet” başlıklı haber dizisiyle Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nü kazandı.

2020 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri kapsamı içinde Gazetecilik Ödülü dalında Cumhuriyet Gazetesi’nde 20 Ocak 2020 ve 14 Temmuz 2020 tarihlerinde yayımlanan “Damat İşi Biliyor” ve “İşte Burası Önemli!” başlıklı haberleri sebebiyle Sedat Simavi ödülünü aldı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) 2015 yılı Behzat Miser ödülüne layık görüldü. Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’ün 2017 senesinde gerçekleştirdiği En İyi Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri kapsamı içinde “Genç Gazeteci” ödülünü aldı. Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı (BIRN) ile Gazeteciler Cemiyeti’nin 2019’da ortaklaşa gerçekleştirdiği “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’nde” birincilik ödülüne layık görüldü. 2019 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 60. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamı içinde “ekonomi ödülünün” sahibi oldu.

Hazal Ocak, Cumhuriyet Gazetesi’nde yazı işlerinde çalışan Serkan Ozan ile birliktedir.

Cumhuriyet Gazetesi’nde 6 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan “Boğaz manzaralı lüks müştemilat” başlıklı haberi sebebiyle hakkında tazminat davası açıldı. Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz; haberle, “kişilik haklarının ihlal edildiğini” iddia etti. Gazeteci Hazal Ocak ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’dan 1 milyon TL tazminat talep etti. Yargılama sürüyor.

Hazal Ocak, hakkında, Cumhuriyet Gazetesi’nde 6 Mart 2020 tarihinde, “Damat İşi Biliyor” başlıklı haberi sebebiyle iki ayrı dava açıldı. Haber, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “Kanal İstanbul” projesi güzergahı üzerinde arazi satın almasıyla alakalıydi. Berat Albayrak’ın şikayeti üzerine açılan ceza davasında “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı; sesli, yazılı ya da görüntülü bir iletiyle, alenen hakaret etmekle” suçlandı. Bir yıl iki aydan, iki yıl dört aya kadar hapsi istendi. Yargılama sürecinin sonunda 27 Ekim 2020 tarihinde, beraat etti. Berat Albayrak bunun bunun yanında, aynı haber üzerinden 200 bin TL manevi tazminat talep etti.

Hakkında; “Boğazda Kaçak Var” başlığı ile yayımlanan haberi sebebiyle iki ayrı dava daha açıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un şikâyeti üzerine açılan ceza davasında “terörle karşılaşmada görev almış bireyleri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal etmekle” suçlandı. Beş yıldan 14 yıla kadar hapsi istendi. Fahrettin Altun bunun bunun yanında, 250 bin TL manevi tazminat istedi.

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin açtığı ihalelerle alakalı haberi sebebiyle belediyenin açtığı davada yargılanıyor. Belediye, 20 bin TL manevi tazminat talep ediyor.

Hakkındaki tüm yargılamalar tutuksuz olarak sürüyor.

Kitapları :
2020 – İhanet : İstanbul’a Karşı İşlenen Rant Suçları

Ödülleri:
2015 – Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD), Behzat Miser ödülü
2017 – Bağımsız Gazetecilik Platformu P24’ün 2017 senesinde gerçekleştirdiği En İyi Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri kapsamı içinde “Genç Gazeteci” ödülünü aldı.
2019 – Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nü “emsalsiz ihanet” başlıklı haber dizisiyle kazandı.
2019 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 60. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri kapsamı içinde “ekonomi ödülünün” sahibi oldu.
2020 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 44. Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün