İsmail Akçay Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

İsmail Akçay kimdir?, İsmail Akçay kaç yaşında?, İsmail Akçay evi nerede?, İsmail Akçay nerelidir? İsmail Akçay ev adresi?, İsmail Akçay kaç yaşında?, İsmail Akçay nerede oturuyor?, İsmail Akçay nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için İsmail Akçay hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1942 senesinde doğan İsmail Akçay şu an için 79 yaşında ve burcundandır. İsmail Akçay doğum yeri ise Kesirven köyü (Yeni ismi Akçakaya), Balıkesir olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sporcu olarak devam ettirmektedir.

İsmail Akçay Kimdir? – İsmail Akçay Evi Nerede? – İsmail Akçay Nerede Oturuyor?

İsmail Akçay Kimdir?, evi nerede?

1968 senesinde Meksika Olimpiyatları’nda ve aynı yıl Tokyo Maratonu’nda dördüncü oldu.

İsmail Akçay, 1942 senesinde Balıkesir’de Merkeze 8 km uzaklıkta Kesirven köyünde doğmuştur. Köyünde ilkokulu bitirdi. Balıkesir’de ortaokulu bitirdikten sonra endüstri meslek lisesine girdi. Daha sonra Jandarma Astsubay Okuluna geçiş yaptı. Bu zamanda atletizme başladı. Jandarma astsubay olarak mezun oldu. Kros koştuktan sonra maraton dalına geçiş yaptı.

Milli maratoncu İsmail Akçay, jandarma astsubay iken gönül verdiği atletizmdeki kabiliyetlerini kısa bir sürede geliştirdi. Ordu Milli Takımı’nda senelerca başarıdan başarıya koşan İsmail Akçay, Türkiye’yi olimpiyatlarda ve dünya şampiyonalarında da temsil etti.

1964 senesinde Türkiye Maraton birinciliğini elde etti. 1972 yılına kadar bu başarısını sürdürdü.

Bu başarılar karşısında L’Equipe gazetesi, Akçay’ı “Dünyanın en iyi 10 maratoncusu” içerisinde göstermiş. Avrupa’da ilk üç atletten biri olmuş. Yine dünyaca ünlü spor dergisi World Sports, gerçekleştirdiği “Şeref Listesi” nin 6. sırasına onu koymuş. Milliyet gazetesinin, her sene yaptığı “Yılın Sporcusu” anketinde de İsmail Akçay1968 senesinde Türkiye’de “Yılın Sporcusu” seçilmiş.

1968 senesinde Las Vegas Dünya Maratonu Şampiyonası’nı, “42 kilometreyi koştuktan sonra 7 kilo verdi. Amerika’nın Lasvegas şehrinde yapılan maraton yarışını baştan sona önde götüren İsmail AKÇAY finiş yerinin yanlış gösterilmesi ile kesin birinci geleceği yarışı ikinci olarak bitirdi.

İsmail Akçay, 1968 senesinde Milliyet Spor Ödülleri atletizm dalında “Yılın Sporcusu” ödülünü aldı.

Tam 181 defa Milli formayı giymiş olan İsmail Akçay, 1975 senesinde aktif koşuculuğu bıraktıktan sonra antrenörlük yaptı. Veli Ballı, Mehmet Yurdadön ve Mehmet Terzi gibi atletleri yetiştirdi.

İsmail Akçay, 1966–1975 arası dokuz yıl maraton koşarak toplam 8 Türkiye Maraton şampiyonluğu, 2 kez Dünya Maraton ikinciliği, 2 kez Dünya Ordulararası Maraton ikinciliği, 2 kez Akdeniz Oyunları ikinciliği, 7 kez Uluslararası maratonlarda birincilik ve bir1 kez olimpiyat dördüncülüğü elde etti. 9 yıl boyunca toplam 160.000 km koşan İsmail Akçay, 2000 senesinde Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “ Yüz Yılın Atleti “ olarak onurlandırıldı ve ülkemizin de en başarılı Maratoncusu olarak Türk Spor Tarihine geçti. En kaliteli derecesi Olimpiyatlarda 4. olduğu yarışta elde ettiği 2.13.40’dır.

Balıkesir’de bir atletizm tartan pistine ve oturmakta olduğu Plevne mahallesindeki parka adı verilen İsmail Akçay, Jandarma Astsubayı emeklisi olarak yaşamını Balıkesir’de devam ettirirken; atletizm çalışmaları ile yeni şampiyonlar yetiştirme uğraşı veriyor. Adı verilen parka Eylül 2015 de heykeli dikilerek Balıkesir’e yaptıkları ile ölümsüzleştirilmiştir. Aynı biçimde adına maroton yarışları yapılmaya başlanmıştır.

Her yıl Balıkesir Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından adına İsmail Akçay Yarı Maratonu düzenlenmektedir.

Emekli jandarma astsubayı olarak Balıkesir’de ikamet eden İsmail Akçay, evlidir. 2 çocuğu mevcuttur.

Atletizmde Başarıları :
1964 senesinde Türkiye Maraton birinciliğini elde etti.1972 ye kadar bu başarısını sürdürdü.
1966 – Saraybosna’da yapılan Balkan Oyunları’nda maraton birincisi oldu.
1967 – Tunus’da Akdeniz Oyunları’nda ikinci oldu
1967 – İstanbul’da Balkan Şampiyonası’nda maratonda birinci oldu
1968 – Las Vegas’ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1968 – Meksika’daki 1968 Yaz Olimpiyatlarında Maratonda dördüncü oldu.
1968 – Japonya’da Fukuoka Maratonu’nda dördüncü oldu.
1969 – Las Vegas’ta, Las Vegas Maratonu’nda ikinci oldu
1969 – Balkan Oyunları Sofya maratonu üçüncüsü
1971 – Balkan Oyunları Zagreb maratonu birincisi
1971 – Akdeniz Oyunları İzmir maratonu ikincisi
1972 – Balkan Oyunları İzmir maratonu üçüncüsü
1973 – Balkan Oyunları Atina maratonu birincisi.

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker