Köpek Tavuk Yer mi? Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi?

Köpek Tavuk Yer mi? Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi?, hayvanlar ile ilgili Köpek Tavuk Yer mi? Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi? başlığı altında bilgiler paylaştık.. Köpek Tavuk Yer mi? Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Köpek Tavuk Yer mi? Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi?

Köpekler yalnızca aç oldukları zaman yemek yemezler, arada bir sırf oyun oynamak için yahut can sıkıntısını gidermek için karınlarını doyururlar. Mesela bazı köpek cinsleri doyduğunu hiçbir zaman anlamaz ve tok olsalar dahi sırf o besini yemek istedikleri için midesine indirirler. Her şeyi zamansız yedikleri için kısa bir sürede hasta olurlar yahut çoğunlukla bağırsak poblemleri meydana gelebilir. Ev köpeğiniz varsa; onu nasıl düzenli besleyeceğinizi yahut hangi gıdaların ne zaman, ne kadar miktarda verilmesi gerektiğini çok iyi bilirsiniz.

Bilginiz olmasa dahi en azından veterinere danışırsınız ve köpeğinizin sağlıklı beslenip, uzun ömürlü yaşaması için elinizden geleni yaparsınız. Ev köpeğinizin yanında sokak köpeği besliyorsanız, o hususta bunun bunun yanında bilgi sahibi olmalısınız. Sokak köpekleri dışarıdaki tehlikelere karşı daha dirençlidir, hatta kötü bireylerin koyduğu zehirli yiyecekleri yedikten sonra kusarak içindeki zehri çıkarabiliyorlar. Bunu yapamayan köpekler, sırf bireylerin köpek sayısı azalsın fikriyle ve göz zevki için zehri tükettikten sonra hayatlarını kaybediyorlar.

Sokak köpeklerinin bağışıklık sistemi, ev köpeklerine göre daha kuvvetlidür ve her türlü mikrobu vücutlarına aldıkları için dirençleri daha fazladır. Bunu şöyle aklınıza getirebilirsiniz; grip enfeksiyonu geçirmeye alışık olan insan başına gelecek belirtileri bilir ve bunun nasıl geçeceğini çok iyi bilerek, kendini rahatlıkla iyileştirir. Bağışıklık sistemi düşük olan ve hastalıklara karşı direnci olmayan insanlar, grip gibi basit hastalığı bile çok zor atlatabilirler.

Köpekler içinde aynı şey geçerlidir ve bundan dolayı sokak köpeklerinin ömrü, diğer köpek cinslerine göre daha uzun olduğu söylenir. Ev köpekleri daha hassas oldukları için ve istedikleri zaman rahatlıkla beslenebildikleri için açlık yahut susuzluk görmezler. Sokak köpeklerinin avcılık içgüdüleri çok gelişmiş olduğundan kanatlı hayvanları ve tavukları avlamak için yahut sırf oyun olsun diye koşturuyorlar. Bunu gören insanlarda sokaktaki köpeklerin beslenmesi için kapılarının önüne tavuk eti bırakıyorlar. Peki, köpek tavuk yer mi? yahut herhangi zararı var mı? ayrıntılı biçimde araştırmaya koyulduk.

Köpek Canlı Tavuk Yer mi?
Köpek Canlı Tavuk Yer mi?

Köpekler Canlı Tavuk Yiyebilir mi?

Köpeklerin yaradılışında kovalamak, avlamak ve yakalamak olduğu için dikkatini çektiği her hayvanın peşinden koşmak ister. Sokak köpekleri dışarıda kümes yahut tavuk gördüğü zaman hemen koşarak oraya gider ve tavukları yakalamaya çalışır. Tavuklar, köpeklerden kaçarken genelde bi hayli hızlı ve düzensiz koştukları için boyunları kırılır yahut kalp krizinden ölebilirler. Hatta tavuklar o esnada ölmeseler bile çok korktukları için depresyona girerler ve uzun süre kıpırdamadan durup, yumurtlamazlar.

Köpekler, tavukları gerçekten yemese bile sırf onlarla oynamak için kovalayabilir yahut oyalanmak için koşturabilirler. Her köpek böyle yapmaz tabii ki, bazıları da sırf canlı tavuğu yemek için kümeslere girebilir. Yakaladığı tavukları ısırarak ağzında sallar yahut patileriyle üstüne basıp, hareketlerini kısıtladıktan sonra rahatlıkla tüketmeye başlayabilirler. Bu tamamen köpek cinslerine göre ve davranışlarına göre değişkenlik gösterse de yaşadığınız yerde kümesler varsa çok dikkatli olmalısınız.

Sırf köpeğiniz tavukları kovalıyor ve öldürüyor diye şikayet edilebilirsiniz ve yetkili bireyler aracılığıyla dostunuz elinizden alınabilir. Hatta her köpeğin tavuğa alerjisi olmasa da bazı köpeklerin tavuklara ve tavuk etine alerjisi olduğu için yedikleri zaman vücutlarında bazı bulgular ortaya çıkabilir. Tüm bundan dolayırden dolayı köpeğinizi yalnız başına dolaşmaya bırakmayın veya kümes bulunan yerlerde bulunmamaya çalışın.

Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi?
Köpeklere Tavuk Eti Verilir mi?

Tavuk Eti Köpeklere Zararlı mı?

Her köpeğin tavuklara karşı alerjisi yoktur ve bundan dolayı tavuk eti yeseler bile hiçbir zararı olmaz. Genetikleri gereği bazı köpeklerin canlı tavuklara yahut tavuk etine karşı alerjisi olup, yedikleri zaman zararını görebilirler. Mesela; Albino, Dalmaçya, Labrador ve Alman Kurtları genetik olarak alerjiye çok yatkın oldukları için tavuklara karşı alerjileri var mı diye mutlaka muayeneden geçmeliler. Eğer yavru yahut yetişkin köpeğiniz bu cinslerden bir diğerideğilse bile içinizin rahat etmesi için kan yahut deri testleri yapılıp, dostunuzun tavuğa karşı alerjisi olup olmadığını kesin yoldan anlayabilirsiniz. Bilmeden tavuk yerse bazı alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir;

  • Cilt ve deri kaşıntısı,
  • Tüy döküntüsü,
  • Baş, boyun ve alt karın bölgesinde yaralar oluşması
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Daha fazla ısırma eylemine bulunması,
  • Göz kapaklarında, kulaklarda kızarma ve şişme,
  • Bazı zaman egzama gibi kızarıklar oluşması.

gibi belirtileri sıralayabiliriz. Köpeğinizin testlerden sonra tavuğa karşı alerjisi çıkarsa, tavuk etinden yahut tavuk eti bulunan mamalardan uzak kalması gerekecektir. Yani ömür boyu sınırlı diyet içinde olacak desek, daha doğru olur. Köpeğinizin tavuğa karşı herhangi bir alerjisi yoksa bile yine de veterinere danışarak, belirli günler tavuk etini pişirip dostunuza verebilirsiniz. Köpekler eti çok sevdiği için tavuk etini de afiyetle yiyeceklerdir.

Köpeklere Tavuk Eti Nasıl Verilir?

Köpeğinizin tavuğa karşı alerjisi yok diye çok fazla tavuk eti vermemelisiniz. Mesela haftada yalnızca bir gün belirleyerek tavuk eti yemesine izin verebilirsiniz. Köpeğinize kesinlikle tavuk eti çiğ vermemelisiniz, çünkü zehirlenmesine neden olmaktadır ve üzerindeki bakterilerden dolayı bağışıklık sisteminde riskler oluşabilir. Tavuğu fırında yahut mangalla pişirmek yerine, en sağlıklı olan yolu seçerek haşlayabilirsiniz. Tavuk haşlandığı zaman vitamini kaybetmez ve köpeğiniz yedikten sonra alması gereken tüm mineralleri alacaktır. Tavuk suyuna yahut tavuğa ekstra olarak tuz, yağ ve baharat eklememeye dikkat etmelisiniz.

Tavuğu olması gerektiği gibi haşladıktan sonra etlerini ayırın; mamasına yahut ekstra gıdalarla (çok az ekmek, pirinç yahut yoğurt) karıştırarak köpeğinizin yemesini sağlayabilirsiniz. Tavuğun çok sıcak ve soğuk olmamasına dikkat edin, ılık duruma geldiği zaman dile getirdiğimiz metotlarla köpeğinize tavuk eti yedirebilirsiniz. Eğer yavru köpeğiniz varsa veya sokaktaki yavruları besliyorsanız, aynı şeyi onlar içinde uygulayabilirsiniz. Yavru köpekler anne sütü aldıkları için bağışıklık sistemleri kuvvetlidür ve alerjik reaksiyonların meydana gelmesi daha düşüktür. Yavru köpek kuru mamalara geçiş yaptıysa, tavuk haşlamasını yedirebilirsiniz.

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker