Biyografi

Korkmaz Yiğit Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Korkmaz Yiğit kimdir?, Korkmaz Yiğit kaç yaşında?, Korkmaz Yiğit evi nerede?, Korkmaz Yiğit nerelidir? Korkmaz Yiğit ev adresi?, Korkmaz Yiğit kaç yaşında?, Korkmaz Yiğit nerede oturuyor?, Korkmaz Yiğit nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Korkmaz Yiğit hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Nisan.1943 senesinde doğan Korkmaz Yiğit şu an için 78 yaşında ve Koç burcundandır. Korkmaz Yiğit doğum yeri ise Erzincan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Korkmaz Yiğit Kimdir? – Korkmaz Yiğit Evi Nerede? – Korkmaz Yiğit Nerede Oturuyor?

Korkmaz Yiğit Kimdir?, evi nerede?

Korkmaz Yiğit, 10 Nisan 1943 tarihinde Kars‘tan Erzincan‘a göç etmiş Azeri asıllı bir ailenin çocuğu olarak Erzincan’da doğmuştur. İstanbul’da Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra müteahhitlik yapmaya başladı.

Korkmaz Yiğit, 1990’lı senelerın başında İstanbul’da gerçekleştirdiği üst-gelir grubuna dönük inşaat projeleriyle adını açıkladı.

1997 senesinde Bank Ekspres’i Doğuş Holding’ten 85 milyon dolara satın alarak Korkmaz Yiğit Holding bünyesine kattı. Bank Ekspres, Ekspres Yatırım, Ekspres Leasing, Ekspres Factoring ve Ekspres Danışmanlık’ın da katılımıyla sayıları artan şirketlerini 1997’de holding çatısı altında topladı. Daha sonra da 1998 senesinde Kanal 6, 1998 senesinde Kanal E ve Genç TV televizyon kanalları ile 1998 senesinde Ateş gazetesi ile birlikte Yeni Yüzyıl gazetesini ve 1998 Ekim ayında Milliyet gazetelerini satın alarak medya işine girdi.

Milliyet Gazetecilik A.Ş. ve AD Yayıncılık A.Ş.’nin toplam 310 milyon dolar değer biçilen hisselerinin çoğunluğu Korkmaz Yiğit grubuna devredildi.

İnşa ettiği binalardan sonra en büyük hayalinin ”bir banka sahibi olma” olduğunu söyleyen ünlü isim Yiğit, Etibank’ın hisse satışı ihalesine girdi fakat ihalede sunduğu teklif ”hayali teklif” olarak kabul edilince hayalleri kısa bir zaman için suya düştü. Ancak bu olaydan kısa bir süre sonra 1998 senesinin Ağustos ayında gerçekleştirilen Türk Ticaret Bankası’nın % 84.52 pay oranlı hissesinin satış ihalesinde, en uygun teklifi vererek kazanmayı başararak en büyük hayalini gerçekleştirmiş oldu.

1998 senesinde Türk Ticaret Bankası’nın yüzde 84.52’lik hissesinin satışı ihalesini 600 milyon dolar ile kazandı fakat ihale sürecinde Alaattin Çakıcı‘nın devreye girdiği anlaşılınca, ihale iptal edildi. Alaattin Çakıcı ile görüşmelerinin kayıtları, CHP milletvekili Fikri Sağlar tarafından basına bilgisi verildi. Bunun üzerine Yeni Yüzyıl gazetesi kapandı. Milliyet gazetesi çalışanlarının baskısı üzerine, gazetenin satışı ve sonrasında TürkBank ihalesi iptal edildi.

Bank Ekspres davasında, ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ ve ‘Özel belgede sahtecilik’ suçlamalarından 4.5 ay tutuklu yargılanan Korkmaz Yiğit, 3 yıl 9 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. 2003 senesinde dosya üzerinde inceleme yapan Yargıtay, Korkmaz Yiğit’e verilen mahkumiyet kararını zaman aşımına girdiği için bozarak davayı yok etti. Hapishaneye girdikten sonra Yeni Yüzyıl ve Ateş gazetelerini Okay Gönensin‘e, Milliyet’i Aydın Doğan‘a, Kanal 6 televizyonunu da Ahmet Özal‘a iade etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün