Biyografi

Levon Panos Dabağyan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Levon Panos Dabağyan kimdir?, Levon Panos Dabağyan kaç yaşında?, Levon Panos Dabağyan evi nerede?, Levon Panos Dabağyan nerelidir? Levon Panos Dabağyan ev adresi?, Levon Panos Dabağyan kaç yaşında?, Levon Panos Dabağyan nerede oturuyor?, Levon Panos Dabağyan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Levon Panos Dabağyan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Kasım.193307.Mayıs.2017 senesinde doğan Levon Panos Dabağyan şu an için 84 yaşında ve Akrep burcundandır. Levon Panos Dabağyan doğum yeri ise Aksaray, Fatih, İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Levon Panos Dabağyan Kimdir? – Levon Panos Dabağyan Evi Nerede? – Levon Panos Dabağyan Nerede Oturuyor?

Levon Panos Dabağyan Kimdir?, evi nerede?

Türkiye Ermenisi araştırmacı-yazar olan Levon Panos Dabağyan, Alparslan Türkeş ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile alakalı kitap yazan ilk Ermenidir.

Levon Panos Dabağyan, 11 Kasım 1933 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesi Aksaray’da Ermeni bir aile olan Kirkor Karacıyan ve Siranuş Dabağyan’ın çocuğu olarak doğmuştur. Baba tarafı Van‘dan Kastamonu‘ya ve oradan da İstanbul‘a göç eden Karacıyanlar ve anne tarafı ise ErzurumVan yöresinden İstanbul‘a göç eden Dabağyanlar’a dayanmaktadır. Dabağyan ailesi Ermeni Apostolik Kilisesi’ne mensuptur. Babası Krikor Efendi ailevi bir sebepten dolayı Dabağyan soyadını alarak evlatlarına da aynı soyadını vermiştir. İlkokul-ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’daki Ermeni okullarında bitirdi.

Ailesi gibi kuyumcu olacakken başka mesleklere yöneldi. Yıllar boyunca çeşitli gazetelerde yazarlık yaptı. Bir süre patrikhanenin basın sözcülüğünü de yaptı.

Türk vatandaşı olan Levon Panos Dabağyan, 1954 senesinde bahriyeli olarak askerliğini yaptı.

1967 senesinde gazeteciliğe “Yeni İstanbul” gazetesinde muhabir olarak başladı. Son Havadis, Bugün, Hakikat, Yeşil Belde, Anadolu Ekspres, Milli Ekonomi ve Ziraat, Bizim Mücadele, Durum, Yeni Gazete, Ortadoğu, Bâb-ı Ali’de Sabah, Tercüman, Gavroş, Parev, Artar ve Nov Artar gazetelerinde makaleler ve çeşitli yazılar yazdı.

Levon Panos Dabağyan, 2005 senesinde Ankara‘da yapılan Türk Metal-İş Sendikası ve Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Tarihi Gerçekler” konferansında “Bugün bir TürkiyeErmenistan savaşı çıksa, kesinlikle Türk cephesinde yer alır ve Ermenistan‘a karşı savaşırdım. Ermenistan’ın toprak isteklerinin arkasında, aslında bir Ermeni devleti kurmak değil, büyük İsrail‘i gerçekleştirmek emeli yatmaktadır” diye konuştu. Ayrıca Zeytunların kökeninin Pakraduniler olduğunu ve Zeytun İsyanı’nın arkasında Fransa ve Vatikan’ın bulunduğunu, isyanın düzenleyicilerinin Pakraduniler olduğunu ileri sürmüştür.

Türkiye Ermenisi araştırmacı-yazar olan Levon Panos Dabağyan, Alparslan Türkeş ve Milliyetçi Hareket Partisi ile alakalı kitap yazan ilk Ermenidir. Türk tarihinde Ermenilere yapılmış bir soykırımın olmadığını savunmuştur. Türkiye’nin doğusunda isyan çıkaran Ermenilerin sürüldüğünü söyleyen Dabağyan, Türk Tarih Kurumu Tarih Araştırmaları Grubunda çalışmıştır.

Dabağyan, 1915’te yaşananları yok saymaz, fakat ‘soykırım’ da demez; bunun yerine ‘1915 Tehciri Faciası’ ya da ‘1915 Tehciri Trajedisi’ der; 1915’i uğursuz bir yıl olarak niteler. Ona göre 1915’ten Türk halkı değil İttihat ve Terakki yönetimi sorumludur

Levon Panos Dabağyan, 1959 senesinde eşi Eliz ile evlendi ve evliliğinden 1960’ta Alis isimli kızları oldu.

1967 senesinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne giren ve sonrasında MHP‘de bir dönem yöneticilik yapmış olan Levon Panos Dabağyan, 1969 senesinde MHP’den İstanbul milletvekili adayı olmuştur. MHP‘nin amblem olarak üç hilal figürünü seçmesine vesile olmuştur.

Kendini ‘Osmanlı Ermenisi’ olarak tanımlayan Levon Panos Dabağyan, MHP camiasında ‘Levon Amca‘ olarak da bilinir. Levon Panos Dabağyan, 2013 senesindeki bir röportajında şunları söylemişti:

1969 senesinde, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, Adana‘da büyük kongresini topladı. Bu kongre partinin adının Milliyetçi Hareket Partisi olduğu ve genel başkanlığa Alparslan Türkeş‘in getirildiği kongredir. O zamanda Alparslan Türkeş‘in yakın etrafında yer alıyordum kongrede yerimi aldım. Parti Atsızcılar (Nihal Atsız) ile Türkeşçilerin çekiştiği bir virajdaydı. Partinin ambleminin ne yer alacağı gündeme gelince, Atsızcı kanat ‘kurt’un amblem olarak seçilmesini önerdi, fakat ben ‘Biz Osmanlıyız! Bize üç hilal yakışır!’ diyerek bağırdım. Bu çağrım alkışlarla desteklendi ve partinin amblemi olarak üç hilal seçildi. Böylelikle üç hilal MHP, kurt ise Ülkü Ocakları amblemi oldu.”

Levon Panos Dabağyan, 7 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da 84 yaşında ölmüştür. Şişli Ermeni Mezarlığına defnedilmiştir.

Kitapları :
1973 – Çağ Açan Hükümdar –Fatih
1993 – Türkiye ermenileri tarihi
2001 – Pearl-Harbur’dan Hiroşima’ya
2002 – Osmanlı’da şer hareketleri ve II. Abdülhamid Han
2003 – Kemalizm Işığında Azınlık Gözüyle Atatürk
2004 – Zaman tünelinde tüm yönleriyle sinema dünyası
2005 – Fatih ve Fetih Olayı
2005 – Paylaşılamayan Belde Konstantiniyye
2006 – 100 makale, 100 yorum
2006 – Türk cihan hakimiyetine açılan yol: Malazgirt Meydan Muharebesi (26-Ağustos-1071)
2006 – Zaman tünelinde Şehr-i İstanbul’un seyir defteri: semt-i Eyyüb, semt-i Eminönü, semt-i Yeşilköy
2007 – Emperyalistler kıskacında Ermeni tehciri: Türk Ermenileri
2009 – Başbuğ Türkeş ve milliyetçilik: siyasi hayatım ve düşüncelerim
2010 – Tarihin ışığında Ermeni meselesi ve 1915 kaosu
2011 – Geçmişten günümüze Millet-i sâdıka 1: Osmanlı Ermenileri
2012 – Geçmişten Günümüze Millet-i Sâdıka-2: Sanat Dünyamızda Ermeniler
2013 – Geçmişten Günümüze Millet-i Sâdıka-3: İstanbul’da Günlük Hayat
2014 – Osmanlı Ermenileri ve bir devrin anatomisi
2014 – Bilinmeyen Sultan II. Abdülhamid Han-1
2016 – Türk denizcilik tarihi ve Ertuğrul fırkateyni

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün