Liz Phair Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Liz Phair kimdir?, Liz Phair kaç yaşında?, Liz Phair evi nerede?, Liz Phair nerelidir? Liz Phair ev adresi?, Liz Phair kaç yaşında?, Liz Phair nerede oturuyor?, Liz Phair nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Liz Phair hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Nisan.1967 senesinde doğan Liz Phair şu an için 54 yaşında ve Koç burcundandır. Liz Phair doğum yeri ise Connecticut, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Liz Phair Kimdir? – Liz Phair Evi Nerede? – Liz Phair Nerede Oturuyor?

Liz Phair Kimdir?, evi nerede?

Liz Phair, 1967 doğumlu Amerika’lı şarkıcı, gitarist ve söz yazarı. Modern rock müzikte yarattığı farklı bakış açısıyla, ilk çıkışında büyük ilgi uyandıran Phair, bunun yanında bir çok ünlü filme de müzikleriyle imza attı.

Elizabeth Clark Phair, 17 Nisan1967’de New Haven, Connecticut’da dünyaya geldi. John ve Nancy Phair tarafından evlat edinilen Liz, Winnetka, Chicago’da büyüdü. 1985 senesinde New Trier Lisesi’nden mezun oldu ve sonrasında Ohio’da bulunan Oberlin Koleji’nde, sanat tarihi eğitimi aldı. Bu zamanda tanıştığı gitarist Chris Brokaw aracılığıyla müzik endüstrisine ilk adımlarını attı.

Sonradan Come adlı gruba katılan Brokaw’la birlikte San Francisco’ya taşınan Phair, yazdığı şarkıları ve besteleri, Girlysound adı altında kaydetmeye başladı. Bir süre sonra Chicago’ya döndü ve öte yandan evde demo kasetler hazırlarken öte yandan da kendi çizdiği resimleri caddelerde sattı. Phair bu sırada Urge Overkill ve Material Issue gibi gruplarla, davulcu Brad Wood, plak şirketi sahibi John Henderson gibi Chicago’da alternatif müzik sahnesinde bulunan isimlerle tanıştı ve o da bu sahnenin bir parçası oldu.

Demo kasetlerini yollamaya devam etti. Brokaw’ın bağlı olduğu şirkete elindeki kasetleri dinletmesiyle, 1992’de Phair, Matador yapım şirketiyle bir anlaşma imzaladı. Üç bin dolar avans alan Phair bir single üzerinde çalışmaya başladı ve neticesinde 18 parçadan oluşan ilk albümü Exile in Guyville’i ortaya koydu. 1993’de çıkan albüm, şarkı sözlerindeki dürüst ve açıksözlü duruşuyla büyük beğeni kazandı. Bunun sonrasında çıkardığı ikinci albümü Whip-Smart, yoğun medya takibine alındı. İlk çıkan şarkı Supernova, modern rock listelerinde ilk 10’a yerleşti. Fakat ilk albümününsatış sayılarına ulaşamadı. Phair, önceki Girly Sound şarkılarını Juvenilla adlı albümde topladı. Bunun sonrasında da 1998’de whitechocolatespaceegg adlı üçüncü albümünü çıkardı. Bu albümünde dinleyici, evliliği ve anneliği yaşamış ve daha büyümüş bir Phair ile karşı karşıya geldi.

2003 Yılında Capitol Records’a geçen Phair, 4. albümü Liz Phair’ı çıkardı. Kendinden beklenin aksine daha çok pop tarzında yaşanan albüm bir kısım dinleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı. Aralarında Stealing Beauty, Chasing Amy, The Horse Whisperer, Raising Helen ve High Fidelity’nin de olduğu bir çok ünlü filmde parçalarıyla yer aldı. Bunun yanısıra televizyon şovlarına çıkan ve filmlerde kendini oynadığı küçük rollerin yanısıra, mühim olarak 2002’de Cherish ve 2004’te Seeing Other People adlı filmlerde oynadı.

En son 4 Ekim2005’de Somebody’s Miracle albümünü çıkaran Phair, bu kez geleneksel rock müziğe dönüş yaptı. Karışık eleştirilerle beraber albüm satışları beklendiği kadar yüksek olmadı.

Liz Phair, 1995’de film editörü Jim Staskauskas ile evlendi ve 21 Aralık1996’da çiftin James Nicholas adında bir oğlu oldu. Daha sonra boşan Phair, gitaristi Dino Meneghin ile görüşmeye başladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker