Malik Aksel Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Malik Aksel kimdir?, Malik Aksel kaç yaşında?, Malik Aksel evi nerede?, Malik Aksel nerelidir? Malik Aksel ev adresi?, Malik Aksel kaç yaşında?, Malik Aksel nerede oturuyor?, Malik Aksel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Malik Aksel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190115.Şubat.1987 senesinde doğan Malik Aksel şu an için 86 yaşında ve burcundandır. Malik Aksel doğum yeri ise Selanik, Osmanlı Devletiİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Malik Aksel Kimdir? – Malik Aksel Evi Nerede? – Malik Aksel Nerede Oturuyor?

Malik Aksel Kimdir?, evi nerede?

Ressam

Malik Aksel, 1901 senesinde Selanik’de doğmuştur. Gümrük memuru Mehmet Şevket Bey’in oğludur. İlköğrenimini Serez’de başladıktan sonra İstanbul’a geldi. İlköğrenimini Beyazıt Numûne Mektebi’nde tamamlayan Malik Aksel, 1918 senesinde başladığı Dârülmuallimîn (erkek öğretmen okulu)’ndan 1921 senesinde mezun oldu. Burada olan ressam Şevket Dağ‘ın öğrencisi oldu. 1918-1921 senelerı içerisinde hocası Şevket Dağ‘ın üyesi olduğu Güzel Sanatlar Birliği’nin gerçekleştirdiği Galatasaray Sergileri ile tanışan Mâlik Aksel, cumhuriyetin ilanından sonra sanat etkinliklerinin içinde görülmeye başladı.

Malik Aksel, öğretmen olarak mezun olduktan sonra Şile’nin Kayagöz köyünde bir süre öğretmenlik yaptı.

1928 senesinde Milli Eğitim Bakanlığının açtığı, “Öğretmen okulu” mezunları içerisinde yapılan sınavı kazanarak Avrupa‘ya gidecek olan ilk beş birinin içerisinde bulunan Mâlik Aksel, 1928 senesinde Almanya‘ya gitti. Berlin‘de Yüksek Öğretmen Okulu’nda “sanat pedagojisi” ve “iş eğitimi” konularında eğitim gördü. Bir yandan da Berlin Yüksek Sanat Okulu’nda Rudolf Grossmann‘ın atölyesinde yağlı boya ve gravür derslerine devam etti.

1932 senesinde Almanya‘daki eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünde Ankara‘da yeni açılan ve daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’ne dönüşecek olan “Resim Öğretmen Okulu”nda resim ve sanat tarihi öğretmeni olarak vazifelendirildi. Uzun süre burada hizmet gördü ve birden fazla resim öğretmeni yetiştirdi. Daha sonra 1954 senesinde Çapa Eğitim Enstitüsü’ne tayin edildi.

O zamanda cumhuriyetin ilk kuşak sanatçılarının oluşturduğu Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği, D Grubu gibi sanat topluluklarında yer almayan Malik Aksel, 1938-1943 senelerı içerisinde, devlet politikası olarak CHP’nin halkevleri aracılığıyla gerçekleştirilen “yurt gezileri”nin ikincisinde Sivas‘a, beşincisinde ise Denizli‘ye gitti. Gezilerde yaptığı resimleri ile Devlet Resim ve Heykel Sergileri’ne katıldı. Sivas’taki çalışmaları, Cevat Dereli‘nin birincilik, Refik Fazıl Epikman‘ın ikincilik aldığı jüri değerlendirmesinde üçüncülük ödülüne değer görüldü.

Malik Aksel, halı dokuyan kızlar tablosu -1936

Resimlerinde büyük oranda mahalli renk ve motiflere bulunduran Aksel, konu olarak daha çok Anadolu köy yaşamını ve halk eserlerini işledi. Türk mahalli yaşamını tasvir ettiği figüratif çalışma ve kompozisyonlar yanında Anadolu halk resim sanatı ve folkloru, dini resimler gibi konular üzerinde de dikkate değer araştırmalar yaptı.
p>
Malik Aksel’in “Kale Mahallesi” adlı eseri Yurt Gezileri’nin Türk resim sanatı yönünden belki de en mühim çalışmasıdır. Yurt gezilerinin Türk sanatçısına sağladığı toplumun sosyal ve ekonomik yapısına tanık olma imkânı, “Kale Mahallesi” resminde görülebilir.

1954 senesinden İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünden emekli olana kadar öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. 1968 senesinde emekli oldu. Varlık, Hisar, Türk Edebiyatı dergilerinde deneme ve sohbet türü yazıları yayımlandı. 1973 senesinde 34. Devlet Sergisi’nde başarı ödülü kazandı.

Halk sanatının kökenleri ve gelişme evrelerini inceleyen yayın ve kitaplarıyla da tanınan Malik Aksel, öte yandan çağdaş sanatımıza, öte yandan da halk kaynaklarına ışık tutmuştur. İmparatorluktan Cumhuriyet’e, geleneksel kültürden çağdaş kültüre geçişin bütün ayrıntıları, iki cilt olarak yayına giren yazılarında büyük bir açıklıkla görülür. Sanat ve Folklor (1971), İstanbul’un Ortası (1977, Resim Sergisinde Otuz Gün (1943) ile üçüncü devlet sergisindeki izlenimlerini içeren Anadolu Halk Resimleri (1960) adlı yapıtları da kendi türlerinde birer başvuru kitabı niteliğindedir.

Malik Aksel, 15 Şubat 1987 tarihinde İstanbul’da 86 yaşında ölmüştür. Tabloları, oğlu Murat Aksel tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

Kitapları :
1943 – Sanat hayatı: resim sergisinde otuz gün
1959 – İstanbul Mimarisinde Kuş Evleri
1960 – Anadolu halk resimleri
1967 – Türklerde Dinî Resimler
1971 – Sanat ve Folklor
1977 – İstanbul’un ortası
2016 – Masal ve resim: Malik Aksel’in kitaplarına girmeyen yazıları (Yazarı: Malik Aksel, Editör: Beşir Ayvazoğlu)

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker